CES 2020’nin İşaret Ettiği Teknoloji Trendleri

Bu yıl 7-10 Ocak tarihleri arasında ziyaretçilerine kapılarını açan CES Teknoloji Fuarı’nın gündemi ve etkinlikte tanıtılan ürünlerden yola çıkarak CES 2020’nin işaret ettiği teknoloji trendlerini yazdım

Her yıl ABD’nin Nevada eyaletinin Las Vegas şehrinde düzenlenen CES Teknoloji Fuarı bu yıl 7 Ocak’ta kapılarını ziyaretçilerine açtı. 10 Ocak’a dek sürecek fuar yine birçok önemli lansmana ev sahipliği yapıyor. Bununla birlikte CES ürün tanıtımları dışında deyim yerindeyse teknoloji dünyası için her yıl trend belirleyici rolünü de devam ettiriyor. Bu yılki fuarın şu ana dek gelen yansımalarından yola çıkarak CES 2020’de öne çıkan teknoloji trendlerini bir araya getirmeye çalıştım. 

Video streaming tarafında rekabet kızışıyor

Streaming rekabetinde işler iyice kızışıyor. Bu yılki CES’te yeni video streaming servislerini tanıtacak Quibi and NBCUniversal buna iyi örnekler aslında. Bu iki yeni servis 2020’nin ikinci çeyreğinde izleyici ile buluşacak. Tabii bu işteki asıl motivasyonun Netflix’in kısa sürede yakaladığı popülerlik. Milyonlarca kullanıcının hayatında bağımlılık derecesinde büyük bir yer tutan Netflix geleneksel tarafta iş yapan yayıncıları da tetikliyor. Alternatiflerin artması ise tüketiciyi mutlu ediyor. Bu arada Disney şirketinin streaming servisi Disney Plus geçtiğimiz nisan ayında resmen tanıtılmıştı.

IoT ile birlikte veri güvenliği daha çok tartışılacak

Veri güvenliği bu yıl da CES’in sıcak gündemlerinden biri. Pek çok panelde ele alınan mesele özellikle Facebook CPO’su Erin Egan ve Apple CGP’si Jane Horvath’un olduğu panelde çok ciddi tartışıldı. Panelde özellikle Kaliforniya’da 1 Ocak’ta kabul gören SB-327 kodlu nesnelerin interneti ve veri güvenliği ilişkisi kapmasındaki kanunun içeriği üzerinde duruldu. Nesnelerin internetinin 5G ile birlikte daha fazla hayatımızda yer alacağı önümüzdeki günlerde bununla beraber veri güvenliği konusu daha da önemli hale gelecek. 

TV’de sıcak başlıklar: Micro-LED, Mini-LED ve 8K

TV teknolojilerinde zirve elbette 4K değildi. TV üreticileri her zaman için daha büyük ekran ya da daha fazla piksel gibi bir yenilik bulup trendi istedikleri tarafa çekecek potansiyelindeler.  LCD’nin giderek daha az talep gördüğü günümüzde TV’de en çok kullanılan ekranlar LED ekranlar haliyle. OLED ise henüz erişilebilir seviyede değil. Samsung’un CES 2020’de sunduğu Micro-LED teknolojisi OLED’e meydan okuyacak cinsten.  Samsung, MicroLED teknolojisine sahip en büyüğü 292 inç olan devasa ekranı modüler yapıdaki şimdiye kadarki en büyük televizyonunu The Wall’u CES 2020’de sergiledi. Bu teknolojinin 2020’de tüketicilerle buluşması bekleniyor. Öte yandan Çinli TCL firmasının Mini-LED isimli başka bir teknolojisi de öne çıkan diğer teknoloji. Bu teknoloji LED arkadan aydınlatmalı bir LCD aslında. Görüntü kalitesi OLED ve MicroLED’e yakın olan Mini-LED bununla birlikte her iki teknolojiden de çok daha ucuz. Ve tabii 8K’sız bir CES düşünmek olmazdı. 8K yeni bir teknoloji değil elbette. Ama bu yılki CES’te ziyaretçilerin karşısına çok daha fazla çıktığını söylemek mümkün. Belki sonu 4K gibi olacak olsa da şu an için 8K konuşulması havalı bir konu. 

