Çin, Hong Kong’daki Protestoları Durdurmak için Telegram’a Siber Saldırı Düzenledi

Hong Kong ve Çin’deki aktivistler protesto düzenlemek için Telegram uygulamasından faydalanıyor. Çin ise bu protestolara engel olmak için uygulamaya siber saldırılar düzenliyor.
Distributed denial of service or DDoS attack concept with faceless hooded male person using tablet computer, low key red and blue lit image and digital glitch effect

Hong Kong hükümetinin düzenlediği yeni yasa, kişilerin yargılanması için Çin’e iade edilmesine izin veriyor. Büyük tepki çeken bu yasal düzenlemeyi protesto etmek isteyen binlerce insan Hong Kong hükümet binası önüne toplanarak tepkilerini gösteriyor. Polisin göz yaşartıcı gaz, biber spreyi ve plastik mermiyle müdahalesine rağmen protestocular gösterilerine devam ediyor.

Öte yandan protestocular organize olabilmek için mesajlaşma uygulaması Telegram’ı kullanıyor. Telegram CEO’su Pavel Durov sosyal medya platformu Twitter’dan yaptığı açıklamada bu süreçte yoğun siber saldırılara maruz kaldıklarını, bu sebeple uygulamanın yavaşladığını ve saldırıların çoğunlukla Çin adresli IP’lere sahip olduğunu dile getirdi.

Hem Hong Kong hem de Çin’deki göstericiler protestolarını düzenlerken WeChat gibi Çin hükümetinin gözetiminde olan sosyal ağ uygulamalarından kaçınarak Telegram’ın şifreli mesajlaşma sistemini kullanıyor. Telegram’ın kullanımı Çin’de yasak ancak kullanıcılar güvenlik duvarını aşan yazılımlar aracılığıyla uygulamaya erişim sağlayabiliyor.

Telegram gibi şifreli mesajlaşma uygulamaları, sisteme gönderilen mesajların göndericiden alıcıya teslimatı sırasında üçüncü taraflarca görüntülenemiyor.

Hong Kong’daki protestolara etkisini göstererek meclisin oturumlarının iptaline yol açtı. Muhalif kanadı tasarının özgürlüklerini ciddi şekilde tehlikeye atacağını ve Hong Kong’un yasal bağımsızlığını aşındıracağını söylüyor.

Kaynak: NBCNews

Total
3
Shares
Önceki haber
Bulut güvenliğinde 2019 trendleri

Bilgisayar Korsanları 100.000 Yolcunun Fotoğrafını Çaldı

Sonraki haber

Google Arama Trafiğini Arttırmak için Şarkı Sözlerini mi Çalıyor?

İlginizi çekebilir