BMW ve Microsoft Güçlerini Akıllı Fabrikalar İçin Birleştiriyor

Geleceğin taşımacılık sektöründeki yerini almayı planlayan BMW tamamen otonom araçların üretimi için yazılım devi Microsoft ile iş birliğine gidiyor.

BMW, geçtiğimiz yıl sonunda “geleceğin arabası” sloganıyla tamamen elektrikli, otonom sürüş sunan tam bağlantılı iNEXT model aracını tanıtmıştı. BMW sürüş keyfini yeniden tanımlayacağına inandığı iNEXT modeli için büyük planlar yapıyor. Akıllı arabanın yapımına özel modern, koordine ve otomatikleştirilmiş bir imalat sürecine ihtiyaç duyan BMW, yazılım devi Microsoft ile güçlerini birleştirdi. Bu güç birliğinden açık kaynaklı endüstriyel platformu Open Manufacturing Platform yani OPM doğdu.

OPM, Microsoft’un bulut sistemi Azure tabanlı olacak. BMW, Azure teknolojisini halihazırda dünya genelindeki 30 üretim fabrikasında 3.000 makinede kullanıyor. OPM’in kendi kendine sürüş sistemlerini basitleştirilmiş ve daha uygun maliyetle yapmak için tasarlandı. Ayrıca dijital tedarik zinciri yönetimi ve bakım süreçlerinde de OPM teknolojisinin fayda sağlaması bekleniyor.

OPM ile geleceğin akıllı fabrikalarını inşa etmeyi planlayan ortaklar, platformu açık kaynak kodlu tutarak farklı şirketlerin de buradaki örnek çalışmaları referans almasına imkan tanıyacak. Microsoft ve BMW ile başlayan ortaklığa yıl sonuna kadar 6 yeni şirketin dahil olması bekleniyor.

Kaynak:https://mashable.com

Total
2
Shares
Önceki haber

Boston Dynamics’in Robotları İş Başı Yapıyor

Sonraki haber

Intel’den Veri Transferini Hızlandıran Teknolojiye 13 Milyon Dolar Yatırım

İlginizi çekebilir