British Airways’e Tarihi Ceza

British Airways geçtiğimiz yıl yaşanan siber saldırı sonrasında çalınan yolcu verilerinden ötürü tarihi bir rakamla cezalandırıldı.

İngiltere Bilgi Emniyeti Kurumu (ICO), hava yolu şirketi British Airways’e, sebep olduğu veri ihlalinden ötürü 183 milyon sterlin para cezası verdi. Hava yolu şirketi ise bu kararı şaşkınlık ve hayal kırıklığıyla karşıladıklarını dile getirdi.

ICO tarihinin en büyük cezası olarak tanımlanan olay, yeni kanun kapsamında kamuya açıklanan ilk ceza özelliğini de taşıyor.

British Airways neden bu cezayı aldı?

British Airways resmi web sitesinin kullanıcılarını bir dolandırıcılık sitesine yönlendirmesi sonrasında 500.000 müşterinin bilgisi siber saldırganlar tarafından çalınmıştı. Konu hakkında açıklama yapan ICO sözcüsü Elizabeth Denham: “İnsanların kişisel verileri kritik öneme sahiptir. Bir kuruluş onu kaybeder, hasara uğratır veya hırsızlığa karşı koruyazmazsa, bu rahatsızlık verici olmaktan öteye geçer.” dedi.

6 Eylül 2018 tarihinde gerçekleşen olayda British Airways siber saldırıdan 380.000’e yakın işlemin etkilendiğini dile getirmişti.

Kaynak: BBC

Total
14
Shares
Önceki haber

Yeni Nesil Siber Tehditlerden Korunmak için Biyometrik Teknolojiler Şart

Sonraki haber

Mozilla’nın Reklamsız Tarayıcısı Hakkında Yeni Bilgiler

İlginizi çekebilir