Canlı Hücrelerden Oluşan İlk Robot Üretildi

Bilim insanları tamamen canlı kurbağa hücrelerinden oluşan bir robot üreterek, dünyada bir ilki başardı.

Embriyonik kurbağalardan alınan kök hücreler, insanlar tarafından algoritmalar uygulanarak tasarlanan robotlarla birleştirilerek, tamamen canlı hücrelerden oluşan ilk robotlar haline geldi.

Bilim insnalarının Xenobot adını verdiği robotlar, milimetrik boyutların da altında, kendi kendini organize etme yetisine sahip canlı organizmalar. 500 – 1000 hücre içeren küçük yapılardan oluşan bu robotlar, ilaç kullanımından çevresel iyileştirmelere kadar bir çok farklı amaç için kullanılacak. 

Vermont Üniversitesinde bilgisayar ve robot bilimi üzerine çalışan Joshua Bongard, “Bunlar yepyeni canlı makinalar.” diyor. “Onların bir robot ya da bir hayvan olarak sınıflandırılması mümkün değil. İnsanlar tarafından üretilmiş, yaşayan, programlanabilir bir organizma olarak, tamamen yeni bir sınıf oluşturuyorlar.”

Araştırma ekibi, Afrika pençeli kurbağalarının embriyonik hallerinden alınan hücreler, başarılı olması en olası tasarımlar ile kullanarak yeni robotlarını yarattı. Bu robotlar simülasyonlara göre hareket etme kabiliyetine sahip olarak üretildi. Deri hücreleri sayesinde her şeyi bir arada tutup, kalp hücreleri sayesinde kasların kasılmasını ve robotların hareket etmesini sağlamak mümkün oldu. 

Sulu bir ortamda, lipitler ve proteinlerle güçlendirilmiş ek besinlere ihtiyaç duymadan, bir haftaya kadar hareket edebilen makineler, kendi başlarına gelişme kapasitesine sahip değil. Bilim insanları onları canlı olarak nitelendiriyor fakat xenobotların evrimleşme kabiliyeti ve üreme organları bulunmuyor. Bu da onların doğal olarak çoğalmalarını engelliyor. Hücrelerin beinleri tükendiğinde, ölü hücre kümesi haline geliyorlar. 

Yapılacak olan araştırmalara, hücrelerin iletişim kurma ve birlikte çalışmala şekilleri hakkında değerli bilgiler sağlayabilir. Şu an için zararsız olarak nitelendirilse de, kullanım alanı geliştikçe daha tehlikeli bir boyuta ulaşabilir. Sinir sistemi hücreleri ile birleştirilmesi veya biyolojik silah geliştirme potansiyeli yüzünden, gelecek yıllarda daha dikkatli bir biçimde takip edileceği düşünülüyor. 

Robotların oluşturulma evreleri, Vermont Üniversitesi tarafından yayınlanan videoda izlenebilir.

Total
2
Shares
Önceki haber

Wikipedia Engeli Resmi Olarak Kalkıyor

Sonraki haber

Instagram Mesajlaşma Özelliği Web Sürümüne Geliyor

İlginizi çekebilir

Evde Kal Döneminde Hobilerin Mimarı 3D Yazıcılar Olacak

Evde kal dönemleri geri gelirken, uzman psikologlar bireylerin mutlaka birer hobi edinmesini öneriyor. Bu noktada 3D yazıcılar, hobi edinmek için biçilmiş kaftan. Kişinin yaratıcılığını geliştirmesi için birçok imkan sunan 3D yazıcılar sayesinde betonla çevrilmiş şehirlerde balkonlar için verimli birer seraya dönüşüyor. Yine 3D yazıcı ile klasik otomobillerden, savaş ve yolcu uçaklarına kadar çocukların ve yetişkinlerin hayalini kurduğu oyuncaklar üretilebiliyor. Zaxe Genel Müdürü Emre Akıncı, 3D yazıcılarla edinilen hobilerin hem eğlendirici hem de diğer hobilere göre daha ekonomik olduğunu belirterek, “Kişinin yaratıcılığının sınırlarını keşfetmesi, hayalinin gerçeğe dönüştüğünü görmesi için 3D yazıcılar bugün hepimize çok büyük ve değerli imkanlar sunuyor. Bir uzay gemisi maketini 3D yazıcıda basmak, onu satın almaktan çok daha daha ucuz ve kaliteli”, bilgisini verdi.
Devamını oku

Hack’lenmeye Blockchain Tabanlı Çözümlerle Son!

Teknoser Genel Müdürü Ozan İnan, pandemi döneminde artan siber saldırılara ve veri ihlallerine karşı bireysel ve kurumsal kullanıcıları uyardı. İnan, siber saldırılara karşı bilinen yöntemlerden farklı korunma yollarına dikkat çekti ve özellikle blockchain’in siber güvenlikte kullanılmaya başlanmasıyla artık değerli ve kritik önemdeki dosyaların hack’lenemeyeceğini söyledi. DDos ve oltalama saldırılarına dikkat çeken İnan, önümüzdeki dönemde şiddetini daha da artırması beklenen siber saldırılara karşı yeni korunma yollarını paylaştı…
Devamını oku