Gelişmiş çipler sağlık sektöründe fark yaratacak

Çipler ve düşük güçlü kablosuz teknolojilerdeki ilerlemeler, giyilebilir cihazlara ve sağlık endüstrine ciddi katkılar sağlıyor. Bu yılki CES, bu bağlamda vücut sıcaklığından kaloriye bağırsak hareketlerinden glikoz seviyesine farklı alanlarda ölçümler yapabilen gelişmiş sensörlerin ziyaretçilerin karşısına çıktığı bir yıl oluyor. Özellikle daha iyi uyumaya yardımcı olan akıllı yataklar ve daha hızlı uyumanıza yardımcı olan stres gidericiler dikkat çeken ürünler.

5G herkesin dilinde

CES’in odağı doğrudan mobil teknolojiler olmasa da katılımcı firmaları düşündüğümüzde haliyle bu firmaların en önemli gündemleri son yıllarda mobil teknolojiler ve şu dönemde ise özellikle 5G. Bu yılki CES’te karşımıza çok fazla 5G’li telefon çıkmayacak olsa da etkinlikte 5G’nin akıllı şehirler başta olmak üzere farklı endüstrilerde nasıl kullanılacağına dair çok fazla sunum ziyaretçilerle buluşuyor.  

Biometrik teknolojiler yükselişte

Bu yıl CES katılımcıları ilk kez yüz tanıma ile giriş kartlarını aldılar. CES’te biyometrik sistemlerin varlığı sadece bu kadarla sınırlı değil. Özellikle güvenlik sistemlerinde kullanımı ile ilgili biyometri bu yılki CES’in önemli başlıklarından. Kwikset isimli şirketin CES 2020’de tanıttığı yeni Halo Touch ürünü, parmak izinizle kapınızı kilitlemenizi ve kilidini açmanızı sağlayan akıllı bir kilit olarak etkinliğin dikkat çekenlerinden. 

Akıllı teknolojilerle daha konforlu bir seyahat deneyimi mümkün

Yeni teknolojiler diğer tüm endüstrilere olduğu gibi seyahat sektörüne de konfor ve kolaylık getiriyor. Delta Hava Yolları’nın CES’teki oturumu bu alandaki yeniliklere çok iyi örnekler içeren bir bölüm. Delta, kendilerinin artık sadece yolcuyu A noktasına B noktasına ulaştıran bir şirket olmadığının, amaçlarının yolcularını her anlamda en iyi deneyimi yaşatmak olduğunun altını çiziyor. Delta’nın planları arasında teknolojinin bütün nimetlerinden faydalanmak ve yolcularına akıllı bagaj sistemlerinin ötesinde bir deneyim yaşatmak var. Bunun içerisinde akıllı batarya sistemlerinden yine şarj için özel paketlere kadar pek çok detay var. 

Şarj teknolojilerinde yenilikler bitmiyor

Sahip olduğumuz akıllı cihaz sayısı arttıkça şarj ihtiyacımız da artıyor. Kablosuz şarj cihazları, USB-C gibi yeni konektörler ve bu alandaki diğer yenilikler şarj teknolojisini ileriye taşıyor. Bu bağlamda CES 2020 özellikle daha hızlı şarj konusunda yeni teknolojilerin tanıtıldığı bir etkinlik oluyor. Özellikle giyilebilir ürünler bu alanda gelecekte trend olabilir. 

Total
1
Shares
Önceki haber

Samsung’dan Yapay İnsan Projesi: NEON

Sonraki haber

TikTok Uygulamasında Büyük Bir Güvenlik Açığı Tespit Edildi

İlginizi çekebilir