Çin’in “Yapay Güneş” Reaktörü Temiz Enerjiye Erişimi Sınırsız Hale Getirebilir

Küresel ısınma devam ederken, yenilenebilir enerjiye olan ihtiyaç günbegün artıyor. Çinli araştırmacılarsa bu ihtiyaca çözüm olabilecek bir gelişmeye imza attı.

Çinli füzyon reaktör tesisi Experimental Advanced Superconducting Tokamak (EAST) dünyada ilk kez 100 milyon santigrat dereceye ulaşarak temiz enerji üretimi konusunda dev bir adım attı. Erişilen sıcaklık, güneşin merkezinden 6 kat daha sıcak.

Tokamak isimli silindirik cihazlar, tıpkı güneşin yaptığı gibi atomik parçaları birleştirerek büyük miktarda enerji açığa çıkmasını sağlar. EAST, döteryum ve hidrojen-3’ü kullanarak nükleer bir birleştirmek ve bu sayede elektrik üretmeyi amaçlıyor.

Ancak böylesi yüksek bir ısıyı kontrol edebilmek sanıldığı kadar kolay değil. Mevcut pek çok tokamak cihazı 20 saniyeden çok daha az süre için ortaya çıkan bu büyük enerjiyi sürdürülebilir olarak tutabiliyor. Geçtiğimiz yıl EAST tarafından gerçekleşmiş olan testlerde ise bu muazzam enerji 60 saniye boyunca sürdürülebilindi. Gelecek hedeflerinde ise oluşan bu büyük enerjiyi yüzlerce saniye boyunca askıda tutabilmek var.

EAST tesisi, füzyon gücünün fizibilitesini araştırmak için başlatılmış olan Uluslararası Termonükleer Deneysek Reaktör (ITER) projesinin bir parçası. Amerika, Avrupa Birliği, Hindistan, Rusya ve Güney Kore de bu araştırma içerisinde yer alan üye ülkeler arasında.

Çin şu an için diğer ITER üyelerine kıyasla teknolojik olarak geride. Ancak EAST bu algıyı nihayet değiştirebilir. Geçtiğimiz 20 yıllık dönemde Çin teknoloji anlamında hızlı gelişmeler gösterirken, hükümet teknolojinin gelişmesi için şevkle çalışmalarına devam ediyor.

Kaynak: https://www.nacion.com

Total
1
Shares
Önceki haber

Huawei’ye Kötü Haber: Amerika Kara Listeye Aldı

Sonraki haber

Google Tüm Online Alışverişlerinizi Takip Ediyor

İlginizi çekebilir

SEM’den Bodrum’a Yeni Ofis: SEM; Müşterileri, İş Ortakları ve Çalışanları ile Bodrum’da Buluşacak

Sektörde ilklerin adresi ve dijital pazarlama alanının lider kuruluşu SEM, bir yeniliğe daha imza attı. SEM, Türkiye’nin tatil merkezi Bodrum’da yeni binasını hizmete açtı. SEMBodrum, çalışanlarına hem dinlenme hem de çalışma fırsatını aynı anda sunacak. Sunduğu bu imkan ile yine sosyal bir şirket olduğunu kanıtlayan SEM, yeni rotasında çalışanlarıyla buluşmak için sabırsızlanıyor!
Devamını oku