Cep Telefonu Pazarında Dengeler Değişiyor

Dünya ile beraber değişen teknoloji pazarında yeni markalar öne çıkarken köklü markalar sahne arkasına çekiliyor.

Dünyanın en zor pazarlarından biri de cep telefonu üretimidir. Birçok kişi kolay ve hızlı para kazanma yolu olarak görse de üreticiler açısından bu pazarda yer almak iki tarafı keskin bıçak kullanmak gibidir. Yapılacak en ufak bir hata kullanıcıların gözünde kötü bir marka değeri anlamına geldiği için tüm şirketler dikkatli hareket eder.

Bir dönem cep telefonu pazarına girmek isteyen köklü bir markanın Türkiye genel müdürü bana ‘giren bir pişman, girmeyen bin’ diyerek bu alandaki rekabetin ne kadar zor olduğunu anlatmıştı. Hal böyle olunca pazara girmenin bile zor olduğu bir pazarda orada kalmak daha da zor hale geliyor. Açıklanan son cep telefonu satış rakamları da bu gerçeği gözler önüne seriyor. Ancak çeyrek bazında açıklanan raporlarda bazı markaların ciddi bir düşüşte olduğu da görülüyor.

Sıralama yavaş yavaş değişiyor

Akıllı telefon satışlarındaki grafiklere baktığımızda son bir yılda önemli değişiklikler olduğu görülüyor. Örneğin iPhone modeli ile Apple giderek daha az telefon satar hale geldi. Öte yandan Çin merkezli markaların satışları giderek artarken Huawei, Xiaomi ve OPPO gibi markaların yükselişi sürüyor. Hatta ABD’den ticaret yasağı engeli ile karşılaşan Huawei bile pazar payını korumaya devam ediyor.

Counterpoint araştırma şirketinin verilerine göre 2019 ikinci çeyreğinde dünya çapında akıllı telefon satışlarında birinci marka yüzde 22 ile Samsung. Onu yüzde 16 ile Huawei takip ederken yakın zamana kadar ikinci olan Apple yüzde 10 ile üçüncülük koltuğuna oturmuş durumda. Dördüncü sırada yüzde 9 ile Xiaomi yer alırken beşincilik koltuğunda yüzde 9 ile OPPO yer alıyor.

Öte yandan Çin merkezli markaların pazar payları sabit kalsa da satış rakamları da artıyor. Bu da bu markaların önümüzdeki dönemde pazar paylarını artıracakları anlamına geliyor.

Yani sektörde bir Çin markası hakimiyetine doğru ilerleme var. Huawei’nin ikincilik koltuğuna oturması da bunun en önemli göstergesi. Ancak ABD hükümeti tarafından yasaklı markalar listesine alınan Huawei’nin geleceği biraz karışık. Cep telefonlarında Android işletim sistemini kullanan marka, HarmonyOS isimli kendi işletim sistemini de geliştiriyor olsa da orada bir ekosistem kurması için uzun yıllara ihtiyacı var. Önümüzdeki günlerde tanıtılması beklenen Mate 30 ailesi cep telefonlarında Google tarafından sağlanan Maps, Gmail ve benzeri servislerin olmayacağı iddiaları da firmanın elini zayıflatıyor.

Dünya ile beraber değişen teknoloji pazarında yeni markalar öne çıkarken köklü markalar sahne arkasına çekiliyor.

Önümüzdeki dönemde akıllı telefon pazarında farklı türden rekabetleri de göreceğimizin sinyalleri bunlar. Huawei kendi işletim sistemini kullandığında ne kadar başarılı olacak, bir ekosistem kurabilecek mi konuları önemli. Apple iPhone modelleri ile inovatif ürünler çıkardığı dönemlere dönebilir mi orası da belli değil. Akıllı telefon pazarı çok büyük ve dünya çapında milyonlarca kişiyi etkiliyor. Bu pazar da büyüklüğü ölçüsünde devasa bir rekabetin içinde yer alıyor. Gelecek ne getirir bilinmez ama önemli değişiklikler geliyor. Hazır olun.

Total
1
Shares
Önceki haber

Netflix’in Türkiye’den Çekileceği İddiaları Asılsız Çıktı

Sonraki haber

Site Yönetimleri, Tüm Banka Hesaplarını Tek Ekrandan Yönetiyor

İlginizi çekebilir