Çin’de Geliştirilen 500 Megapiksellik Kamera Yüz Tanıma Sistemlerinde Çığır Açacak

Çin tarafından geliştirilen 500 megapiksel çözünürlüğündeki kamera ile onbinlerce insan arasından aranan kişinin yüzü rahatlıkla bulunabilecek.

Geçtiğimiz hafta Çin’de gerçekleştirilen Uluslararası Endüstri Fuarı’nda tanıtılan ve “süper kamera”olarak adlandırılan 500 megapiksellik yüz tanıma kamerası, insan gözünden dört kat daha detaylı biçimde etrafı tarayabiliyor. Kamera sahip olduğu özellikleriyle onbinlerce insandan oluşan kalabalık ortamlarda dahi bireylerin kimliğini belirleyebiliyor.

Kameranın yetenekleri hayran bırakıcı olsa da yapay zekayla bağlantılı olarak hızla gelişen gözetim teknolojisi kişisel hak ve özgürlükler konusunda endişeye mahal veriyor.

Çin’de şu an için 200 milyon güvenlik kamerası vatandaşları izliyor. Geçtiğimiz birkaç yılda ise hükümet toplumdaki hareketlerine bağlı olarak puanlandırılan bir sosyal kredi sistemini oturtmaya çalışıyordu.  Bu kredi sistemindeki puanına bağlı olarak Çin vatandaşları daha iyi okullara başvuruda bulunabiliyor ya da seyahat özgürlüğü kısıtlanabiliyor.

Yapılan açıklamaya göre kameranın sahip olduğu yapay zeka kalabalığı tarayarak kişiyi birkaç saniye içerisinde tanımlayabilecek.

Yüz tanıma sisteminin hükümetler katında kullanılmasına ilişkin olarak ABD’de yaşanan tartışmalar devam ededursun, İngiltere’de bazı yerel güvenlik güçleri yüz tanıma sistemlerini kullanmaya başladı. Güvenlik güçleri King’s Cross bölgesindeki bazı ofis ve dükkanları yüz tanıma özelliğine sahip kameralarla donattı.

Total
1
Shares
Önceki haber

Verinin İnovasyon Yolculuğuna Tanıklık Etmek İsteyenler Bu Konferansta Buluşacak!

Sonraki haber

Bu Şarj Kablosu Ömür Boyu Garanti Veriyor

İlginizi çekebilir