Bitkisel Şişeler, Plastiğin Sonunu Getirebilir

Carlsberg ve Coca-Cola önderliğinde tüm içecekler için tamamen bitkisel şişeleme yöntemleri geliştiriliyor.

Büyük içecek üreticileri çok yakında sürdürülebilir şişeleme sürecini desteklemek amacıyla plastik şişe yerine tamamen bitkisel şişelerin kullanımına yönelecek.

Hollanda’da bir biyokimya şirketi, fosil yakıtlardan ziyade bitki şekerlerinden plastik yapmayı hedefleyen öncü bir proje için yatırım almaya başladı. Yenilenebilir kimyasallar şirketi Avantium tarafından tasarlanan bitkisel şişe konsepti, bira üreticisi Carlsberg’in desteğini şimdiden kazandı.

Avantium’un genel müdürü Tom van Aken, yıl sonuna kadar Hollanda’daki biyoplastik tesisine büyük bir yatırım almayı planladıklarını ve projenin koronavirüs salgınına rağmen devam ederek bu yaz daha fazla yiyecek ve içecek şirketini ortak olarak sürece dahil edebileceklerini açıkladı. Proje, Coca-Cola ve Danone gibi devler tarafından da destekleniyor.

Her yıl küresel olarak 300 milyon ton plastik atık açığa çıkarak küresel iklim krizine büyük etki ediyor. Çoğu geri dönüştürülemeyen plastik atıklar sebebiyle dünya okyanuslarındaki mikroplastik miktarı da artıyor. Mikroplastiklerin tamamen ayrışarak doğaya karışması ise yüzlerce yılı bulabiliyor.

Bitkiden üretilen plastik, fosil yakıttan üretilmediği için geri dönüştürülebiliyor ve doğada normal plastiklerden çok daha çabuk bozunuyor. Avantium, bitkisel plastiği karbonatlı içecekleri içerecek kadar dayanıklı olacak şekilde tasarlanmış. Planlandığı gibi giderse 2023 yılına kadar bitkisel bazlı plastikler marketlerdeki raflarda yer edebilir.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite