Çin’de Geliştirilen 500 Megapiksellik Kamera Yüz Tanıma Sistemlerinde Çığır Açacak

Çin tarafından geliştirilen 500 megapiksel çözünürlüğündeki kamera ile onbinlerce insan arasından aranan kişinin yüzü rahatlıkla bulunabilecek.

Geçtiğimiz hafta Çin’de gerçekleştirilen Uluslararası Endüstri Fuarı’nda tanıtılan ve “süper kamera”olarak adlandırılan 500 megapiksellik yüz tanıma kamerası, insan gözünden dört kat daha detaylı biçimde etrafı tarayabiliyor. Kamera sahip olduğu özellikleriyle onbinlerce insandan oluşan kalabalık ortamlarda dahi bireylerin kimliğini belirleyebiliyor.

Kameranın yetenekleri hayran bırakıcı olsa da yapay zekayla bağlantılı olarak hızla gelişen gözetim teknolojisi kişisel hak ve özgürlükler konusunda endişeye mahal veriyor.

Çin’de şu an için 200 milyon güvenlik kamerası vatandaşları izliyor. Geçtiğimiz birkaç yılda ise hükümet toplumdaki hareketlerine bağlı olarak puanlandırılan bir sosyal kredi sistemini oturtmaya çalışıyordu.  Bu kredi sistemindeki puanına bağlı olarak Çin vatandaşları daha iyi okullara başvuruda bulunabiliyor ya da seyahat özgürlüğü kısıtlanabiliyor.

Yapılan açıklamaya göre kameranın sahip olduğu yapay zeka kalabalığı tarayarak kişiyi birkaç saniye içerisinde tanımlayabilecek.

Yüz tanıma sisteminin hükümetler katında kullanılmasına ilişkin olarak ABD’de yaşanan tartışmalar devam ededursun, İngiltere’de bazı yerel güvenlik güçleri yüz tanıma sistemlerini kullanmaya başladı. Güvenlik güçleri King’s Cross bölgesindeki bazı ofis ve dükkanları yüz tanıma özelliğine sahip kameralarla donattı.

Total
1
Shares
Önceki haber

Verinin İnovasyon Yolculuğuna Tanıklık Etmek İsteyenler Bu Konferansta Buluşacak!

Sonraki haber

Bu Şarj Kablosu Ömür Boyu Garanti Veriyor

İlginizi çekebilir

Kobi’ler Üretime ve Ürün Geliştirme Devam Etmeyi Hedefliyor

TÜRKONFED ve Paynet’in 11 ilde 1.000 KOBİ ile görüşerek yaptığı “KOBİ’lerin Dijital ve Finansal Karnesi” araştırmasının, “Finansal Okuryazarlık ve İndikatörler” başlıklı ikinci fazı yayımlandı. Rapora göre, KOBİ’ler önümüzdeki üç yıl içinde en fazla üretime ve ürün geliştirmeye yönelik yatırım gerçekleştirmeyi hedefliyor. İşletmeler bu süreçte kamu kuruluşlarından destek planlarının oluşturulması, teşviklerin artırılması ve devlet destekli kredilerin verilmesini beklerken, finans kuruluşlarından ise uygun kredi koşulları talep ediyor.
Devamını oku

Teleperformance’ta Satış ve Pazarlamaya Deneyimli Lider

Telekomünikasyon ve IT sektöründe 20 yılı aşkın B2B satış ve pazarlama deneyimine sahip olan Sezin Mızraklı Avalin, Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı olarak Teleperformance Türkiye liderlik ekibine katıldı. Mızraklı Avalin’in katılımıyla Teleperformance Türkiye, 2021 yılı hedeflerini gerçekleştirme ve 2022 stratejilerini oluşturma yolunda güçlü bir transfer daha gerçekleştirmiş oldu.
Devamını oku