Covid-19 Ticareti Kapattı, E-Ticaret İndirimle Canlandı

Dünyada ve Türkiye’de ticaret hem üretim hem de tedarik zincirindeki bozulma nedeniyle 2020’de büyük sekteye uğrarken, çözüm ise online satış sitelerinden geldi. Bu yıl Black Friday dönemi her zamanki indirimden daha farklı anlamlar taşıdı; firmalar yüzde 60’a varan indirimler sunarken, uzun süredir ihtiyaçlarını AVM’lerden karşılayamayan tüketici ise online alışverişe yöneldi.

Türkiye’de online ticaretin hacmi her geçen gün artıyor. Bu sebeple de ardı ardına sektörde pek çok gelişme yaşanıyor. Son olarak N.11.com 2. El Otomobil işine girerek, alanın en büyüğü Sahibinden.com’a rakip olurken, Turkcell de Pasaj uygulamasını devreye alarak e-ticarette ben de varım dedi. Sektördeki hareketlilik ise Black Friday indirimlerinin yaşandığı Kasım ayında zirveye ulaştı. Anker Türkiye, İsrail ve Orta Asya Ülke Müdürü Cem Bodur, tüketicilere 5 farklı kategoride sundukları ürünlerin büyük ilgi gördüğünü anlattı. Tüketicilerin de indirim fırsatlarından yararlanmak için alışveriş ihtiyaçlarını Kasım ayına kaydırdığını anlatan Bodur, şunları söyledi: “Geçen yılın aynı döneminde satış rekorları kıran Anker, kasım boyu süren indirim döneminde başarısını tekrarlayarak satışlarını %45 oranında arttırdı. En çok sattığımız ürünlerin başında Eufy robot süpürgeler yer aldı. Black Friday 2020’de en çok sattığımız diğer ürünleri Soundcore Bluetooth kulaklıklar ve taşınabilir hoparlörler, Eufy Security akıllı güvenlik kameraları, Nebula taşınabilir projeksiyon ailesi, Anker şarj cihazları ve duvar şarjları oluşturdu.”

Son Teknoloji Araçlar

Çok satan ürünlerin özellikleri hakkında da bilgi veren Bodur, şunları söyledi: “İndirim günlerinin favorisine dönüşen Eufy robot süpürgeler, kullanıldıkları alanların hep tertemiz kalmasını sağlıyor ve özel mobil uygulamalarıyla kolayca uzaktan kumanda edilebiliyor. Soundcore Bluetooth kulaklıklar ve taşınabilir hoparlörler, BassUP teknolojisiyle düşük frekanslı sesleri gerçek zamanlı olarak iyileştirirken, en ufak sesleri bile etkili bir şekilde dinleyicilere yansıtıyor. 360° görüş açılı Eufy Security güvenlik kameraları, yapay zekâsı sayesinde evcil hayvanları insanlardan ayırıyor, gece görüş sistemiyle düşük ışıkta bile yüksek çözünürlüklü net kayıtlar alıyor. Nebula taşınabilir projeksiyon ailesi, yüksek aydınlatma özellikli lambaları ve DLP IntelliBright teknolojisiyle keskin bir parlaklık ve netlikte dijital içerikleri yüksek çözünürlükte izleme imkanı veriyor. Orijinal şarj adaptörlerinden daha hızlı şarj edebilen PowerPort taşınabilir ve duvar şarj cihazları, özel PowerIQ teknolojisi sayesinde günümüzde kullanılan tüm şarj protokollerini otomatik tanıyarak cihazlara gereken gücü güvenle sağlıyor.”

En Çok Satış İstanbul’a

Black Friday döneminin yıldızının İstanbul olduğunu anlatan Bodur “Anker ürünleri başlıca İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Kocaeli, Adana, Mersin ve Aydın olmak üzere, tüm Türkiye genelinde tercih edildi. Tüketiciler teknoloji ve konforu buluşturan ürünlere yüzde 60’a varan indirimlerle ve ortalamada %35 daha uygun fiyatlarla sahip oldular” dedi.

