Çinli Teknoloji Devi Xiaomi, Amerika’nın Kara Listesine Girdi

Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, Trump yönetiminin askeri kara listesine dahil edildi. Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Xiaomi’nin Çin ordusuyla bağlantıları bulunuyor.

Apple ve Huawei’nin ardından dünyanın en büyük telefon üreticilerinden birisi olan Çinli Xioami, Trump yönetimi tarafından tıpkı Huawei yasağında olduğu gibi Çin ordusuna istihbarat ve güvenlik aparatı ürettiği gerekçesiyle kara listeye alındı.

Alınan karar karşısında açıklamada bulunan Xioami yönetimi ise herhangi bir şekilde Çin ordusuna ait olmadığı ya da Çin ordusu ile bağlantı halinde olmadığını açıklarken Komünist Çin Askeri Şirketi olmadığının altını çizdi. Şirket, Xiaomi hissedarlarının çıkarlarını korumak için uygun önlemleri alacaklarını açıkladı.

Ulusal güvenlik gerekçeleriyle Amerika Ticaret Bakanlığı tarafından kara listeye alınan Çinli Huawei, DJI ve SenseTime’dan farklı olarak Xaomi doğrudan Amerikan ordusunun kara listesine girmiş durumda.

New York Borsası ise yaptırımlara yanıt olarak China Mobile, China Unicom ve China Telecom şirketlerinin listeden kaldırıldığını duyurdu. Ardından gelen ikinci duyuru ile şirketlerin tekrar listeye girdiğini, yapılacak daha detaylı bir değerlendirme sonrası listeden kaldırılacağını bildirdi.

Alınan karar uzun vadede Xaomi’nin telefon üretimine ağır darbe vurabilir. Nitekim kendi donanımlarını üretme hamlesinde bulunan Huawei de Amerikan teknolojilerini kullanmadan men edildikten sonra donanım alanındaki atılımlarını durdurduklarını dile getirmişti. Huawei’nin ticari yasaklar karşısında zorlanması karşısında ise alt markası Honor’ı satışa çıkarmıştı.

Total
5
Shares
Önceki haber

Türkiye’de 3D Yazıcı Kullanma Yaşı 6’dan Başlıyor!

Sonraki haber

WhatsApp Sözleşmesi Gündeme Oturdu!

İlginizi çekebilir

WhatsApp Gibi Veri Paylaşımındaki Sorunun Çözümü Blockchain’i Kullanmaktan Geçiyor

Teknoser Genel Müdürü Ozan İnan, WhatsApp’ın Türkiye’deki kullanıcıları için ‘İmzala yoksa 8 Şubat’ta hizmet vermeyi keserim’ tehdidiyle sunduğu sözleşme dayatmasını ve geri adım atmasını ele alarak, tartışmanın yeni olmadığını fakat sosyal medyanın sonuç alma gücünün ortaya çıktığını söyledi. İnan, WhatsApp ile yaşanan ‘Verileri paylaşma’ sorunu konusundaki nihai çözümünün Blockchain sistemli güvenlik kullanmaktan geçtiğini belirtti. Hitay Holidng kuruluşu DORinsight araştırmasına göre ise, Türkiye’deki her 4 kullanıcıdan biri verilerinin izlenmesinden endişe ederken, WhatsApp’tan ayrılan 10 kişiden 7’sinin tercihi Telegram oldu.
Devamını oku