Biyometrik Verileri İzinsiz Olarak Toplayan Instagram’a 500 Milyar Dolar Ceza Kesilebilir

Instagram’a karşı açılan yeni bir dava, sosyal medya platformunu insanların rızası olmadan biyometrik verilerini toplamakla suçluyor.

Sosyal medya devi Facebook’un sahibi olduğu Instagram, yasal olmadan ve insanlardan habersiz olarak biyometrik verilerini toplamakla suçlanıyor.

ABD’de açılan davaya göre popüler sosyal medya platformu Instagram, insanları tanımlamak ve veritabanında depolanan yüz şablonu oluşturmak için yüz tanıma teknolojisi kullanan bir araç görevi üstleniyor. Instagram bu uygulamayı hizmet şartlarında ifşa ederken, davacı taraf Instagram’ı kullanmayan ve hizmet şartlarını kabul etmeyen diğer kullanıcıların gönderilerde yer alan kişilerin yüzlerini otomatik olarak taradığını ileri sürüyor. Bu uygulama, kişilerin rızası olmadan biyometrik verilerini toplamasını yasaklayan Illinois eyalet yasalarını ihlal ediyor.

Şikayete göre Facebook, Instagram aracılığıyla insanların korunması gereken biyometrik verilerini Facebook uygulaması dahil tüm ürünlerinde yüz tanıma yeteneklerini güçlendirmek için kullanıyor ve bu bilgileri çeşitli kuruluşlarla paylaşıyor.

Konu hakkında açıklamada bulunan Facebook sözcüsü Stephanie Otway, Instagram’ın Facebook uygulaması gibi yüz tanımayı kullanmadığını ve suçlamaların temelsiz olduğunu dile getirdi.

Facebook geçtiğimiz ay yine Illinois yasaları ile karşı karşıya gelmiş ve 650 milyon dolar para cezası ödemişti. Instagram’a karşı açılan yeni davada ise 100 milyon Instagram kullanıcısının uğradığı hasarı karşılamasının bedeli olarak 500 milyar dolar ceza ödenmesi bekleniyor.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite