Çin Metrolarında Yüz Taraması ile Bilet Satın Alma İmkanı

Yüz tarama teknolojisi Çin’de suçluları belirlemeden öğrencilerin dikkatini ölçmeye kadar her alanda yaygın biçimde kullanılıyor. Şimdi ise yüz tarama ile bilet almak mümkün hale geliyor.

South China Morning Post isimli haber kaynağına göre Shenzhen isimli bölgeye konuşlandırılan yüz tarama sistemleri, 60 yaş ve üzeri yolcuların yüzünü tarayarak ücretsiz yolculuk bileti veriyor. Sistem bazı şehirlerde de test amaçlı olarak kullanılmaya başlandı. Dünyaca ünlü Çinli holding Tencent tarafından geliştirilen teknoloji yakında yaşlılar yanı sıra gaziler için de ücretsiz bilet sağlayacak.

Özellikler ve servislerden faydalanmak için yüz tarama sistemlerinden faydalanma konusu Çin’de uzun süredir var. Wall Street Journal tarafından yapılan habere göre Çinli ödeme servisleri Alipay ve WeChat, müşterilerine yardımcı olmak  ve kredi başvurusunda bulunabilmeleri için yüz tanıma kioskları kurma yarışına girmiş durumda.

Dünyanın pek çok ülkesinde yüz tanıma teknolojileri halen bir tartışma konusu iken Çinliler ödeme yöntemi olarak yüz tanıma teknolojilerinin kullanılmasında sakınca görmüyor. Çin’de 2018 yılında gerçekleşen bir ankette biyometrik ölçüm yöntemleriyle ödeme yapma konusunda kendini rahat hissedenlerin oranı %85’i buluyordu.

Kaynak: TheNextWeb

Total
1
Shares
Önceki haber

Facebook, Sinirsel Hareketlerle Kontrol Sağlayan Teknolojiyi Satın Alıyor

Sonraki haber

Kentsel Tesis Yönetimine Teknoloji Dopingi!

İlginizi çekebilir