Bosch Otonom Araçlar İçin LiDAR Sensörleri Geliştiriyor

Alman Bosch firması, otonom araçlarda kullanılacak, düşük maliyetli LiDAR sensörleri geliştireceğini açıkladı. Bu sayede otonom sürüş sistemlerinin daha fazla benimsenmesini sağlamaya destek olması planlıyor.

Bosch tarafından yapılan açıklamaya göre, firma araçlarda kullanılması için geliştirdiği LiDAR sensörleri, üretime hazır durumda. Bu sensörler sayesinde araç masraflarını kısarak otonom sürüş sistemlerinin daha ucuz ve yaygın olması planlanıyor.

Açıklamaya göre bu sensörler bütün otonom sürüş modlarına uyacak şekilde tasarlanmış. Lazer tabanlı LiDAR sistemleri, otomobil çevresindeki her şeyi algılayarak, güvenli bir sürüş sağlıyor. Bu sensörler sayesinde çevrenin gerçek zamanlı 3 boyutlu haritasını aracın sistemine yüksek çözünürlükte iletebiliyor. Otonom sistem çevresinde gerçekleşenleri daha iyi algılayabildiği için de buna göre tepki verip, daha güvenli bir sürüş performansı sağlıyor. Sensörlerin çevredeki radar ve kameralar ile birlikte çalışıp, ideal güvenlik standartlarında hareket etmesi de düşünülmüş. 

LiDAR sensörler üzerinde çalışan tek firma Bosch olmasa da, en büyük tedarikçilerden birisi olduğu biliniyor. Firma düşük maliyet vaadini yerine getirmeyi başarabilirse,önümüzdeki yıllarda daha uygun fiyatlı otonom araçları görmek mümkün olacaktır. 

Geçtiğimiz yıl LiDAR endüstrisindeki önemli isimlerden birisi olan Luminar, 1000 dolardan daha ucuza üretilebilecek sensörlerin tanıtımını yapmıştı. Google’ın otonom araç girişimi olan Waymo ise LiDAR sensör satışına başlayacağını ve sensörlerinin her birinin 5 bin dolardan daha düşük bir fiyata sahip olacağını söylemişti. Bu fiyatlar yüksek gibi gözükse de, LiDAR sensörlerin geçtiğimiz yıllarda 75 bin dolar gibi rakamlara ulaştığı düşünülürse, oldukça ucuz olduğunu söylemek mümkün.

Bosch’un kendi sensörlerini ne zaman satışa sunacağı ya da bu sensörlerin fiyatlarının ne kadar olacağı henüz belli değil. Fakat pazarda gerçekleşmeye başlayan rekabet, LiDAR sensör fiyatlarını daha aşağı çekmeyi sağlayacaktır.

Bosch’un otonom araçlar ile ilgili yaptığı tek çalışma LiDAR sensörleri değil. Firma son aylarda yaptığı bir açıklamada, otonom araçların kamera teknolojisine yapay zekayı entegre ettiğini söylemişti. Çevredeki nesneleri tespit edip kategorize eden yapay zeka, onların hareketlerini ön görme yetisine sahip olabilecek. Aynı zamanda karşıdan karşıya geçen yayaları ve bisikletçileri de hızlı bir şekilde görüp, güvenilir bir şekilde tepki vereceği de söyleniyor. 

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite