Bu Yaz Tatilcilerin Tercihini ‘Akıllı Teknolojiler’ Belirleyecek

Turizm sektörünün temel taşlarından olan oteller, yaz dönemiyle birlikte misafirlerini ağırlamayı bekliyor. Pandemi nedeniyle güvenlik ihtiyaçlarının en az hijyen kadar ön plana çıkacağı bu dönemde; otel misafirlerini ve çalışanları termal kameralar, temassız geçiş kontrol sistemleri, sosyal mesafe ve yoğunluk ölçüm sistemleri koruyacak.

Turizm endüstrisi, Türkiye ekonomisi üzerindeki kaldıraç rolünü korurken, sektörün temel taşlarından olan oteller de sürdürülebilir gelir elde etmek amacıyla daha fazla müşteri çekebilmek için yoğun çaba içinde bulunuyor. 2020 yılında pandemi nedeniyle olumsuz etkilenen sektörde, salgınla ilgili kısıtlamaların yavaş yavaş kalkmaya başlaması, bu yıl beklenen hareketliliğin görülebileceğinin işareti olarak değerlendiriliyor.

Ancak insanların akıllarında salgınla ilgili sorular da son bulmuş değil. Bu sezon tatilcilerin tercihini, en az hijyen kadar güvenlik unsurunun da yönlendirmesi bekleniyor. Yeni normal dönemde otellerin konforun yanı sıra güvenlik düzeyini kusursuz bir şekilde sağlayabilmesi, müşteriler tarafından öncelikli seçim nedeni olacak. Dolayısıyla otellerin, iç mekân ve çevre güvenliğini müşteriyi rahatsız etmeyecek şekilde akıllı güvenlik çözümleriyle entegre bir şekilde sağlamaları gerekecek.   

Elektronik güvenlik çözümleri oteller için olmazsa olmaz

Otellere sundukları elektronik güvenlik çözümleriyle tesislerin sürdürülebilir şekilde korunmasını sağladıklarını söyleyen Sensormatic Pazarlama Direktörü Pelin Yelkencioğlu, “Otellerde geçiş kontrol, yangın algılama, akıllı kamera sistemleri artık olmazsa olmaz haline geldi. Oteller için çevre güvenliği giderek önemini artırıyor. Akıllı video analiz yazılımları sayesinde izinsiz giriş, şüpheli bir paket ya da boş dolaşan biri anında fark ediliyor, ve görüntü alarm olarak Uzaktan İzleme Merkezi’ne ulaştırılabiliyor. Böylece olası bir olay henüz gerçekleşmeden önlenebiliyor.” dedi.

Mobil geçiş kontrol sistemleri sayesinde anahtar ve kart taşıma tarihe karışıyor

Pelin Yelkencioğlu’nun verdiği bilgiye göre, pek çok otelde erişim güvenliği asansörlerden başlıyor. Misafirlerin oda kartları ile odalarının bulunduğu kat numarası eşleştiriliyor. Bu şekilde kişi sadece kendi odasının bulunduğu kata çıkabiliyor ve kötü niyetli kişilerin farklı katlarda dolaşması engellenmiş oluyor. Bunun yanında yeni nesil mobil geçiş kontrol sistemleri sayesinde, oda numarası misafirin mobil cihazına tanımlanabiliyor. Bu şekilde misafirin odasına girmek için yanında kart ya da anahtar taşımasına gerek kalmıyor.

Temassız geçiş kontrol sistemleri ile riskler dışarıda kalıyor

Çalışanların ofis ya da mutfak gibi özel alanlara giriş-çıkışları, parmak izi okuma, yüz ve iris tanıma gibi biyometrik teknolojilerle gerçekleştiriliyor. Böylece temassız geçiş sağlanıyor. Tesis girişlerine yerleştirilen termal kameralarla ateş ölçümü ve maske kontrolü hızlı ve otomatik bir şekilde yapılırken; bu sayede Kovid-19 salgınının getirdiği riskler de devre dışı bırakılıyor. Çözüm, belirlenen sınırların dışında bir vücut ısısı algıladığında ya da maskesiz geçiş durumunda sesli ya da ışıklı alarm veriyor.

