Çocuklar İçin Güvenli Telefon Uygulamalarında 4 Kilit Nokta

Her ne kadar benzer görünmeseler de akıllı telefonlar tıpkı baltalar ve balyozlar gibidir: kullanımına göre inşa etmek veya yok etmekte kullanabilirsiniz. Bir öğrenci, telefonunu sınavlarına hazırlanmak için de kullanabilir, sosyal etkinliklerinin yerini alacak şekilde de. Bu yazıda, çocuklar için güvenli telefon uygulamalarını tanımlayan 4 kritik noktayı anlatıyoruz.

Akıllı telefonlar ve tabletler başında geçirilen saatler, gençlerimiz ve çocuklarımız üzerinde sarsıcı etkiler bırakabiliyor. Uygulama geliştiricileri, ürünlerinde harcanan zamanı arttıracak ve kullanıcıların uygulamadan kopmamalarını üst seviyede sağlayacak şekilde oyunlaştırma, uygulama içi satın alma ve tasarımsal tercihlerde bulunuyor. Bu teknikler belki yetişkinler için zarar verici olmayabilir ancak yetişmek üzere olan gençler ve çocuklarda akıl sağlığını etkileyecek derecede zararlı olduğuna dair araştırmalar ortaya konulmuş durumda.

Pew Araştırma Merkezi, yaptığı araştırmada telefonlarından ayrılan gençlerin %42’sinde endişe, %25’inde yalnızlık hissinin arttığını görmüş. Akıllı telefonları yanlarında olsa bile %90’ı online olarak geçirdikleri zamandan ötürü huzursuzlar.

Öyle veya böyle, gençler bu teknolojik cihazları kullanmaktan vazgeçecek değiller. Ebeveynleri birer akıllı telefon polisine dönüştürmektense, yazılım şirketlerinin pazara sürecekleri ürünler konusunda daha fazla sorumluluk sahibi olup, gençler için daha uygun bir uygulamaya imza atmalılar.

Çocuk Dostu Uygulamaların Kilit Noktaları

Oyunlaştırmayı Sınırlayın

Candy Crush gibi uygulamalar heyecan verici ses efektleri ve bir bölümü geçtiğiniz zaman sunduğu rozetlerle kullanıcıları bir sonraki bölüme sürüklemede başarılı bir iş çıkarır. Siz belki geçen zamanı fark eder ve nerede dur demeniz gerektiğini bilirsiniz. Ancak çocuklar söz konusu olduğunda bunu söylemek zor.

Patronunuz oyunlaştırmayı uygulamadan çıkarmanızı istemiyor mu? O zaman oyun içi mola verme hatırlatmaları koyun. Bu konuda uyarıda bulunan uygulamalar olsa da içinde bulunduğunuz uygulamanın size mola vermenizi söylemesi daha etkileyici olur.

Uygulama İçi Satın Alma Özelliklerinde Ebeveyn Kontrolü Sağlayın

Alışkanlığa sebep olabilecek bir başka etkinlik ise uygulama içi satın almalar. Çocukların bir kısmı sanal bir oyunda gerçek para harcama fikrini tam anlamıyla idrak edemeyebilirler. Bunun farkında olan kimi  tasarımcılar avantajdan yararlanmaya çalışsalar da çok uzun sürmeyecek bir maceraya dönüşür bu avantaj. Nitekim uygulama içi satın almayı fark eden aileler, uygulamanızı derhal silecektir.

Eğer çocuklar için uygulama içi satın alma sağlayacaksanız, bunu açıklayıcı bir şekilde vurgulayın ve yetişkinlere yönelik hale getirin. Bırakın, aileler satın almaya karar versin.

İletişim Bölümlerini Ayırın

Şayet uygulamanızın bir sohbet özelliği varsa, sohbet odalarını çocuklar ve yetişkinlere uygun olarak ayırın. Her ne kadar uygulama içi algoritmalar uygunsuz mesaj ve istekleri tespit etse de, filtrelemeler bir yere kadar etkin kalıyor.

Yubo gibi uygulamalar kullanıcıların yaşlarını tespit ediyor ve örneğin 13-17 yaş arası kullanıcılardan aile izini istiyor.

Gereksiz Veri Toplamayın

Yetişkinler aynı zamanda tüketici oldukları için, şirketler müşterilerin nasıl alışveriş yaptığı ve harcama gerçekleştirdiğini öğrenmek adına bir yarış içindeler. Ancak zaman zaman elde edilen veriler kimlik hırsızlarının saldırısına uğrayabiliyor.

Şirketler çocuklar hakkında veri sağlayarak çok az şey kazanabildikleri gibi olası siber saldırılar karşısında hem kendilerini hem de çocukları riske atıyorlar. Çocukların izini süren TeenSafe isimli uygulamada yaşanan bilgi sızıntısı örneğinde olduğu gibi, bu tarz veri açıkları büyük tepki çekebiliyor.

Çocuklar için geliştirilen uygulamalar, yetişkinler için hazırlanmış uygulamaların basitleştirilmiş bir versiyonu olmamalılar. Çocuklar bu teknolojik ürünleri bağlanmak, keşfetmek ve büyümek için kullanıyorlar. Bunu yapmak için özgür bir alana sahip olmalılar. Uygulamanızı tasarlarken, güvenliği ve sadeliği en üst konumda bulundurmayı unutmayın.

Kaynak: https://readwrite.com

Total
1
Shares
Önceki haber

Japon Taksiler Müşterilerine Doğru Reklamı Göstermek İçin Yüz Tanıma Sistemini Kullanıyor

Sonraki haber

Freelance Çalışanların Ödemeleri Blockchain ile Sağlanacak

İlginizi çekebilir

Kaspersky’nin Raporunda İşlenen Siber Tehditler: Zararlı Bankacılık Yazılımları, Bilgi Hırsızları ve Yeni Fidye Yazılımları

Kaspersky'nin en son suç yazılımları raporunda veri ve para çalmaya yönelik üç kötü amaçlı tehdit tespit edildi ve derinlemesine analizi gerçekleştirildi: PIX ödeme sistemini hedef alan GoPIX hırsızı, Lumar çok amaçlı hırsızı ve Rhysida fidye yazılımı. Finansal amaçlı siber tehditler artmaya devam ederken, uzmanlar kullanıcıları tetikte olmaları konusunda uyarıyor.
Devamını oku