Çinli Yapay Zeka Girişimcisi, Kayıp Köpekleri Burun İzlerinden Buluyor

Uygulama ile sorumsuz pet hayvan sahipleri de tespit edilebiliyor!

Yüz tanıma sistemleri konusunda Çin hükümetine yazılımsal destekte bulunan Megvii isimli yapay zeka girişim firması, teknolojisini insanların kimliklerini belirlemenin ötesine taşımayı amaçlıyor. Megvii’nin yeni programı ile tıpkı insanlardaki parmak izi gibi burun izlerinden yola çıkarak köpeklerde kimlik tespiti mümkün hale geliyor.

Megvii mobil uygulaması ile hayvan sahipleri köpeklerinin burunlarını telefonlarının kameralarıyla tarayarak sisteme kaydediyorlar. Burun izi taraması tıpkı telefonlarımızı açmamıza yardımcı olan parmak izi gibi farklı açılardan taranarak kayıt altına alınıyor. Megvii tarafından yapılan açıklamaya göre %95 doğruluk oranıyla çalışan uygulama bugüne kadar 15.000 pet hayvanı sahipleriyle buluşturmuş.

Pet hayvanlarda yüz tarama sistemleri geçtiğimiz bir kaç yıl içerisinde yaygın halde kullanılmaya başlandı. Amerika’da kullanılan Finding Rover isimli uygulama ile kayıp kedi ve köpekler rapor edilebiliyor.

Ancak Çin’de kullanılan Megvii uygulaması sadece kayıp hayvanları sahipleriyle buluşturmuyor. Halihazırda devletle ortak çalışan firma, uygulama aracılığıyla başı boş köpeklerin tespitini veya köpeğini terk etmiş kişileri belirlemede yardımcı oluyor.

Kaynak: The Verge

Total
1
Shares
Önceki haber

Bir Amerikan Eyaleti Daha Fidye Yazılıma Teslim Oldu!

Sonraki haber

Akıllı Telefonların Evrimi ve Bir Devin Çöküşü

İlginizi çekebilir

E-ticaret ve E-İhracatta Asıl Mesai Site Kurduktan Sonra Başlıyor

Bugün bir e-ticaret sitesi kurmak isteklere bağlı olarak alınacak hizmetler ve yazılımlarla birlikte 1000 TL’den başlayıp yüz binlerce dolara kadar yükselebiliyor. Fakat e-ticaret sitelerinden sadece yüzde 5’i, yılda 1.000 doların üzerinde satış yapabiliyor. E-ticarette ve E-ihracatta başarı için dünyanın 126 ülkesinde faaliyet gösteren Digital Exchange’in kuruluşu Medialogyio’nun uzman ekibi, halihazırda e-ticaret sitesi bulunan ya da kurmak isteyen yatırımcılara bir dizi başarı önerisinde bulundu. Buna göre ‘İçerik Pazarlaması’, ‘Blog Yazımı’, ‘SEO Yönetimi’, ‘Görsel Seçimi’, ‘İnfluencer Marketing’ ve ‘Etnik Ticaret’ birlikte yürütülmesi gereken sacayaklarını oluşturuyor.
Devamını oku