Çinli E- Ticaret Devi Alibaba Kendi İşlemcisini Geliştiriyor

Çin kendi işlemcisini geliştirmek için çalışmalarını hızlandırdı.

Amerika’nın Huawei ile yaşadığı ticari yasak süreci sonrasında Çinli firmalar kendi teknolojilerini üretme sürecini hızlandırdı. Halihazırda Huawei’nin kendi işlemci ve işletim sistemini geliştirdiği biliniyordu. Benzer bir çalışmaya Çinli e-ticaret devi Alibaba da katıldı. Alibaba, 16 çekirdekli 2.5 GHz özelliklere sahip bir işlemci geliştirmek üzere çalışmalara başladı.

Alibaba kendi işlemcisini geliştirmek için RISC-V Kurumuna üye oldu. Google ve Nvidia dahil olmak üzere kuruma üye diğer firmaların en gelişmiş işlemci teknolojilerinin bazılarına sınırsız erişim hakkına Alibaba, bu avantajdan yararlanmak üzere bir araştırma ve geliştirme ekibi kurdu.

Bu araştırmaların ilk ürünü ise Xuantie 910 oldu. Şu ana kadar geliştirilmiş en güçlü RISC-V işlemcisi olduğu açıklanan XT 910, 2,5 GHz hızında işlem yapabilen 16 çekirdekli 12nm’lik bir işlemci. Diğer RISC-V işlemcilerine kıyasla XT 910 sıra dışı işlemlerde oldukça iyi bir performans sergiliyor olmasıyla dikkat çekiyor.

Cloud Summit etkinliğinde tanıtılan işlemci en yakın rakibi olan SiFive’ın U74 işlemcisinin 5.1/MHz hızına karşılık 7.1/MHz’lik skora ulaşabiliyor. XT 910’un hangi iş alanlarında kullanılacağı Alibaba tarafından halen müzakere edilirken, işlemciye ait bazı özellikler GitHub’dan görüntülenebilecek ve tasarım tamamlandığında işlemci satın alınabilir olacak. Etkinlik esnasında Alibaba sözcüsü işlemcileriyle elde ettikleri performansı heyecan verici olarak yorumlarken, gelişmekte olan nesnelerin interneti teknolojilerinde bu işlemciden faydalanacaklarını dile getirdi.

Çin işlemci ihtiyacında iç pazara yöneliyor

Çinli yetkililer gelecek yıl için ihtiyaç duyulan işlemci miktarının %40 oranında yerel üretim ile karşılanması hedefini koymuştu. Ticaret savaşlarının kızışmasıyla bu oranın %100’e ulaşması gerçek dışı değil. Bu noktada Alibaba’nın işlemcisi olan XT 910 büyük bir açığı kapatabilir.

Total
0
Shares
Önceki haber

Söylenti: 2020 Yılında 5G Destekleyen 3 iPhone Modeli Çıkacak

Sonraki haber

Uber, 400 Çalışanını İşten Çıkarıyor

İlginizi çekebilir

Büyüme Hedeflerini Aşmak İçin Doğru Sosyal Medya Kampanyası Nasıl Olmalı?

Globalde 4.5 milyarı aşan, Türkiye’de 70 milyona yaklaşan sosyal medya kullanıcıları ile bu mecralar hiper AVM’lere ve en çok ziyaret edilen pazar yerlerine dönüşürken, pastadan daha fazla pay almak isteyen markalar, sosyal medya marketing faaliyetlerini artırıyor. Daha çok kazanmak isteyen markalara sosyal medya kampanyası konusunda ipuçları veren Digital Exchange’in uzman ekibi “Doğru Influencer’i seçip, satıştan pay anlaşması yapan ve bütçe yönetimi ile etnik pazarlamayı devreye alan markalar, başarıyı yakalıyor” dedi. Digital Exchange’in CEO’su Emrah Pamuk ise “Influencer’dan daha önceki kampanyalara kadar elde ne kadar fazla veri varsa, başarı da o oranda artıyor” diye konuştu.
Devamını oku