Cepte Yeni Trend: Hibrit Zoom

Cep telefonu kameralarında yeni trend hibrit zoom olacak gibi görünüyor. Bu teknolojinin detaylarına yazımızda bakıyoruz.

Cep telefonları ilk çıktığında kameraları olmasa da yıllar geçtikçe kabiliyetlerini artırdıkları alanlardan biri kameralar oldu. Günümüzde iyi bir kamerası olmayan cep telefonunun iyi satış rakamlarına ulaşması pek mümkün görünmüyor. Hatta birçok kullanıcı telefonların kameralarını da göz önünde bulundurarak seçiyor.

Durum böyle olunca üreticiler de her geçen gün daha gelişmiş kameralarla kullanıcıların karşısına çıkıyor. Son yılların yükselen trendi olan çoklu kamera modülleri artık belli bir doygunluğa ulaştı. Günümüzde biri ana, diğeri geniş açı ve üçüncüsü de telefoto olmak üzere 3 farklı ana kameraya sahip telefon sayısı giderek artıyor. Amiral gemilerinde standart haline gelen bu kamera diziliminin yakın zamanda bir adım daha öteye taşınması olası görünüyor.

Cepte yeni trend: Hibrit Zoom

Elbette her teknolojide olduğu gibi burada da daha iyisine doğru bir ilerleme görülüyor. Bu ilerleme ise hibrit zoom ile olacak muhtemelen. İlk olarak OPPO tarafından tanıtılan hibrit zoom teknolojisi Huawei P30 Pro modeliyle hayata geçirildi.

Peki nedir bu hibrit zoom?

Hibrit zoom temelde optik zoom ile dijital zoomun birlikte kullanıldığı yakınlaştırma türü olarak biliniyor. Fotoğraf sektöründe uzun zamandır kullanılan bir teknoloji olan hibrit zoom artık telefonlarda da karşımıza çıkacak. OPPO tanıttığı bu teknoloji ile ilgili bazı örnek fotoğraflar da yayınladı. Ancak firmanın halen satışta olan ve bu teknolojiyi kullanan bir telefonu yok.

Öte yandan Huawei P30 Pro ise satışa sunulan bir model ve üzerindeki 5X optik zoom, hibrit zoom ile 10X’e yükseltilebiliyor. Alınan sonuçlara baktığımızda ise 10X’in optik zoomdan pek farklı olmadığı görülüyor. Bu telefonu halen kullanan biri olarak P30 Pro’nun hibrit zoomda da çok başarılı olduğunu söylemek isterim.

Şimdilik bu teknolojiyi kullanan kişi telefon sayısı çok fazla olmadığı için sonuçlara ancak iki model üzerinden bakabiliyoruz. Ancak alınan sonuçların gayet başarılı olduğunu düşündüğümüzde telefon kameralarının bir sonraki parlayan yıldızının hibrit zoom olacağını söylersem yanılmış sayılmam.

Çünkü telefon kameralarının en büyük eksikliği de bu hibrit zoom ile çözülürse geniş açı ve zoom özellikleriyle cep telefonu kameraları çıtayı biraz daha yükseltecektir. Bu da kullanıcılar açısından çok daha iyi sonuçlar ve esneklik anlamına geleceği için uzun vadede fayda sağlayacaktır.

Kabiliyetleri ile fotoğraf sektöründe köklü değişiklikler yaşanmasını sağlayan cep telefonu kameraları yeni özellikleri ile daha üst düzey fotoğraf makineleri ile yarışır hale gelecek gibi görünüyor. Gelişmeleri sizinle beraber ben de heyecanla takip edeceğim.

Total
1
Shares
Önceki haber

Intel’den Veri Transferini Hızlandıran Teknolojiye 13 Milyon Dolar Yatırım

Sonraki haber

540 Milyon Facebook Kullanıcısının Bilgisi Tehlikede

İlginizi çekebilir

İnsan Klonlama Ne Zaman Hayata Geçecek?

Çoğaltma, kopyalama, klon ya da klonlama! Son dönemde oldukça popüler olan klonlama teknolojisinde son durum ne? Dolly’den sonra neler olup bitti? Tabii kafanızda ki diğer soru: insan klonlama ne zaman gerçek olacak? Konuk yazarımız Onur Binay kaleme aldı.
Devamını oku