Çin 2025 Yılına Kadar Gelişmiş İnsansı Robotlar Üretmek İstiyor

Çin yıllardır yapay zekadan kuantum bilişime kadar her teknoloji alanlarda liderliği ele geçirmeye çalışıyor. Şimdi de gözünü bilimkurgu gibi görünen bir başka alana dikti: gerçekçi robotlar.

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı tarafından hazırlanan bir plana göre, Çin 2025 yılına kadar ilk insansı robotlarını üretmeyi hedefliyor. Çin hükümeti bu alana odaklanan daha fazla genç şirketi destekleyecek, endüstri standartlarını belirleyecek, yetenekli çalışanlar yetiştirecek ve uluslararası iş birliğini derinleştirecek.

Yayınlanan belgede ayrıntılar az olsa da hedefler büyük. Çin ayrıca 2027 yılına kadar insansı robotların düşünmesini, öğrenmesini ve yenilik yapmasını istiyor ve bunların üretimini desteklemek için güvenilir bir endüstri tedarik zinciri sistemi kurmayı planlıyor.

Bu plan göründüğü kadar ihtimal dışı değil. Çinli girişim Fourier Intelligence, insansı robotu GR-1’i Temmuz ayında Şangay’da düzenlenen Dünya Yapay Zeka Konferansı’nda (WAIC) tanıttı. South China Morning Post’a göre GR-1 50 kg yük taşırken saatte 5 km/s hızla iki ayak üzerinde yürüyebiliyor. Fourier Intelligence, 2023 yılı sonuna kadar seri üretime başlamayı ve gelecek yıl binlerce ünite teslim etmeyi planlıyor.

Total
0
Shares
Önceki haber

Kaspersky’nin Raporunda İşlenen Siber Tehditler: Zararlı Bankacılık Yazılımları, Bilgi Hırsızları ve Yeni Fidye Yazılımları

Sonraki haber

IoT Zombi Botneti Mozi’nin Faaliyetlerinde Ani Bir Düşüş Kaydedildi. Zombi Botnet  Artık Yok  

İlginizi çekebilir

Uzmanından Yapay Zekâ Hakkında Gerçekçi Tahminler

Teknoloji dünyasının en popüler konusu yapay zeka hakkında efsanelerin sonu gelmiyor. Dünyanın lider yapay zeka ve analitik firması olan SAS’ın uzmanları, yapay zeka hakkında yapılan spekülasyonlara karşı gerçekçi yanıtlar verdiler. SAS uzmanlarına göre, yapay zeka insanların elinden tüm işleri almayacak. Öte yandan, proaktif davranan işletmelerin daha iyi kararlar almasına yardımcı olacak.
Devamını oku

Zorlu görevlerin drone’u DJI Matrice 30 tanıtıldı

DJI Enterprise, yeni nesil kurumsal drone sistemleriyle profesyonel drone operatörlerinin uçuş deneyimini bir üst düzeye taşıyor ve kurumsal kullanım alanlarını genişletiyor. Şirketin yeni tanıttığı Matrice 30 Serisi ve ekipmanları profesyonel kullanımda zorlu görevlere meydan okuyor.
Devamını oku