Boston Dynamics’in Robotları Gerçek Dünyada İş Yapmaya Hazır

Geliştirdikleri robot teknolojileri kadar bu teknolojilere dair paylaştıkları videolarla da gündemden düşmeyen Boston Dynamics, daha önce dile getirdiği gibi robotlarını iş başına geçirmek için düğmeye bastı.

Daha önce SpotMini olarak adlandırılan Spot, robot teknolojisini kullanmak için parlak bir fikre sahip olan firmalara kiralanacak.

Geçtiğimiz Haziran ayında robot Spot’ın yeteneklerini yakından görme şansına erişmiştik. Komut verilen yere giden, engellerden kaçınan ve zor koşullarda dengesini korumayı bilen robotlar taşımacılıkta önemli başarılara imza atabilirler.

Spot, ihtiyaç duyulan işe göre değiştirilebilir dört farklı donanım modülüne sahip. Örneğin gaz kaçağını kontrol etmek istiyorsanız metan dedektörü kurabilir ya da uzun mesafe iletişime ihtiyaç duyuyorsanız radyo modülü kullanabilirsiniz.

Boston Dynamics her ne kadar askeri geçmişe sahip bir marka olsa da basına verdiği demeçte Spot’u bir silah olarak kullanmayı düşünmediklerini açıkladı. Şu an için tam otonom çalışmayan robot, tanıtım videolarında gösterildiği gibi kapı kollarını algılayıp onları açabilecek yeteneğe de sahip değil. Ancak öte yandan Spot’un yıllar içindeki gelişimi göz önüne alındığında kapı açma ve benzeri yetenekleri sergilemesi işten bile olmayacak gibi görünüyor.

Kaynak: The Verge

Total
1
Shares
Önceki haber

Gövdesi Tamamen Ekrandan Oluşan Telefon!

Sonraki haber

Alibaba, İlk Yapay Zeka İşlemci Arayüzünü Tanıttı

İlginizi çekebilir