Bulut güvenliğinde 2019 trendleri

Dijital dönüşüm bulut teknolojileriyle hız kazanıyor. Bulut kullanan firmalar minimum bütçeyle maksimum verimlilik sahibi oluyor; şirketlerin gerçek potansiyeli ortaya çıkıyor. Öte yandan bulutun en iyi şekilde korunması gerekiyor. Bulut güvenliğini sağlayamayan firmalar, müşterilerinin kimlik bilgilerini siber suçlulara kaptırıyor.
Bulut güvenliğinde 2019 trendleri
Bulut güvenliğinde 2019 trendleri

İş dünyasının dijital dönüşüm yolculuğu bulut teknolojilerle hız kazanıyor. Amazon, Google ve Microsoft gibi teknoloji devlerinin sunduğu özel bulut çözümleriyle işler çok daha kolay ve verimli hale geliyor. Bulut dünyasında tüm servisler internet üzerinde çalışıyor; bağlantının olduğu her yer çalışanların ofisi haline geliyor. Kullandığın kadar öde modeliyle çalışan ürünler maliyetleri düşürüyor, firmalar sadece gerçekten ihtiyaç duydukları hizmetlere ödeme yapıyor. Yapay zeka ve makine öğrenimiyle çalışan ve değeri milyonlara varan yüksek teknolojiler, çok düşük maliyetlerle tüketicilerin kullanımına sunuluyor.

Sınırları ortadan kaldıran bulut teknolojisi, 2019 yılında firmaların en önemli gündem maddelerinden biri haline iyi geliyor. Müşterilerine daha hizmet vermek ve rakiplerinin gerisinde kalmamak isteyen firmalar, vakit kaybetmeden buluta taşınmak istiyor. Ancak güvenlik konusunda da çok dikkatli olmaları gerekiyor. Her teknolojide olduğu gibi, siber saldırganlar burada da firmaların peşini bırakmıyor. Innovera CEO’su Gökhan Say’ın 4 maddelik bulut güvenliği trendleri listesi, 2019 yılında bulutta güvenlik zafiyeti yaşamak istemeyen şirketlere yol gösteriyor.

Rekabet için bulut, bulut için güvenlik şart

Bulut teknolojilerin aynı işi çok daha uygun fiyatlarla yapabilmesi, onu firma ve tüketicilerin bir numaralı tercihi haline getiriyor. Süreçlerini buluta taşımak isteyen firmaların ise hem firma hem de müşteri verilerini en iyi şekilde koruması gerekiyor. Risklerden kaçınmak için bulut dünyasından uzak duran şirketlerin, bulut kullanan rakiplerinin gerisinde kalacaklarını bilmeleri gerekiyor. Onlara karşı koyabilmek için dijital dönüşüm arenasına çıkmaları ve bulut teknolojilerinden en iyi şekilde faydalanmaları gerekiyor. Z Scaler gibi çözüm ortakları, firmalara kapsamlı bir bulut koruması vadediyor. Firma ile internet arasına ekstra bir katman daha getirerek, tüm bağlantıları burada kontrol eden Z Scaler, şirketlere maksimum bulut güvenliği sağlıyor.

Büyük kripto saldırılara hazır olun

Hızla gelişen kripto teknolojileri sadece kullanıcılara değil, siber suçlulara da büyük olanaklar sunuyor. Şifrelenmiş ağlar üzerinden yapılan saldırılarda saldırının kaynağını belirlemek neredeyse imkansız hale geliyor. Bu yüzden firmaların büyük kripto saldırılara ayrıca hazırlanması, sistemlerini bu tip güçlü saldırılara karşı koyabilecek forma getirmeleri gerekiyor. Binlerce siber suçlu, internet üzerinden bir araya gelerek toplu saldırılarla büyük kurumları hedef alıyor. Şirketlerin büyüme planı yaparken bu risklerin de farkında olmaları büyük önem taşıyor.

Herkese açık bulutlar risk taşıyor

Neredeyse her üç kurumdan ikisi bir bulut depolama servisi kullanıyor. Kullanılan servislerin ise en az bir tanesi herkese açık şekilde çalışıyor. Bu durum güvenlik risklerini de beraberinde getiriyor. Bugüne kadar gerçekleşen büyük ölçekli pek çok sızıntıda bu riskli kaynaklar öne çıkıyor. Şirketler bu sorunu çözmek için çeşitli koruma çözümleri uygulamaya başlasa da açık bulut ortamlarında kapsamlı bir uyumluluk ve yönetim sağlamak için daha çok yol alınması gerekiyor.

Güvenlik açıklarının teşhisi önem kazanıyor

Her sistemde olduğu gibi bulutta da güvenlik açıkları ortaya çıkabiliyor. İşin internet üzerine taşınması onu eskiye oranla çok daha hızlı ve verimli hale getirse de firmaların güvenlik açıklarından da korunmaları gerekiyor. Bu açıklar buluttaki herkesi ilgilendiren ortak problemler olabileceği gibi, şirketin kendi içindeki ufak sorunlar da olabiliyor. Ortaya çıkacak zararın boyutunu tahmin etmek güç olsa da, güvenlik açıklarını erkenden tespit etmek firmalara maksimum fayda sağlıyor.

Total
0
Shares
Önceki haber
E Ticaret ile çayın şekerin fiyatına bile internetten bakıyoruz

E-Ticaret ile çayın şekerin fiyatına bile internetten bakıyoruz

Sonraki haber
Robot Süpürgeler

Evlerin temizliği onlara emanet: Robot Süpürgeler

İlginizi çekebilir