Yoğunluk ve sosyal mesafeye dikkat!

Konaklama tesislerinde belirli bir alandaki insan sayısını kontrol altına almak için ‘Yoğunluk Ölçüm Çözümü’ kullanılıyor. Restoran, aktivite merkezi, spor salonu, hamam ve sauna gibi noktaların girişine kurulan çözüm, anlık yoğunluk bilgisini ekrana getiriyor. Ekranda bekleme sürelerinin yanı sıra yoğunluk sınırının aşılması durumunda uyarı görülüyor. Bu şekilde işletmeler metrekareye göre belirlenen kişi sayısı sınırlarını teknoloji ile kontrol edebiliyor ve ek personel ihtiyacını ortadan kalkıyor.

Çalışanların HES kodu kontrol altında

Pandemi döneminin en önemli kontrol sistemlerinden biri olan HES kodu uygulaması otel ya da tatil köylerinde güvenlik sisteminin önemli bir parçası haline geldi. Yeni genelge ile otellerin hijyen sertifikası alabilmek için çalışanların ateş ölçüm kayıtlarını tutması gerekiyor. Sensormatic’in geliştirdiği sistemle çalışanların HES kodu gün içinde belirli aralıklarla ve düzenli olarak otomatik şekilde kontrol ediliyor. Temassız teknolojilerle entegre çalışan yazılım sayesinde, bu tüm veriler tek merkezden yönetilebiliyor. Çalışanların giriş-çıkış ve ateş derecesi kayıtları otomatik olarak tutulabiliyor, giriş-çıkış yaptıkları alanlar yetkilendirilebiliyor.

Yangın riskine karşı uzaktan izleme

Yangın algılama çözümleri, bir turizm tesisi için en önemli güvenlik sistemlerinin başında geliyor. Yangını anında algılayan bu sistemler sayesinde müşterilerin ve çalışanların can güvenliği sağlanıyor. Sensormatic’in geliştirdiği Yangın Sistemi Uzaktan Takip Hizmeti ile daha yüksek performansta algılama imkanı sunulurken, bakım ve yönetim maliyetleri azalıyor. Uzaktan izleme hizmeti, güvenli ve verimli bir şekilde yangın algılama ekipmanlarını izlemeye, bakımını ve servis işlemlerini yapmaya yardımcı oluyor.

Akıllı teknolojilerle daha verimli işletmeler ortaya çıkıyor

Akıllı teknolojilerle herkesin fayda sağladığı çözümler sunulduğunun altını çizen Sensormatic Pazarlama Direktörü Pelin Yelkencioğlu, şunları kaydetti: “Maliyetlerin düşürülmesinin yanı sıra gelişmiş bir teknolojik altyapı kuruluyor ve bu da işletmenin hizmet kalitesini artırıyor. Bütün bunları sağlarken sistemi oluşturan her bir ürünü dikkatle seçiyor, kurduğumuz farklı sistemlerin birbiri ile entegre çalışmasına önem veriyoruz. Bu sayede kolay yönetilebilen, sürdürülebilir projeler hayata geçiriyoruz. Riskler bertaraf edildiğinde işletmelerin verimliliği artıyor ve bu da yöneticilerin farklı alanlara odaklanmalarına imkan veriyor.”

Total
0
Shares
Önceki haber

Acer Aspire C Serisi Hepsi Bir Arada Bilgisayarlar Tek Bir Cihazla Eksiksiz Masaüstü Deneyimi Sunuyor

Sonraki haber

Esnek Çalışma Modeli Kalıcı Olacak

İlginizi çekebilir

Çocuklar İçin Güvenli Telefon Uygulamalarında 4 Kilit Nokta

Her ne kadar benzer görünmeseler de akıllı telefonlar tıpkı baltalar ve balyozlar gibidir: kullanımına göre inşa etmek veya yok etmekte kullanabilirsiniz. Bir öğrenci, telefonunu sınavlarına hazırlanmak için de kullanabilir, sosyal etkinliklerinin yerini alacak şekilde de. Bu yazıda, çocuklar için güvenli telefon uygulamalarını tanımlayan 4 kritik noktayı anlatıyoruz.
Devamını oku