Chromium Tabanlı Yeni Edge Tarayıcısı Yayınlandı

Microsoft hem Windows hem de Mac platformlarında çalışacak, Chromium tabanlı yeni Edge tarayıcısını yayınladı.

Microsoft, Windows işletim sistemlerinde uzun yıllar kullandığı Internet Explorer’ın yerine, Windows 10 ile birlikte Edge isimli tarayıcıyı sunmuştu. Internet Explorer’dan daha iyi olsa da, Chrome ve Firefox gibi tarayıcılar ile rekabet edecek kadar iyi bir tarayıcı olmadığından, Internet Explorer ile aynı kaderi paylaşan Edge için değişim zamanı geldi.

Uzun zamandır üzerinde çalışılan yeni Edge, Google Chrome’un da kullandığı Chromium kaynak kodlarını kullanıyor. Microsoft bu sayede Chome ve Firefox gibi isimler ile rekabet edebilecek bir tarayıcı olmasını planlıyor. 

Windows 10 ile birlikte yayınlanan Microsoft Edge ilk olarak EdgeHTML yapısı ile piyasaya çıkmıştı. Rakipleri karşısında oldukça zayıf kaldığı için 2018 yılında Chromium motoruna geçiş yapılacağı duyuruldu. Bir süredir geliştirilmekte olan Chromium Edge’in ilk kararlı sürümü de bugün tüm Mac ve Windows kullanıcıları için piyasaya çıktı.

Eskisine göre çok daha fazla özelliğe sahip olan Chromium Edge, aynı zamanda performans konusunda da başarılı bir tablo sergiliyor. Ayrıca eski internet uygulamalarını çalıştırmak isteyen kullanıcılar için Internet Explorer modu da eklenmiş durumda. Henüz tarayıcıya eklenmeyen özellikler olduğu ve önümüzdeki haftalarda yayınlanacak güncellemeler ile geleceği de söyleniyor. 

Yeni Chromium tabanlı Edge tarayıcısını indirmek için Microsoft’un resmi sayfasını ziyaret edebilirsiniz. 

Total
1
Shares
Önceki haber

Silikon Vadisi Getir Uygulamasına 40 Milyon Dolar Yatırım Yapıyor

Sonraki haber

Sanal Temizliğe Hazır mısınız?

İlginizi çekebilir