Deprem Anında veya Sonrasında Kullanabileceğiniz En İyi Mobil Uygulamalar

Türkiye bir deprem bölgesi ve pek çok kişi bu doğal afetten epey korkuyor. Ayaklarınızın altındaki kayar plakalara bir göz atmak, korkularınızı belki hafifletebilir. Ne olduğunu tarihsel olarak bilmek ise gelecek için plan yapmanıza yardımcı olabilir ya da en azından yapabileceğinizi düşünebilirsiniz. Bu yüzden depremleri izlemek için en iyi uygulamaları sizler için listeledim…

Bir depremi tahmin etmenin kanıtlanmış bir yolu yok. Jeologlar erken bir uyarı sistemi geliştirmek için çalışıyorlar, ancak depremden hemen önce neler olduğu hakkında hala öğrenilecek çok şey var.

Bazı durumlarda, bir depremin meydana geldiğini ancak hayati tehlike arz eden bir olay olmadığnı hissedebilirsiniz. Dünyadaki bazı yerler depremlerden daha fazla etkilenirken (ülkemiz gibi), diğerleri hiçbir zaman gerçekten bir tanesini bile deneyimlememiş. En azından hissedebilecekleri birini.

Depremler bölgenizde sıkça rastlanıyorsa, sizi bu bilgilerden haberdar edecek bir uygulamanın elinizin altında olması iyi bir fikir olabilir. Bu nedenle, depremle ilgili en iyi mobil uygulamalar listeme bir göz atabilirsiniz.

Aşağıdaki listede pek çok uygulama bulacaksınız ve bu uygulamalar belirli bir sırada listelenmemiş. Bunlar depremle ilgili uygulamalar arasında en çok kullanılanlar ve hemen hemen her biri, yaklaşmakta olan veya medyana gelen depremler (elbette farklı şekillerde olsa da) hakkında size bol miktarda bilgi verecek.

Earthquake Alert! (Android)

Bu uygulama, Play Store’daki en iyi tasarlanmış deprem uygulamalarından biri. Çoğunlukla yeşil ve beyaz renkleri birleştiriyor ki bu da deprem aktivitesini gösterdiği harita tasarımını çok iyi tamamlıyor. Uygulama 1.0+ büyüklüğünden, tüm dünyadaki 4.5+ büyüklüğündeki depremlere kadar sizlere gösterebiliyor. Burada çeşitli filtreler ve keşfedeceğiniz bir ton ekstra işlev de yer alıyor.

QuakeFeed (iOS)

Bu deprem haritası, harita katmanlarında uzmanlaşmış. Dünyanın herhangi bir yerini, sokak haritası, topoğrafik harita, arazi haritası, gölgeli kabartma harita ve daha fazlasıyla görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca deprem tipini tarihe, büyüklüğe, mesafeye veya derinliğe göre filtreleyebilirsiniz. Sismik aktivite, ABD Jeolojik Araştırma verileriyle bağlantılı olarak renk kodlaması eşliğinde gösteriliyor. USGS (Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu) monitörüne kaydolduktan sonraki birkaç saniye içinde meydana gelen depremler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Last Quake (Android, iOS)

Sismologlar tarafından geliştirilmiş bu uygulama ise depremleri anında öğrenmek, gerekli uyarıları yapmak ve yakınlarınızla kısa mesaj sistemiyle iletişime geçmeyi sağlıyor. Deprem olduğu an uygulamaya girip deprem hissettime basıyorsunuz. Daha sonra uzmanlar, direkt merkez üssü, şiddeti gibi konuları araştırmaya başlıyor. Uygulamanın en önemli özelliklerinden biri de deprem alanındaysanız durumunuzu algılayıp sevdiklerinize yine kısa mesaj ile uyarı verebilmesi.

