Çin, Kripto Para Birimlerini Tamamen Yasakladı!

Emlak devi Evergrande’nin iflas edeceğine dair korkular ve yatırımcıların paralarını Çin’den çekmek istemeleri ile ekonominin yavaşalamaya başlaması beraberinde kripto para ile işlemler yasaklandı.

Çin Halk Bankası, kripto para ile gerçekleştirilen tüm finansal faaliyetleri yasakladığını duyurdu ve yasa dışı olarak ilan etti.

Merkez bankasının web sitesinde yayınlanan duyuruya göre Çinli vatandaşların denizaşırı ülkelerden kripto para satın alması ve hatta kripto işlemleriyle ilgili pazarlama veya teknik desteğe dahil olması yasa dışı sayılacak. Cambridge Üniversitesi araştırmacılarına göre Çin’deki gizli bir Bitcoin madencilik çiftliğinde çıkarılan kripto para birimi miktarı, küresel Bitcoin’in %65’ini oluşturuyor.

Çin, kripto para ile işlemleri yasaklayacağının sinyallerini vermişti

Aslında Çin’in bu hamlesi öngörülebilir şekilde, kademe kademe gerçekleşti.

Çin, Mayıs ayında kripto para birimleriyle ilgili hizmet sunan finansal kurumlar ve ödeme şirketlerine üzerinde bazı yasal sınırlandırmalar getirmişti. Haziran ayına gelindiğinde, Çin merkez bankası ülkenin en büyük bankalarını ve ödeme şirketlerini kripto para ticareti konusunda daha sert önlemler almaya çağırmasıyla Bitcoin değer kaybı yaşamıştı. Merkez bankasının duyurusu kripto para birimleri ekonomik ve mali düzeni bozduğu, kumar, yasadışı fon toplama, dolandırıcılık, piramit şemaları ve kara para aklama gibi yasadışı faaliyetleri besleyerek güvenliği ciddi şekilde tehlikeye attığı vurgusu öne çıkmıştı.

Çin Merkez Bankası kripto para birimleriyle tüm finansal faaliyetleri yasaklaması yanı sıra kripto para birimlerinin oluşturduğu risklerle mücadele için kripto para işlemleri ve madencilik faaliyetlerini takip edecek bir koordinasyon mekanizması da kurduğunu açıklamalarına ekledi.

Çin’den gelen yasaklama haberi ile Bitcoin %20 değer kaybı yaşadı.

Total
0
Shares
Önceki haber

Tarfin, 4 bin çiftçinin girdi ihtiyacını 50 milyon TL’lik VDMK ihracı ile fonlayacak

Sonraki haber

Vertiv Dijital Altyapı Topluluğuna Katıldı

İlginizi çekebilir