Black Friday’de Milyarlarca Ziyaret

Bu yıl covid-19’un etkisiyle evde kal döneminde tüm alışverişini internet üzerinden yapmaya ve temassız ödemeye alışan Türkiye’de, 2019 yılına göre bu yıl yüzde 70’e varan indirimlerle gerçekleşen Black Friday, e-ticarette patlamaya sebep oldu. Teknotorite’nin e-ticaret devleri ve analizlerini yapan şirketlerden edindiği bilgiye göre; 2020’de Black Friday’de internet sitelerinin ziyaret oranı 3 milyarı aştı. Bazı firmaların cirolarında yüzde 400’ü varan artışlar yaşandı. Bu yılın sürprizi ise sepet ortalamasında erkek tüketicilerin kadınları geçmesi oldu.

Her yıl dünyada ve son dönemde Türkiye’de büyük reklam kampanyaları ile duyurulan Black Friday’deki indirim döneminde, e-ticaretin hacmi giderek büyüyor. Türkiye’de çok önemli bir yer edinmeye başlayan e-ticareti, Covid-19’un etkisiyle internetten alışveriş yapma alışkanlığı da tetikleyince ortaya çok büyük bir satış grafiği çıktı. Firmaların istatistikleri ve Black Friday’e ilişkin görüşleri şöyle oluştu:

ONLİNE SATIŞ 2,5 KAT ARTTI

Trendyol: Tedarikçilerinden Kasım’da Türkiye’nin dört bir yanına 60 milyon ürün gönderimi yapıldı. Şirket on binlerce tedarikçisiyle birlikte Kasım’da düzenlediği “Süper İndirim Günleri” ve “Efsane Günler” kampanyalarını yeni rekorlarla tamamladı. Kasım ayı boyunca 5 milyon çeşit ürün Trendyol’da indirimli fiyatlarla müşterilere sunuldu. Trendyol tedarikçilerinin satışlarında ise geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 158 büyüme gerçekleşti. Trendyol, Kasım’da 1,5 milyar ziyaret ile rekor kırarken, aktif kullanıcı sayısı ise 25 milyona ulaştı. Kampanyanın son günü olan cuma akşamında ise anlık olarak 1,85 milyon Trendyol müşterisinin platformda buluşmasıyla bir rekora daha imza atıldı. Trendyol Kasım kampanyalarına en yoğun ilgiyi İstanbul, Ankara, İzmir’in ardından Bursa, Antalya, Kocaeli, Adana, Mersin, Konya ve Gaziantep gösterdi. Tüm Türkiye’deki Trendyol tedarikçileri arasında en çok sipariş alan iller ise üç büyük ilin ardından Denizli, Aydın ve Kocaeli oldu.  Black Friday’de online alışveriş hacmi 2.5 kat arttı

TEKNOLOJİ YÜZDE 50 BÜYÜDÜ

Teknosa: Sabancı Holding iştiraklerinden Teknosa’nın Kasım ayı verilerine göre tüketiciler teknoloji alışverişi tercihlerini daha çok uzaktan eğitim ve ev içi eğlence ürünlerinden yana yaptı. Kasım ayında geçen yıla göre en fazla satış artışı yaşanan ürünler oyun konsolu, notebook, tablet ve elektrikli süpürge oldu. Satışlardan en fazla payı da sırasıyla telekom, bilgi teknolojileri – IT, tüketici elektroniği ve ev aletleri kategorileri aldı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre satışlarda yüzde 50’nin üzerinde büyüme kaydeden Teknosa, sepet tutarında ve ziyaretçi sayısında artış yaşanan bu dönemde online cirosunu da 3 kat artırdı. Online kanallarda en çok satan ürünler ise akıllı telefon, tablet, TV, notebook ve şarjlı süpürge oldu.

