Çin Dünya Blockchain Günü İlan Etmeye Hazırlanıyor

Çin önümüzdeki yıl itibariyle 24 Ekim tarihini Blockchain Günü ilan etmeyi planlıyor.

Çin 2030 yılında yapay zeka alanında lider ülke konumunda olmayı hedefliyor. Bu süreçte blockchain teknolojisinin  önemli bir yeri olduğunu düşünen ülke, motivasyonu arttırmak için 24 Ekim tarihini Blockchain Günü ilan etmeyi planlıyor. 

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping tarafından açıklanan projeler kapsamında blockchain teknolojisinin bir gelir kapısına dönüşeceği ve 24 Ekim’in Çin’de Blockchain Günü olarak ilan edilmesi planlanıyor. 

Blockchain tabanlı, reel ekonomiye gelir sağlayacak projeleri üretmesi için Endüstri ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı içerisinde bir birim kurulacak. Fakat bu Çin’in kripto para piyasalarına destek verebileceği anlamına gelmiyor. Xi Jinping’e göre kripto paralara değil de blockchain teknolojisinin kendisine yoğunlaşmak isteniyor. Üretim ekonomisinin yaşayabileceği sıkıntılar teknoloji sayesinde durumunda ek gelir sağlamak mümkün olacak. 

Son zamanlarda Amerika Birleşik Devletleri ile yaşadığı problemler, Çin’in teknolojik gelişiminin önüne engeller koymaya başladı. Ülkenin geleneksel üretim ekonomisinin işçi masrafları ve yüksek ihracat masrafları yüzünden artması ile birlikte, dijital alanda yapay zeka üzerine çalışıp gelişerek, ülkenin ekonomisine ivme sağlanması planlanıyor. 

Total
1
Shares
Önceki haber

VLOG İçin Enfes Kamera Seçimi: Bilkom DJI Osmo Pocket

Sonraki haber

ATAR Labs CISO MAG Zirvesi’nden “Yılın En İyi SOAR Çözümü” Ödülüyle Döndü

İlginizi çekebilir