Çin Otonom Araçlara Özel Karayolu Yapacak

Çin, otonom araç sektöründeki lider pozisyonunu korumak ve kendi kendini süren arabaları ana akıma çevirmek amacıyla 100 km uzunluğunda bir karayolu inşa edecek.

FutureCar tarafından yayınlanan habere göre Çin, Pekin’i Hebei bölgesinde yer alan Xiongan’a bağlayacak ve 2020 yılında faaliyete geçmesi beklenen özel bir kara yolu inşa ediyor. Kara yolu kendi kendini süren araba şeritleri boyunca akıllı sensörler ve kolay ödeme için akıllı gişelere sahip olacak ve hız sınırı saatte 62 ila 74 km arasında değişecek.

Rapora göre 2020 yılına gelindiğinde Çin’de yola çıkacak arabaların yarısı otonom arabalardan oluşacak. 2020 hedefleri arasında araçların birbiriyle iletişimine sağlayan C-V2X teknolojisine sahip sensörlerin ülkenin %90’ına konumlandırılması var.

Çin geçtiğimiz yıl düzenlediği kanunla otonom araçların ülke içindeki test standartlarını belirledi. Pek çok şirket belirlenen test alanlarında otonom araçlarını test edebilecekken, Çin’in teknoloji devlerinden Baidu, otonom araçların şehir sokaklarında test edilmesi konusunda özel izin almıştı. Tencent ve Alibaba da bu konudaki çalışmalarını ettiriyor.

Amerika’nın bazı eyaletlerinde otonom araçlara özel şeritlerin geliştirilmesi konusu düşünülse de henüz atılmış bir adım yok. Şayet Çin planladığı takvime uyarsa, otonom araçların günlük hayata uyumu konusunda tüm dünyada örnek teşkil edecek bir çalışmaya imza atabilir.

Kaynak: https://www.futurecar.com

Total
2
Shares
Önceki haber

Ses Analizinden Travma Sonrası Stres Bozukluğunu Tespit Edebilen Yapay Zeka Geliştirildi

Sonraki haber

Micro Focus, Uygulama Güvenlik Testlerinden Tam Not Aldı

İlginizi çekebilir