Blockchain Tabanlı Sosyal Medya Platformları

Yüksek verimlilik sunan blockchain, sosyal ağlar gibi uygulamalar için olmazsa olmazlardan biri. Firmanızı, blockchain uyumlu sosyal ağ pazarlamasına uygun hale getirmek isterseniz, sizin için sıraladığım sosyal medya platformlarına bir şans verebilirsiniz.

Blockchain teknolojisini sosyal medya platformlarına uyarlamak, yalnıza görsel ve benzeri bilgileri paylaşmaya değil aynı zamanda farklı çevrimiçi hizmetler üzerinden ödeme yapabilmeyi de mümkün kılıyor. Ayrıca bu teknoloji, bir platform üzerinden para kazanabilmek için farklı yöntemleri de beraberinde getiriyor.

Markalarını büyütmek için Instagram, YouTube, Twitter ve Facebook gibi sosyal mecraları kullanan işletmeler ise yenilik sunma arayışında…

Firmanızı, blockchain uyumlu sosyal ağ pazarlamasına uygun hale getirmek isterseniz, sizin için sıraladığım blockchain tabanlı sosyal sosyal medya platformlarına bir şans verebilirsiniz.

Blockchain Tabanlı Sosyal Medya Platformları

Minds

https://www.minds.com/

Açık kaynak kodlu bir platform olan Minds, Facebook, YouTube ve Twitter’ın popüler özelliklerini içerisinde barındırıyor. 2 Milyonun üzerinde bir kullanıcı tabanı olan Minds, Bill Ottman ve John Ottman tarafından 2011 yılında kuruldu. Anti-Facebook olarak da ses getiren ağa olan ilgi her geçen gün büyüyor.

Choon

https://www.choon.co/

Choon Spotify’a benzeyen ve sanatçıların ücret paylaşımlarını para ve kripto şeklinde paylaşmalarını sağlamak amacıyla oluşturulmuş streaming platformu. Beta versiyonu ile yayına olan platformun kurucuları bir yapımcı ve DJ olan Gareth Emery ve ekibi. Platforma kayıtlı müzisyenlerin parçaları her dinlendiğinde kripto para kazanabildiği Choon’da kullanıcılar da sponsorlu parçaları dinleyerek veya kendi çalma liselerini oluşturarak kazanç elde edebiliyor.

Indorse

https://indorse.io/about-company

Indorse, şimdilik geliştirici ve programcıların yer aldığı, LinkedIn ile benzer özellikler taşıyan bir iş ağı. Hem kullanıcıların hem de özgeçmiş – sertifika gibi belgeleri onayalayan kişilerin bulunduğu platform, daha dürüst ve güvenilir bir ağ kurma hedefiyle hayata geçmiş. 2017 yılında kurulan Indorse’un kurucu ortağı ve CEO’su ise Gaurang Torvekar.

MeWe

https://mewe.com/

MeWe tıpkı WhatsApp veya Telegram gibi gerçek zamanlı bir mesajlaşma uygulaması. Kullanıcı verilerinin ve gizliliğini esas unsur olarak koruyan platform, kullanıcı verilerini kaydetmiyor. Telegram’da olduğu gibi kaybolan mesajlar ve sesli notlar, gelişmiş sohbet gibi işlevsel ve eğlenceli özellikleri ile dikkat çekiyor.

2012 yılında Mark Weinstein tarafından kurulan platform sohbet grupları oluşturmak için ideal yapıda.

Steepshot

https://steepshot.io/

Steemit kullanan Steepshot web uygulaması, arayüz olarak Instagram’ı andırıyor. Platform üzerinden gelen gelirleri kullanıcalarına aktaran Steepshot, özellikle fotoğrafçılar ve video geliştiricileri tarafından tercih ediliyor. Kullanıcılar, yükledikleri fotoğraflar üzerinden gerçekleşen etkileşimlerin yoğunluğuna göre kripto para kazanabiliyorlar ancak yüklenecek tüm fotoğrafların yüksek çözünürlükte olması bekleniyor. 2016 yılında kullanıma sunulan Steepshot’un kurucusu ise Pavel Martynov.

Foresting

https://foresting.io/

Sosyal medya aracılığıyla her türlü paylaşım, beğeni ve yorum gibi her türlü paylaşımları, kendi üretmiş oldukları token simgeleri aracılığıyla kazanç kazandırma amacıyla yola çıkan platform, yeni Facebook olmayı kendisine hedef edinmiş. Kullanıcılarına kendi içeriklerini yükleme ve bu içerikler üzerinden kripto para ile ödül kazanma imkanı tanıyan platformun token simgesi ise PTON olarak belirlenmiş. 2018 yılında kullanıma sunulan Foresting’in CEO’su Daniel Eom.

DTube

https://d.tube/

Adı üzerinde YouTube’a çok benzeyen DTube, Steepshot gibi Steemit kullanıyor. Merkezi olmayan bu video paylaşım platformunun iş modeli ise YouTube’a hiç benzemiyor. Steem ekosisteminde video içerik üreticilerine destek vermek amacıyla yola çıkan DTube, video içeriklerin sisteme yüklenmesinden itibaren, izlenmeye bağlı artan gelirleri 7 günün sonunda içerik sahibine ödüyor. Bu tarihten sonraki izlenmelerde ise bir geri ödeme yapılmıyor. 2018 yılında kullanıma sunulan DTube’un CEO’su Gregoire d’Avout d’Auerstaedt.

Sosyal ağlar, insanları eş düzeyde birbirine bağlamak ve bu bağı güçlü tutmak için tasarlanmıştı. Blockchain de aynı amaca hizmet ediyor. Henüz yeni kurulan ve olgunlaşması için biraz zaman gereken bu platformları şimdiden yakın takibe almanızı öneririm.

Fayda görmeniz dileğiyle.

Total
1
Shares
1 yorum

Bu yazı yoruma kapalıdır.

Önceki haber

Akıllı Telefon Kullanıcılarının Yüzde 55’i Cihazlarını 3-5 Yıl Değiştirmek İstemiyor

Sonraki haber

Ford, Otonom Araçların 4 Yıl Ömrü Olacağını Düşünüyor

İlginizi çekebilir