Blockchain Sosyal Medyayı Nasıl Değiştirecek?

İster sosyal medyada bir çevrimiçi pazarlama uzmanı ister ise hedef kitlenize ulaşmak için sosyal medyayı kullanan bir işletme sahibi, sosyal mecraların dramatik bir değişim içerisinde olduğunu ve etki güçlerini yitirmeye başladıklarını farketmişsinizdir.

Blockchain teknolojisi şu anda pek çok farklı sektörde bozulmalara sebep oluyor ve bu bozulmaların önemli bir parçası sosyal medya tarafında gerçekleşiyor. 

Markalarını büyütmek için Instagram, YouTube, Twitter ve Facebook gibi sosyal mecraları kullanan işletmeler, şimdiden yenilik arayışında. Blockchain teknolojisi değişimini tamamladığında ve kapsayıcı çemberine sosyal medyayı da dahil ettiğinde pek çok taşın yeri değişecektir. 

Firmanızı, blockchain uyumlu sosyal ağ pazarlamasına uygun hale getirmek isterseniz, sizin için sıraladığım global trendleri yakın takibe alarak stratejinizi geliştirebilirsiniz.

Doğrulanmış çevrimiçi kimliklere ilgi artıyor

Instagram, YouTube, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya platformlarındaki bot kullanımındaki artış, şirketleri pazarlama yatırımlarının getirisini artırabilmek için müşteriye direkt ulaşan platformları tercih etmeye doğru itiyor. 

Kimliklerini blockchain teknolojisi ve akıllı kontratlar aracılığıyla doğrulayan kullanıcılara ilgi artıyor. Bu kullanıcılar, tıklama başına kazanç sahtekarlığı ve sahte hesap kullanımına açık sosyal medyanın yarattığı kara deliğe düşmek istemeyen şirket sahiplerinin dikkatini çekiyor.

Doğrulanmış & Onaylanmış sanal dükkanlar kıymetleniyor

Doğrulanmış kimliklerin blockchain tabanlı sosyal platformlara yarattığı ilgiye benzer bir şekilde sanal dükkanların onaylanması da yükselen trendlerden biri.

Sanal dükkanlar belirli şirket ihtiyaçlarını artırmak ve benzer düşünceye sahip diğer şirketler ve perakendecilerle etkileşime girmek için kullanılıyor. Blockchain teknolojisinin her geçen gün daha çok ön plana çıkması ve ana akım haline gelmesi, dükkanların doğrulanması da şirketlerin büyüme potansiyellerini yükseltiyor.

Doğrulanmış perakendeciler veya şirketlerle çalışmak, müşteri kitlenizin ne satmak istediğinizi direkt görebilmesini sağlayacağı için pazarlamayı daha kolay hale getiriyor. Hal böyle olunca yatırım getirisine ayıracağınız zamanı daha iyi değerlendirmeniz kolaylaşıyor.

Kripto paralar ve blockchain teknolojisinin heyecan verici kombinasyonu

Blockchain teknolojisi ve kripto para birlikteliği heyecan verici bir kombinasyon oluşturuyor. Sosyal ağların geleceğinde de bu birleşmeye olan ilgi yatıyor. Merkezi olmayan ve ana akım haline getirilen bir platformda, sosyal medya kullanıcılarına hangi ağı seçebileceklerine dair özgürlükler sunuluyor. Kullanıcıların platformun büyümesine katkıda bulunan çevrimiçi aktiviteler üzerinden kripto para kazancıyla ödüllendirilmesi, olası ilgiyi artırarak yeni kullanıcıları da bu platforma yönelmesini hızlandırıyor.

Kripto paralar ve blockchain sosyal medyanın geleceğini etkiliyor

CryptoKitties gibi erken dönem influencer’ların milyon dolarlık yatırımcı fonu yaratması, kripto para birikimi endüstrisine olan ilgiyi artırmıştı. Bazıları bu yatırımların yalnızca mobil oyunlara yapıldığını düşünse de, kripto para üreten şirketler bu oyunları Android ve iOS gibi platformlara uyarlamayı planlanlarına aldı. Kripto para biriktirilebilecek oyunların altyapısı ve pazarı oluştuktan sonra, bu alana yapılacak yatırımların artması beklentiler arasında.

Blockchain teknolojisi sahte içeriklerin varlığını etkiliyor

Akıllı sözleşmeler özelliği sayesinde blockchain teknolojisinin sahte içerik üretiminin önüne geçmesi, merakla beklenen diğer bir yenilik.  

Şişirilmiş trendler, sahte haberler, bot hesaplar tarafından üst sıralara yükseltilen hashtagler…  Bugünün sosyal medya platformlarında, bazı gönderilerin sahte içerik kullanan bot hesaplar kullanarak “flood” yapması da oldukça sık rastladıklarımız davranışlardan. 

Blockchain teknolojisi kullanılarak sosyal medya ağlarında takip edilebilir, veri yayılımı ve doğrulanmış bilgilere sahip içerik dağılımı kullanımının artması sağlanabilir.

Bu yenilikler sayesinde özgün içeriğin tekrar taçlandırılması ve sahte içeriklerin önünün kesilecek olması markalar ve pazarlamacılar için çok heyecan verici bir durum.

Teknolojinin, toplumun yetişebileceğinden de hızlı gelişmesiyle ilgili söylenecek çok söz var…

Bir önceki yazımda “Blockchain Tabanlı Sosyal Medya Platformları” konusunda örnekler vermiş, bu platformların gelecekte stratejinizin en önemli parçası haline gelebileceğini hatırlatmıştım.

Fayda görmeniz dileğiyle.

Total
68
Shares
1 yorum

Bu yazı yoruma kapalıdır.

Önceki haber

Sylvania Türkiye, ‘Milli ve Yerli’ Ürünleriyle Dış Pazarlara Damgasını Vurmaya Başladı

Sonraki haber

Vodafone.com.tr’de HONOR 8X ve HONOR 8S için Kaçırılmayacak Fırsatta Son Gün!

İlginizi çekebilir

Finansal Teknolojiler ve Meslekler Açısından Beklentiler

Endüstri iş akışlarına entegre edilen ve fintechleri besleyen makine öğrenimi, yapay zekâ, dağıtılmış defterler gibi yeni teknolojiler, karmaşık görünen finans endüstrisine derinlik ve çeşitlilik getirdi. Türkiye’deki işgücünün yaklaşmakta olan dönüşüme hazırlanması son derecede önemli.
Devamını oku