EN ÇOK TELEFON TERCİH EDİLDİ

MediaMarkt: Türkiye, geleneksel olarak her yıl gerçekleştirdiği Şahane Cuma indirimlerinde Apple AirPods 2. Nesil tercih edilirken en çok satın alınan cep telefonu ise iPhone 11 64 GB oldu. Şahane Cuma’ya ek olarak ay boyunca büyük indirimler gerçekleştiren MediaMarkt, kasım ayında cirosal anlamda yüzde 137’lik bir artış elde ederken online’da da yüzde 405’lik bir büyüme gerçekleştirdi. Önceki yılların verileriyle karşılaştırıldığında göze çarpan detay, akıllı telefonların liderlikteki yeri oldu. Verilere göre en çok alışveriş yapan kişilerin 25 ile 34 yaş aralığındaki bireyler olduğu görüldü. En çok alışveriş yapan il İstanbul olurken onu, Ankara ve İzmir takip etti. Listenin ilk 5’inde yer alan diğer iller ise Adana ve Bursa oldu. MediaMarkt Türkiye, kasım ayı boyunca gerçekleştirdiği kampanyalarla cirosunda yüzde 137’lik büyüme gerçekleştirdi. Bununla birlikte tüketicilerin online alışverişe yöneldiği dönemde MediaMarkt, mağazalarında elde ettiği başarılı sonuçlara ek olarak online kanalda da önemli bir performans gerçekleştirerek yüzde 405’lik bir büyüme gösterdi.

İŞLEM HACMİ YÜZDE 103 YÜKSELDİ

İyzico: Şirketin verilerine göre zaman ve mekan sınırını ortadan kaldıran ve temassız ödeme avantajı sunan online alışverişte işlem hacmi, önceki yıla göre %103 artış gösterdi. Veriler 2019’a göre işlem adedi ve sepet tutarında da ciddi artışlar yaşandığına işaret ediyor. 2020 Efsane Cuma döneminde bir önceki yıla göre işlem hacminde %103, işlem adedinde %57, ortalama sepet tutarında ise %29 artış gözlendi. 211 TL olan ortalama sepet tutarı, 273 TL ‘ye yükseldi. 2019 döneminde kredi kartıyla yapılan işlemlerde tek çekimde %50, üç taksitte %41, 6 taksitte %5 olan işlem hacmi dağılımı, 2020 Efsane Cuma döneminde tek çekimde %53, üç taksitte %30, 6 taksitte %9 oldu. Önceki yıl %28 olan banka kartı kullanım oranı bu yıl %33’e yükseldi. Kredi kartı ile yapılan işlemler %46 artış gösterirken, banka kartlı işlem adedi %87 oranında arttı. Önceki yıl sepetini en pahalı ürünlerle dolduran bölge Marmara olmuştu. Bu yıl sepetini en yüksek fiyatlı ürünlerle dolduran bölge İç Anadolu oldu. Erkekler Türkiye’nin her bölgesinde online alışveriş yapma oranını %5 oranında artırdı. Hem kadınlarda hem erkeklerde en çok alışveriş yapılan ilk 3 bölge Marmara, İç Anadolu Bölgesi ve Ege oldu. Beş büyük şehirde işlem sayısı ortalama %36 artarken ortalama sepet tutarı %30 arttı.

ERKEKLER DAHA ÇOK ALDI

Ticimax: “9 bin e-ticaret sitesinden toplanan Black Friday haftası 2020 verilerine göre, bu yıl elde edilen ciro rakamları, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 150 arttı. Kampanyalar kapsamında ciro artışı yaşanan kategoriler şunlar oldu: Giyim, moda, tekstil, ayakkabı, mobilya, ev tekstili, ev eşyası, elektronik, spor malzemeleri, doğal gıda, doğal kozmetik. Erkeklerin sepet ortalamasının kadınlara kıyasla daha yüksek olduğu belirlenirken, tüketicilerin online eğitim ve kurslar gibi daha önceki yıllarda pek öne çıkmayan kategorilerde de alışveriş yapması dikkat çeken veriler arasında oldu.

CİROLAR TOPARLANDI

Inveon: Türkiye dahil 14 ülkede faaliyet gösteren şirket geçen yılın Black Friday ve 11.11 kampanyalarıyla bu yılı kapsayan karşılaştırmasında, geçtiğimiz yıl iki dönem arasında %100’den fazla bir artış yaşanırken, bu yıl ise 11.11’den Black Friday’e %25 oranında bir artış olduğu belirtti. Bu da markaların Kasım ayı ilk dönemlerindeki kampanya kurgularının ciddi bir performans artışı gösterdiğini kanıtlıyor. Geçtiğimiz yıla göre Black Friday & Cyber Monday kampanya döneminde markalar bazında ortalama %105 ciro artışı yakalanırken, bu oran bazı markalarda %400’e yaklaştı. Bu artışta toplam trafiğin %82’si mobil kanallardan elde edilirken, mobil trafik sonucu elde edilen ciro toplam içerisinde %63 paya sahip oldu.

