Coca-Cola ve Starbucks Sosyal Medya Reklamlarını Durdurdu!

Firmalar özellikle Facebook’ta karşılaşılan nefret söylemlerine tepki için sosyal medya platformlarını boykot ediyor.

Geçtiğimiz Cuma günü Coca-Cola’nın 1 Temmuz itibariyle sosyal medya platformlarındaki tüm dijital reklamlarını 30  gün boyunca durduracağını açıklamasının ardından, Facebook ve Instagram’daki nefret söylemlerini destekleyen yapıya tepki için aralarında Starbucks, Honda ve Hershey’nin de yer aldığı firmalar boykota destek verdiğini duyurdu.

Anti-Defamation League (Karalama Kampanyası Karşıtlığı) tarafından düzenlenen boykot Facebook ve Instagram odaklı olarak başlamış ve sosyal medya platformlarının nefret söyleminden faydalanarak gelir elde etmesi konusuna dikkat çekilmek istenmişti. İçecek devi Coca-Cola ise boykotun sınırlarını genişleterek sadece Facebook ve Instagram değil tüm sosyal medya platformlarını kapsayacak bir hamlede bulundu.

Coca-Cola’dan önce Unilever ve Verizon sosyal medya devlerini nefret söyleminden faydalanarak gelir elde etmeyi amaçlamaları konusunda boykot etmeye başlamıştı. Büyük firmaların boykot hareketi adeta bir domino etkisi oluşturarak sürece yeni devlerin de katılmasını sağlamış oldu. Son olarak Pazar günü resmi bir blog yazısı yayınlayan kahve markası Starbucks da sosyal medyaya reklam vermeyeceğini duyurdu.

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite