Cep Telefonu Vergisiz Öğrenciler Dertsiz!

Öğrenciye vergisiz cep telefonu ne zaman çıkıyor? Kimler alabilecek? Hangi modeller yer alıyor? Resmi Gazete’de yayınlandı mı?… Seçim vaadi olan vergisiz cep telefonu ve bilgisayar son altı aydır teknoloji gündemini meşgul ediyordu. Sonunda karar çıktı ve satışlar başladı. Bu tarzda destek ve teşvikler tabii ki kısa vadeli çözüm olabilir. Enflasyonist ortamda teknolojik cihazlardaki fiyat artışları malum. Tabii ki temennimiz fiyatların bir an önce eski seviyelerine gelmesi.

Artık cep telefonu ve internete erişim bir vatandaşlık hakkı. Özellikle ülkemizin geleceği gençlerimizin okullarında başarılı olabilmeleri, bilgiye erişebilmeleri, yeni icatlar yapabilmeleri, yeni girişimlerde bulunabilmeleri için teknolojiye erişebilmeleri çok önemli. Genç nüfus oranı yüksek olan Türkiye’de gelecek nesillerin doğru donanımla yetişmelerine imkan tanımak gerekiyor.

EKONOMİK KOŞULLAR ZORLUYOR

Ülkemizin son yıllarda geçtiği ekonomik koşullar nedeniyle diğer kesimlerin olduğu gibi gençlerin elektronik cihazlara erişimi sınırlı hale geldi. Pandemi öncesinde Türkiye’de cep telefonu değiştirme sıklığının iki yılda bir olduğunu hatırlatmak isterim. Şimdi bu oran beş yıllara kadar çıktı. Fiyatların aşırı yükselmesi nedeniyle tabiri caizse herkes telefonunu bozulana kadar kullanmak durumunda kalıyor. Telefon değiştirme kararı vermek artık büyük bir olay haline geldi.

Öğrenciye vergisiz telefon her ne kadar üst segmenti kapsamasa da pek çok gence önemli destek olacak. Özellikle bir yıl internetin ücretsiz olması onların ödevleri ve araştırmaları için yararlı. Büyükşehirlerde yaşayanlara bu destek çok da yararlı değilmiş gibi gelebilir ama Anadolu’nun pek çok ücra köşesindeki gençleri de düşünmek lazım. Öğrencilere bir hatla sınırlı olmak üzere 12 ay boyunca ücretsiz aylık en fazla 10 GB olacak şekilde yıllık 120 GB’lık internet paketleri tanımlanacak. Cep telefonunda 9.500 TL’ye kadar, bilgisayarda ise 5.500 TL’ye kadar ürünler destek kapsamında. Bu destek cep telefonu için piyasa fiyatının yüzde 44.4’üne, bilgisayarlar içinse piyasa fiyatının yüzde 16.7’sine kadar bir tutarda desteği kapsıyor.

Ancak bunlar tabii ki geçici çözümler. En büyük isteğimiz bu enflasyonist ortamın bitmesi ve doğru ekonomik politikaların yürürlüğe konarak teknolojik cihazlara erişimin kolaylaştırılması. Cep telefonu, bilgisayar, tablet, fotoğraf makinesi, televizyon gibi cihazlar lükse segmentine girmemeli.

Öğrenciye vergisiz telefon ve bilgisayarın diğer bir yönü ise piyasayı hareketlendirmesi. Eski satışlarını mumla arayan cep telefonu ve bilgisayar satıcıları da biraz hareketlendi. Türkiye’de yılda toplam cep telefonu satış rakamı 10-12 milyon adet aralığında seyreder. Öğrencilere getirilen bu destekle bu rakam bu yıl daha da artacak. Ama tabii ki giriş seviyesi hareketli olacak. Bu diğer segmentlerden pazar payı çalınmasına da neden olabilir. Asıl kar marjının üst segmentte olduğunu unutmayalım. Pazar dinamiklerinin değişeceği çok açık. Ama satın alma algısını biliriz. Çocuğuna telefon, bilgisayar almak için gidenlerin kendilerine ya da diğer çocuklarına da telefon, bilgisayar ya da başka teknolojik cihazlar almaları olası. Bir kez mağazaya giren başka şeyler de alacaktır. Yani teknoloji perakendesine bir hayli hareket gelecek.

İnternet paketleri dolayısıyla da operatör tarafı da yoğun olacak. Dile kolay 7 milyon genç. Ben hemen her gencin bu destekten yararlanacağını düşünüyorum.

SON AYLAR HAREKETLİ GEÇECEK

Tabii ki bu vergisiz telefonun en önemli tarafı cari açığı azaltmak için yerli üretimi teşvik etmesi. Yerli üretim sınırı yok ama genelde Türkiye’de üretilen modellere yarayacak. Öncelikle 9.500 TL banında hangi modellerin girdiğine bir bakalım. Xiaomi, Samsung, Vivo, Poco, realme, Tecno, Omix, Casper, Reeder, TCL, General Mobile gibi markaların bazı modelleri bu desteğe giriyor. Bilgisayar tarafında da Lenovo, Huawei, Dell, HP, Acer, Asus gibi markaların modelleri var. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye’de üretim yapan 13 yerli ve yabancı markanın vergi desteğinden faydalandırılacağını açıkladı. Bu markalardan 40’tan fazla modelde telefon alınabilecek.

Yılın son ayları çok hareketli geçecek gibi duruyor. Kasım ayında üç tane alışveriş festivali var. Vergisiz telefon, bilgisayar, Black Friday, Bekarlar Günü, Siber Pazartesi derken teknoloji perakendesini çok hareketli günler bekliyor. Herkese bereketli bir dönem diliyoruz.

Ne diyelim, keşke bu tarz kampanyalara destek duymasaydık. Ama bugünün ekonomik zorluklarında bir nebze olsun gençlerin teknolojiye erişimine kolaylık sağlanması da güzel bir gelişme….

Total
0
Shares
Önceki haber

Kaspersky, APAC Bölgesindeki Devlet Kurumlarını Hedef Alan APT Kampanyasını Ortaya Çıkardı

Sonraki haber

Birleşik Krallık, Şimdiye Kadarki En Hızlı Yapay Zekâ Süper Bilgisayarını İnşa Etmek İçin 225 Milyon Sterlin Harcıyor

İlginizi çekebilir

Kripto Parada Neler Oluyor?

Kripto para dünyasında gelişmeler hız kesmiyor. Birkaç gün içinde sektörde yine önemli gelişmeler yaşandı. Binance CEO’su ve kurucusu Changpeng Zhao, görevinden istifa etti. Zhao, sosyal medya açıklamasında “Hatalar yaptım ve şimdi sorumluluğu almalıyım. Bu Binance ve kendim için en iyisi” dedi. ABD Adalet Bakanlığı şirketin 4.3 milyar dolar ceza ödemesi gerektiğine hükmetti. Bu gelişmeler sonrasında Binance’ın yeni CEO’su Richard Teng oldu.
Devamını oku