Çinli Yapay Zeka Girişimcisi, Kayıp Köpekleri Burun İzlerinden Buluyor

Uygulama ile sorumsuz pet hayvan sahipleri de tespit edilebiliyor!

Yüz tanıma sistemleri konusunda Çin hükümetine yazılımsal destekte bulunan Megvii isimli yapay zeka girişim firması, teknolojisini insanların kimliklerini belirlemenin ötesine taşımayı amaçlıyor. Megvii’nin yeni programı ile tıpkı insanlardaki parmak izi gibi burun izlerinden yola çıkarak köpeklerde kimlik tespiti mümkün hale geliyor.

Megvii mobil uygulaması ile hayvan sahipleri köpeklerinin burunlarını telefonlarının kameralarıyla tarayarak sisteme kaydediyorlar. Burun izi taraması tıpkı telefonlarımızı açmamıza yardımcı olan parmak izi gibi farklı açılardan taranarak kayıt altına alınıyor. Megvii tarafından yapılan açıklamaya göre %95 doğruluk oranıyla çalışan uygulama bugüne kadar 15.000 pet hayvanı sahipleriyle buluşturmuş.

Pet hayvanlarda yüz tarama sistemleri geçtiğimiz bir kaç yıl içerisinde yaygın halde kullanılmaya başlandı. Amerika’da kullanılan Finding Rover isimli uygulama ile kayıp kedi ve köpekler rapor edilebiliyor.

Ancak Çin’de kullanılan Megvii uygulaması sadece kayıp hayvanları sahipleriyle buluşturmuyor. Halihazırda devletle ortak çalışan firma, uygulama aracılığıyla başı boş köpeklerin tespitini veya köpeğini terk etmiş kişileri belirlemede yardımcı oluyor.

Kaynak: The Verge

Total
1
Shares
Önceki haber

Bir Amerikan Eyaleti Daha Fidye Yazılıma Teslim Oldu!

Sonraki haber

Akıllı Telefonların Evrimi ve Bir Devin Çöküşü

İlginizi çekebilir

Hack’lenmeye Blockchain Tabanlı Çözümlerle Son!

Teknoser Genel Müdürü Ozan İnan, pandemi döneminde artan siber saldırılara ve veri ihlallerine karşı bireysel ve kurumsal kullanıcıları uyardı. İnan, siber saldırılara karşı bilinen yöntemlerden farklı korunma yollarına dikkat çekti ve özellikle blockchain’in siber güvenlikte kullanılmaya başlanmasıyla artık değerli ve kritik önemdeki dosyaların hack’lenemeyeceğini söyledi. DDos ve oltalama saldırılarına dikkat çeken İnan, önümüzdeki dönemde şiddetini daha da artırması beklenen siber saldırılara karşı yeni korunma yollarını paylaştı…
Devamını oku