Bütün Lego Parçalarını Tanıyıp Ayrıştırabilen Yapay Zeka Yapıldı

Üretilmiş bütün Lego parçalarını yapay zeka yardımıyla tanımlayıp ayırabilen, tamamiyle Lego’dan yapılma bir makina üretildi

Yapay zekanın tıp alanından sanayi sektörüne kadar bir çok farklı sektörde kullanılabildiği bir dönemde Lego severler de boş durmuyor. Daniel West isimli bir kullanıcı yapay zeka yardımıyla Lego parçaları ayırıp her birini kendi kabına koyan bir cihaz yaptı.

YouTube üzerinden yayınladığı video ile dikkatleri çeken West, makinanın yapay zeka algoritmaları sayesinde parçaları tanıdığını ve doğru kutuya giden bantın üzerine bıraktığını söylüyor. İşin en güzel tarafı ise, makinanın da tamamen Lego parçalarından yapılmış olması. 

Makinanın depo bölümüne boşaltılan karışık lego parçaları Raspberry Pi sisteme bağlı olan kamera aracılığı ile tanımlanıp, bağlı olan bilgisayardaki veri tabanında tanımlanıyor. Doğru parça tespit edildikten sonra makina parçayı ilgili banta aktarıp, otomatik olarak kendi kutusuna gönderiliyor.

Ayrıştırıcı makinanın geliştirilmesi için 2 yıldan uzun bir sürede, ortalama 10 bin Lego parçası kullanılmış. Yapay zekanın yaklaşık 3,000 farklı Lego parçasını tanımlayabileceğini söyleyen West, bütün Lego kataloğunun yanı sıra, gerçek hayatta kullanılmamış bazı parçaları bile tanımlayabileceğini belirtiyor. Bir parçanın tanımlanma süresi ise 2 saniye sürüyor.

Daniel West yapay zeka destekli ayrıştırıcı hakkında akademik bir makale hazırlamayı planladığını fakat projenin yapım aşamalarını paylaşmayı düşünmediğini söylüyor. Geliştirdiği yazılımı ise ücretsiz olarak paylaşabileceğini söylüyor.

Total
1
Shares
Önceki haber

Avast’ın Kullanıcılarının Tarayıcı Verilerini Sattığı Ortaya Çıktı

Sonraki haber

Açık Alanların Güvenliğinde Yeni ve Çevre Dostu Çözümler Gündemde

İlginizi çekebilir