Volcanoes & Earthquakes (Android, iOS)

Bu uygulama yalnızca depremlere odaklanmıyor, volkanlar (evet ülkemizde yok) hakkında da gerçekten yararlı bilgiler sağlıyor. Uygulama gerçek zamanlı olarak her iki etkinlikle ilgili size bilgi sağlayabiliyor ve uygulamanın kolaylıkla sağladığı verileri filtreleyebilirsiniz. Örneğin, yalnızca belirli bir büyüklükteki depremleri veya bulunduğunuz yere olan mesafeyi seçebilirsiniz, aynısı yanardağ aktiviteleri için de söylenebilir. Ücretsiz sürüm reklam içeriyor, ancak ücretli bir sürümü de mevcut.

Earthquake! (iOS)

Gerçekten, dünyadaki sismik aktivite hakkında mevcut tüm bilgilere sahip olduğunuzdan emin olmak istiyorsanız, bu uygulama ihtiyacınız olanı bulmanıza yardımcı olacak. Dünyadaki 17 farklı kaynaktan gelen deprem verilerini içeriyor ve 4.0 büyüklüğünün üzerinde kayıt edilen depremler için Push bildirimleri sunuyor. Herhangi bir depremin 300 km içindeki sismik faaliyet geçmişini de öğrenebilirsiniz. Büyüklük, derinlik ve tarihe göre depremlerle ilgili bilgileri bile arayabilirsiniz.

Quake Spotter (iOS)

Bu uygulama ile dünyanın dört bir yanındaki 1.0 veya daha büyük titreme için sismik aktiviteleri takip edebileceksiniz. 12 farklı deprem ölçüm kaynağından veri topluyor ve binlerce lokasyon için aktivite gösteriyor. Çeşitli kurumlardan canlı raporlar alabilir, bulunduğunuz konumun 500 km içindeki sismik faaliyeti hakkında bilgileri görebilir ve 4.0’dan daha yüksek herhangi bir şey için Push bildirimi alabilirsiniz. Ayrıca tsunami uyarıları da (ülkemizde en son yüzyıllar önce olmuş olsa da) alabileceksiniz, böylece kıyılardan uzaklaşabilirsiniz.

Earthquake Network – Realtime alerts (Android)

Earthquake Network, gerçek zamanlı uyarılar sağladığından, sizi deprem etkinliği hakkında güncel tutmak için harika bir iş yapan başka bir uygulama. Bunu dünyadaki çoğu ülke için yapıp, kullanıcıların deprem aktivitesini rapor etmesine bile izin veriyor. Depremler sırasında bilgi alışverişi için sohbet odaları da bu uygulamada mevcut. Uygulamanın ücretli bir sürümü de bir dizi ek özellikle birlikte sunuluyor.

Earthquake Report (iOS)

Dünya çapındaki son 10 yıllık deprem tarihine ya da şu an neler olup bittiğini öğrenmek isteyebilirsiniz. Bu uygulama gerçek zamanlı olarak, son yedi gün içinde meydana gelen depremlerle ilgili düzenli olarak güncelleniyor. Açtığınızda, büyüklüğü 2.5 veya daha yüksek olan bir titreme listesi elde ediyorsunuz. Liste, konumu, enlem ve boylam koordinatlarını ve deprem zamanını içeriyor. Titremenin nerede gerçekleştiğini görmek için harita görünümüne göz atabilirsiniz. Bu uygulama ücretsiz olarak kullanılabiliyor.

Tremor Tracker (iOS)

Sismik faaliyetin nerede olduğunuza bağlı daha iyi bir fikir edinmek için, bu uygulama ideal. Depremler pimlerle temsil ediliyor. Tarih, büyüklük, konum, zaman hakkında daha fazla bilgi görmek ve tsunami uyarıları hakkında bilgi edinmek için birine dokunabilirsiniz. Sadece belirli bir zaman diliminde depremleri göstermek için de verileri filtreleyebilirsiniz. Her deprem hakkında doğrudan bir veri sayfasına bağlanıyor. Bu uygulama da ücretsiz olarak kullanılabiliyor.

3D Earthquake (Android)

3D Earthquake uygulaması aslında oldukça ilginç. Bu uygulama, dünyanın 3B modelini görmenizi ve belirli bir zaman diliminde hangi alanların depremlerden etkilendiğini görmek için döndürmenizi olanak sağlıyor. Depremleri saat, gün, 7 gün ve 30 gün arasında görebilirsiniz. