Çalışanlar Uzaktan Çalışmadan Vazgeçmek Yerine İşlerini Bırakıyorlar

Ülkeler aşı çalışmalarını hızlandırırken normalleşme sürecinde çalışanlarını yeniden ofislere döndürmeye çabalayan firmalar, evden çalışmayı yeni normal olarak kabul gören çalışanlarıyla çatışma halinde.

Tüm ülkelerde aşılama çalışmaları hız kazanırken, etkisi azalmaya başlayan pandemi sonrasında bazı işverenler çalışanlarını ofislere döndürme girişiminde bunuluyor. Ancak uzaktan çalışmayı yeni normal olarak benimseyen, özellikle metropollerde yaşanan trafik problemlerinden uzak bir çalışma ortamı arayanlar ofis ortamında çalışmaya geri dönmek yerine işlerinden çıkmayı tercih ediyor.

Amerika’da Google, Ford Motor Co. ve Citigroup Inc. gibi büyük şirketler ofislerde eskiye oranla daha esnek ortam oluşturmaya gayret edecekleri sözünü verirken, üst düzey yöneticiler ofiste çalışmanın kritik bir rol üstlendiğini dile getiriyor. Yöneticilere göre uzaktan çalışma ortamı iş kültürüne zarar veriyor ve işbirliğini baltalıyor. 

Ancak büyük bir çalışan ordusu bunun doğru olmadığını geçtiğimiz pandemi döneminde kanıtladı. Geçtiğimiz yıl eksi ofis çalışanları kalabalık tren seyahatleri ve yollarda uzayıp giden trafikten uzakta her noktadan işin sürdürülebilir ve kaliteli biçimde tamamlanabilir şekilde olacağını kanıtladı. Çalışanlar problemin göz önünde olmamalarından kaynaklandığını ve yöneticiler tarafından gözlemlenmediklerinde “çalışmadıklarını” düşündüklerini belirtti. 

Uzaktan çalışmanın faydaları ve eksi yönleri tartışılıyor

Pandemi sonrasında yeni çalışma ortamlarının nasıl gözükeceği hakkında yorumda bulunmak için henüz çok erken. Amerika’da ofisten çalışanların yalnızca %28’i ofislerine geri dönmüş durumda. Aşıların düzenli olarak yapılmaya çalışılması, devam eden sosyal mesafe kuralları ve ailelerinin çocukların bakımı durumundaki plansızlıkları nedeniyle halen pek çok işveren evden çalışma politikası konusunda anlayışlı davranmaya devam ediyor. 

Ancak ofise dönüş sürecinin hızlanmasıyla birlikte rüzgarın ne yöne eseceği belirsiz. Geçtiğimiz Mayıs ayında Amerika’da 1.000 çalışan kişi ile düzenlenen ankete göre şayet ofise dönme zorunluluğu getirilirse işten ayrılabileceklerini söyleyenlerin %39 olarak belirlenmiş. Jenerasyon farkı ise burada kritik bir rol oynuyor. Zira Milenyum ve Gen Z olarak adlandırılan nesiller arasında bu oran %49’a kadar çıkıyor.

FlexJobs tarafından yapılan ankete göre çalışanlar açısından uzaktan çalışmanın faydalarında öne çıkan değerler.

İşe gidip gelmek ve ekonomik olarak tasarruf sağlamak uzaktan çalışmanın en cezbedici yönlerinden birisi olarak öne çıkıyor. Nisan ayında yapılan bir başka ankete göre çalışanlar uzaktan çalışma sürecinde yıllık 5.000 dolar tasarruf sağlamışlar.

Uzaktan çalışma kimi işler için bir standart haline gelecekken, kimi işyerleri için pandemi ile birlikte sonlanacağa benziyor. 

Total
0
Shares
Önceki haber

Zoom, 2022 Mali Yılı İlk Çeyrek Raporunu Açıkladı

Sonraki haber

Otonom Araçlarda Yeni Seviye: Amsterdam Kanallarında Otonom Tekne Testleri Başladı

İlginizi çekebilir

Bilişim 500’de Büyük Sıçrama: Teleperformance İlk 50’DE

Teleperformance Türkiye, Bilişim 500 listesinde bu yıl 24 basamak sıçrayarak ilk 50 içine girmeyi başardı. Son 2 yıldır agresif büyümesiyle dikkat çeken şirket, 2019’un sonunda ulaştığı 235,3 milyon TL ciroyla Bilişim 500’ün en büyük 50’nci şirketi oldu. 2019’da bir önceki yıla göre yüzde 57 oranında büyüyen Teleperformance Türkiye, Bilişim 500 listesinin çok uluslu şirketlerinin sıralandığı ‘Hizmet’ kategorisinde de 4’üncü büyük şirket olarak yer aldı. Teleperformance Türkiye, 71,7 milyon TL’lik ihracatıyla ise Türkiye’nin en büyük 3’üncü bilişim sektörü hizmet ihracatçısı oldu.
Devamını oku