Bitcoin ve Kripto Para Hakkında 5 Faydalı Bilgi!

Kripto paralar ve Bitcoin hakkında çok ilginç gerçekler var. İşte bu para birimi ile alakalı ufkunuzu açabilecek 5 önemli bilgi.

Bu yıl onuncu yaşına basacak olan Bitcoin, önemli bir teknolojik başarı olarak tarihe adını çoktan kazıdı. Kripto paranın nasıl çalıştığı, pek çok insan için anlaşılması güç olsa da birkaç ilginç gerçek ile kripto para hakkındaki bilgi dağarcığınızı önemli ölçüde genişletebilirsiniz. İşte Bitcoin hakkındaki 5 şaşırtıcı bilgi.

Satoshi Nakamoto Artık Çok Zengin

Bitcoin’in yaratıcısı veya yaratıcıları bir gizem olarak kalmaya devam ediyor olsa da bu mucitlerin şimdiye kadar çok zengin olduklarını biliyoruz.

Satoshi Nakamoto ismi,  Bitcoin’i bulan kişi veya kişiler tarafından takma ad olarak kullanılıyor. Nakamoto, tek başına 980 bin BTC kripto paraya sahip ki günümüzde bu miktar 6,9 milyar dolara tekabül ediyor.

 ABD Hükümeti de Epey Bitcoin’e Sahip

Bitcoin gibi kripto para birimleri, devlet paraları ile işlem yapmamak ve onların etki alanından uzakta olmak için icat edilmiş olabilirler. Yine de bu durum, FBI’ın Satoshi Nakamoto’dan sonra ikinci en büyük Bitcoin zengini olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

2013’te çevrimiçi uyuşturucu satışı yapan Silk Road isimli yasadışı bir internet sitesi, FBI tarafından kapatıldı ve sahibi Ross Ulbricht tutuklandı. Ulbricht’ın sahibi olduğu 144 bin BTC’den daha fazla kripto para miktarı FBI’ın eline geçti.

 Şifre Yoksa Bitcoin de Yok

Bugün hepimizin en azından bir banka hesabı var. Eğer kredi kartı şifremizi unutursak, çalıştığımız banka ile iletişime geçerek hesabın bize ait olduğunu kanıtlayabiliriz. Konu Bitcoin olduğunda işler değişiyor. Eğer şifrenizi veya anahtarınızı kaybederseniz, tüm para birikiminize elveda diyebilirsiniz.

2013’te bir IT çalışanı olan James Howells, sırf bu yüzden 7.500 BTC kripto parasını kaybetti. O zamanın değeri ile bu miktar 127 milyon dolardı. Son 3 yıldır ürettiği Bitcoin’lerin şifrelerini sabit diskinde tutan Howells, bu sabit diski yanlışlıkla çöpe attığını söyledi.

Bitcoin Tedariki Kısıtlı

Dünyada merkez bankaları, para üretimini ve tedarikini uygun gördükleri biçimde kontrol ediyorlar. Bitcoin de diğer para birimleri gibi sınırlı ve sonu olan bir limite sahip. Bu limit ise 21 milyonla sınırlanmış. Şu anda dolaşımda 17,7 milyon Bitcoin var. Var olma süreleri ise 2140’e kadar devam edecek.

Bitcoin Yasaklanamaz

Kripto paraların izi sürülemiyor, bu da onları yasadışı işler için cazibe merkezi haline getiriyor. Kripto paralar, devletler ve hükümetler tarafından bu nedenle sevilmiyor olsa da yasaklanamazlar. Sadece devletler tarafından çeşitli düzenlemelere uğrayabilirler. Kripto paralar, internet bağlantısı kullanıldığı sürece var olmaya devam edecek. 

Total
1
Shares
Önceki haber

Robotlar Gökdelen Camı Temizliğini Devralıyor

Sonraki haber

Bilgisayar ile Nasıl Tanıştınız?

İlginizi çekebilir