Boeing ve Porsche Elektrikli Uçan Araba Geliştiriyor

Lüks araba üreticisi Porsche ile hava araçları üreten Boeing “Uçan elektrikli araba” için çalışmalara başladı.

Alman otomobil firması Porsche ile Amerikan hava araçları devi Boeing, “Premium şehir içi hava taşımacılığını keşfetmek ve şehir trafiğinin hava sahasına uzanması” amacıyla bir anlaşma imzaladı. Bunun anlamı ise, uçan araba üretmek istedikleri oluyor! 

Porsche’nin Pazarlama Bölümü üyesi Detlev von Platen “Dünyanın iki lider firması olarak güçlerimizi birleştirerek, potansiyel bir pazar üzerinde çalışmaya başladık.” diyor. “Bu sayede uzun vadede yolculuğu 3 boyuta taşımaya başlayabiliriz.” 

Bu ortaklığın tek amacı araç üretmek olmayacak. Porsche’nin yaptığı açıklama, şirketi içinde yeni bir ekip kurulacağını belirtiyor. Bu ekip şehir içi hava trafiği, pazar potansiyelinin araştırılması ve Premium uçan araçların kullanım alanları üzerine araştırmalar yapacak. 

Boeing Başkan Yardımcısı Steve Nordlund “Bu ortak çalışmanın temelinde güvenli ve etkili bir ulaşım ekosistemi sağlama çabalarımız yatıyor. Lider bir otomobil firması ile birlikte premium hava aracı geliştirme fırsatını elde ediyoruz.” açıklamasını yaptı.  

Yapılan ortaklık anlaşması karşılığında firmaların çalışma için ne kadar yatırım yaptığı, hangi kaynakların sağlanacağı ya da hedef olarak belirlenmiş bir tarih olup olmadığı açıklanmadı. Doğal olarak, geliştirilecek aracın fiyat aralığının ne olacağı da belli değil. Yani önlerinde uzun bir yol var. 

Uçan araç konusunda tek çalışma yapan firma Boeing değil. Rakibi Airbus SE, şimdiden kendi tek kişilik hava aracı olan Alpha One’ın testlerine başladı. Ayrıca yakın zamanda Kitty Hawk isimli hava araçları üreticisi de, elektrik ile çalışan ve bir helikopterden 100 kat daha sessiz hava aracını duyurdu. 

Total
0
Shares
Önceki haber

Donald Trump Twitch Kanalı Açtı

Sonraki haber

Hayatınızı Değiştirmek İçin Öğrenebileceğiniz 8 Yetenek

İlginizi çekebilir