Çin, MIT’nin Çocuklar İçin Geliştirdiği Programlama Dili Scratch’i Yasakladı

Çin, dünya genelinde 60 milyon çocuk tarafından kullanılan programala dili Scratch’e olan erişimi tamamen engelledi.

MIT Media Lab (Massachusetts Institute of Technology) tarafından geliştirilen ve çocukların programlama dilini öğrenmeleri amacıyla geliştirilen Scratch, Çin’de yasaklandı.

Tüm dünyada 60 milyon çocuk tarafından kullanılan Scatch, çocukların oyunlar, animasyonlar ve hikayeler yapmak için kullandıkları görsel bir programlama dili olarak tanınıyor. Paylaşılan verilere göre Scratch kullanıcılarının %5,65’i yani 3 milyon Çinli öğrenci kayıtlı olarak programlama dilinden faydalanıyordu.

Çin hükümeti yasak olarak Hong Kong, Makao ve Tayvan gibi bölgelerde Scratch ile gerçekleştirilen ve Çin hakkında çok sayıda aşağılayıcı, sahte ve karalayıcı içeriği öne sürdü. Hükümet, bilgi dağıtan herhangi bir hizmetin yasal düzenlemelere uyması gerektiğini ve Scratch’in web sitelerinin ve kullanıcı formunun ülkede yasaklandığını açıkladı.

Her ülkede erişilebilir olan ve 50’den fazla dili destekleyen Scratch çevrimdışı olarak da kullanılabiliyor. Geliştiriciler ise bu yasağın kalıcı olup olmadığı konusunda herhangi bir açıklama yapmış değil.

Haber kaynaklarına göre açık kaynak kodlu olan Scratch Çinli firmalar tarafından kopyalandı ve benzer uygulamalar kullanıma sunuldu. Çin hükümeti de veriyi ve elde edilecek geliri içerde tutabilmek için böyle bir hamlede bulunmuş olabilir.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite