Chrome’un Reklam Engelleme Yetenekleri Körelecek

Dünyanın en popüler tarayıcısı Google Chrome, reklam engelleyici uygulamaların faaliyetlerini kısıtlamak için önemli adımlar atıyor.

Geçtiğimiz Ocak ayında Google, Chromeium temelli tarayıcılardaki Manifest V3 ile bir engellemeye gideceğini duyurmuş ancak hakkında çok fazla bilgi paylaşılmamıştı. Bazı çevrelerce Manifest V3 ile söz konusu yapının derinlemesine bir yapısal değişime uğrayacağını dile getirmişti. Ancak Google, sorulara daha fazla kayıtsız kalmadı ve bu konuda çeşitli ipuçları paylaştı.

Beklendiği gibi Google, bu kararından geri adım atmış değil ve süreçte hiçbir değişiklik olmayacağını açıkça vurguluyor. Tabi tek bir fark ile. Belirtilene göre kurumsal dağıtımlarda bu yapıda bir engelleme olmayacak ve yapı aynen korunacak. Bu da kurumsal dağıtımların belirli bir isteği yüklenmeden engelleme yeteneğini köreltmemiş olacak. Peki ya herkesin kullandığı Chrome ve Chromium tabanlı tarayıcılar için durum ne?

Manifest V3 reklam engelleyicilerin verimli bir şekilde çalışmasını engelleyecek bir dizi değişimi getirecek. Bu değişiklik reklamların indirilmeden önce engellenmesine olanak tanıyan webRequest API’nı kullanmayı da kısıtlamış olacak. Bu kısıtlama ile yüklenmeden önce belirli bir isteğin engellenmesi talebi reddedilecek ve reklam engelleyiciler hükümsüz kalacak.

Firefox Yükselişe Geçebilir

Bu da reklam engelleyicilere sayfalar yüklendikten sonra kurallar üzerinden yürümeyi zorunlu kılacak. Ancak burada da Chrome’un 30.000 kural sınırı getirmesi reklam engelleyicilerin işini zorlaştırıyor. Popüler birçok reklam engelleyici 100 bin sınırına yakın kural ile çalışıyor. Google bu konuyu tüm cihazlarda stabil bir performans verimliliği yakalayabilmek ile ilişkilendiriyor. Sınırın aşılması konusundaki taleplere ise sıcak baktıklarını ancak üst sınırın da yine yaygın bir şekilde kullanılan cihazlar için sorun yaratmayacak şekilde bir sınırda kalacağını dile getiriyor.

Tüm bu gelişmeler, reklam engelleyiciler ile tüm dünyada en çok kullanılan tarayıcı arasındaki gerilimin ilk ateşlenen fitili olabilir. İlerleyen süreçte bir regülasyon hayata geçirilmediği takdirde ki bu pek de olası görünmüyor; Firefox gibi özgür bir tutum sergileyen tarayıcıların popülaritesi biraz yükselebilir ancak asıl kazanan dijital reklamcılık olacaktır.

Total
5
Shares
Önceki haber

Rusya Yüz Tanıma Teknolojisini Kentsel Gözetim Ağında Kullanacak

Sonraki haber
Siber Güvenlik

Siber Güvenliğe Hız Kazandıran ATAR, Infosecurity Europe 2019’da Dünyaya Tanıtıldı

İlginizi çekebilir