Cirolar 8 Kat Arttı

Türkiye’de ve dünyada yaptığı kampanyalarla, reklam çalışmaları ve özel hizmetlerle e-ticaret sektörünün nabzını tutan Digital Exchange’in CEO’su Emrah Pamuk ise, alışverişin online alana kaydığını anlattı. Black Friday’de de şirketlerin çok aktif olduğunu anlatan Pamuk, şunları söyledi: “Yılın en büyük indirimli alışveriş günü Black Friday artık kasım ayına yayılan bir alışveriş dönemi oldu. Bu yılki Black Friday döneminde e-ticaret sitelerinin son derece aktif olduklarını düşünüyorum. Koronavirüs salgını birçok sektörü felç ederken, çevrimiçi alışverişlerin artmasını sağladı. Fiziksel mağazalara temkinli yaklaşan tüketiciler, salgın öncesi dönemde güçlü sinyaller veren çevrimiçi alışverişlerin müthiş bir ivme yakalamasını sağladı. Zaruri ürün ve hizmet satmayan işletmelere getirilen kısıtlamalar, geleneksel yöntemler ve fiziksel mağazalar aracılığıyla satış yapan tüccarların da e-ticarete yönelmesini sağladı.
Bazı sektör lideri markaların e-ticaret çalışmaları için online/offline olmak üzere tüm mecralarda kampanya yürüttüklerini gördüm. Tekstil, elektronik ve hızlı tüketim ürünlerinde satışların arttığını gözlemledik. Hatta kendi müşterilerimizden örnek vermem gerekirse; Black Friday günü olan 27 Kasım’da cirolar ortalama 8 kat, izleyen cumartesi günü ise 5 kat arttı. Bu sonuçlar ortalamanın üzerinde, hatta rekor seviyesinde diyebilirim.”

İnternet Kullanımıyla Orantılı Satış

En çok ilgi gören ürünlerin elektronik sektöründe olduğunu anlatan Pamuk, e-ticaret verilerini şu şekilde yorumladı: “Black Friday 2020 dönemi için önceki senelere bakarak elektronik, perakende, ambalajlı hızlı tüketim ürünleri ve kozmetik kategorilerinin öne çıkacağını söylemiştim. Gerçekten de bu öngörüm büyük ölçüde e-ticarete yansıdı. Bu yılki satışlarda en büyük artış tekstil, elektronik eşya ve ambalajlı hızlı tüketim ürünlerinde görüldü. Aslında tüm Türkiye, e-ticareti giderek artan bir oranda kullanıyor. Ancak ülkemizde e-ticaretin coğrafi şampiyonları her zaman bellidir ve bu sıralama kolay kolay değişmez. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, kısaca büyük şehirler her zaman ilk sıralarda yer alır. Sıralamanın bu şekilde olmasının sebebi, aslında e-ticaretin internet kullanım oranı ile paralel ilerlemesinden ve nüfus yoğunluğundan kaynaklanıyor. Bu yılki indirimler ortalamada çok yüksek gözükmese de her ürün grubunda yüksek indirim oranlarına ulaşılan durumlara şahit olduk. Her ne kadar toplamı yansıtmasa da, yüzde 50 – yüzde 70 aralığında indirim kampanyası yapan markalar vardı.” 

Total
30
Shares
Önceki haber

İdeal Dizüstü Bilgisayarı Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?

Sonraki haber

Pandemi Döneminde Bilgisayarlara Yoğun İlgi: “Ürünleri Konteynerdeyken Sattık!”

İlginizi çekebilir

Tüketici Yorumunu Yöneten İşletmeler 14 Şubat Alışverişinin Yıldızı Olacak

Türkiye’de 2021 yılı 14 Şubat Sevgililer Günü’nde alışveriş, konaklama ve yeme-içme kalemleri için 15 milyar TL harcandı. E-ticaret sitelerinin satışı da yüzde 100 oranında arttı. Yükselişin 2022’de aynı hızla sürmesi bekleniyor. Tüketiciler hediye alırken ve rezervasyon yaptırırken yüzde 80 oranında Google yorumlarıyla hareket ediyor, kişiye özel teklifleri dikkate alıyor ve yakınımdaki yerleri takip ediyor. Entegre dijital pazarlama alanının lider kuruluşu Setrow’un Satış Direktörü Tolga Kılıç, “Tüketiciler artık her alışveriş için Google’da arama yapıyor. 14 Şubat’ta sevgililer ve eşler için yapılan alışverişte daha titiz davranan tüketicilerle buluşmak isteyen e-ticaret siteleri, zincir restoranlar ve tatil şirketleri yorumlar, yakınımdaki yerler aramaları, kişiye özel marketing konusunda profesyonel destek alırsa hedeflerine ulaşabiliyor” dedi.
Devamını oku

Satış Tutkusu Tüketicilere Karşı: Kazanan Kim Oldu?

Kara Cuma ve Siber Pazartesi yılın son derece popüler küresel satış etkinliklerine karşılık geliyor. İndirimler genellikle dünya çapında milyonlarca insana ulaşıyor. Özellikle Kara Cuma online satışları 2022 yılında %3,5 artarak 65,3 milyar dolara ulaştı. Ayrıca, Salesforce'un satış özeti anketine göre, tüketiciler tatil sezonu boyunca küresel olarak 1,14 trilyon dolar online harcama yaptı. Bunu göz önünde bulunduran Kaspersky, kullanıcıların Kara Cuma ve Siber Pazartesi gibi büyük satış etkinlikleriyle ilgili davranış ve alışkanlıklarını araştırdı.
Devamını oku