KİŞİ BAŞI ORTALAMA 2.049 TL

Picodi: Şirketin araştırmasına göre tüketicilerin yüzde 48’i giyim ürünleri satın almayı tercih etti. Ülkemizde Efsane Cuma döneminde ortalama 2 bin 49 TL harcama yapıldı. Araştırmada erkeklerin kadınlardan daha fazla harcadığı göze çarparken erkeklerin ortalama 2 bin 69 TL kadınların ise bin 993 TL harcadığı belirlendi. Araştırmaya göre, tüketicilerin neredeyse yarısı Efsane Cuma sırasında giyim alışverişine yönelirken elektronik ürünler yüzde 35, ayakkabılar yüzde 32 oranında tercih edildi. Sıralamayı yüzde 19 ile spor ürünleri ve kozmetik ürünler takip ederken, kitapların ise yüzde 16 oranında tercih edildiği görüldü.

DİJİTAL GÜÇTEN YARARLANDIK

Nüfusunun yüzde 74’ünün internet kullanıcısı olduğu ülkemizde kullanıcıların ihtiyaç duydukları ürünleri daha düşük fiyattan ulaşabilmek için Efsane Cuma dönemini beklediğine dikkat çeken EG Bilişim Teknolojileri CEO’su Gökhan Bülbül, “Dijital pazarlamanın gücünden faydalanarak sundukları kampanyaları doğru hedef kitleye ulaştırabilen e-ticaret siteleri bu dönemi daha verimli geçirdi. Dijital dünyaya uyum sağlayan, bu konuda yatırım yapan şirketler, şu anda ektiklerini biçiyorlar. Bu konuda yeni adım atan şirketler, rekabette öne çıkmak için dijital pazarlamaya daha çok yatırım yapmak zorunda” dedi.

İNTERNET HAYATI KOLAYLAŞTIRDI

Efsane Cuma kampanyalarının hem alıcılar hem satıcılar için avantaj sağladığını belirten iyzico CEO’su Barbaros Özbugutu, “Pandemi süreci, online alışverişin özellikle temassız ödemeye olanak sağlaması avantajıyla öne çıkmasını sağladı. İndirimler için Efsane Cuma kampanyalarını bekleyen tüketicilere pandemi nedeniyle online alışverişi ihtiyaçlarını karşılamanın tek alternatifi olarak gören tüketiciler eklendi. Dolayısıyla bu yıl online alışverişte bir rekor kırıldı. Bu yıl olduğu gibi gelecek yıllarda da uzman ekibimiz ve güçlü altyapımızla hem alıcıların hem satıcıların internet alışverişlerinde hayatlarını kolaylaştırmaya devam edeceğiz” dedi.

ARTIŞLAR SÜRECEKTİR

PayTR Genel Müdürü Tarık Tombul, şunları söyledi: “Pandemi süreciyle birlikte tüketicilerin alışveriş tercihlerinin online alışverişe yöneldiğini ve e-ticaret üzerinden yapılan işlemlerin hızlı bir yükselişe geçtiğini biliyoruz. Sektörden gelen bilgiler, alışveriş için yılın en çok beklenen zamanı olan ‘Efsane Cuma’ günü, online ticaret hacminin tüm zamanların en iyi rakamlarına ulaştığını gösteriyor. PayTR verileri de bunu destekler nitelikte. Bu yıl sadece ‘Efsane Cuma’da geçen yıla oranla 2,5 kat seviyesinde bir artışla karşılaştık, cuma gününü kasım ayı içerisindeki diğer günler ile karşılaştırdığımızda ise yüzde 61’lik bir artış gerçekleşti. Geçtiğimiz yıllarda elektronik kategorisindeki işlemlerin yoğunluğu nedeniyle sepet ortalaması 647 TL iken, bu yıl sepet ortalamasının 247 TL seviyesine indiğini ve tekstil, giyim ağırlıklı bir Efsane Cuma günü geçirdiğimizi görüyorum. Online ticaret tarafındaki bu hızlı artış 2021’de de aynı hızla devam edecek gibi görünüyor.”

Total
1
Shares
Önceki haber

Anker, Pandemiye Rağmen Black Friday 2020’de Yeni Bir Satış Rekoru Kırdı

Sonraki haber

ISTOB Etkinlik Anketi Açıklandı: Katılımcıların Yüzde 71’i Uluslararası Geçerli Test Uzmanlığı Sertifikasını Kariyer Hedefi Olarak Belirliyor

İlginizi çekebilir