Bosch ve Daimler’in Otonom Araç Park Yerine Devletten Onay

Otonom park yeri sistemi Alman yetkililer tarafından onay alarak dünyanın ilk otonom araç odaklı park yeri sistemi unvanına kavuştu.

Daimler ve Bosch tarafından geliştirilmiş otonom araç park yeri sistemi Alman yetkililer tarafından onay alarak dünyanın ilk otonom araç odaklı park yeri sistemi unvanına kavuştu. Proje iki firmanın 4 yıllık çalışmaları sonunda hayata geçti. Otonom park yeri SAE Uluslararası standartlarına göre 4.seviye park projesi olarak tanımlanıyor.

Bosch sözcüsü Dr. Markus Heyn yaptığı açıklamada yarının mobil dünyasında sürücüsüz araçlara uygun park yerlerinin önem arz ettiğini, otomasyon park sisteminin bu konuda ne kadar yol kat ettiklerinin bir kanıtı olduğunu dile getirdi.

Dünyanın önde gelen otomotiv teknolojileri ve parça üreticilerinden olan Bosch, otonom park servisinin altyapısını Daimler’in araç teknolojileriyle uyumlu olacak şekilde kurarak, Mercedes-Benz araçlarının bu hizmetten yararlanmasını mümkün kıldı. Araç kullanıcıları bir mobil uygulama ile otonom vale hizmetine rahatlıkla erişim sağlayabiliyor.

Bosch ve Daimler’in ortak çalışması kendini ilk kez 2017 yılında Mercedes-Benz Müzesi’nde göstermişti. Yapılan testler ardından 2018 yılında müze ziyaretçileri mobil uygulama aracılığıyla park ettikleri araçlarını otonom olarak planlanan noktadan teslim alabiliyorlardı. Garajın altyapısını ve yerleşik sensörleri kendine rehber alan araç kendi kendini sürerek hedef noktaya ulaşıyordu.

Otonom park servisi projesi Bosch ve Daimler’in ilk ve tek çalışması değil. Ortaklar 2017 yılında Kaliforniya’da faaliyete sokacakları bir robot taksi servisinin planlarını gerçekleştirdiklerini açıklamıştı.

Kaynak: TechCrunch

Total
2
Shares
Önceki haber

Dijitalleştiremediğimiz KOBİ’lerimizden misiniz?

Sonraki haber

Microsoft’tan OpenAI’a 1 Milyar Dolar Yatırım!

İlginizi çekebilir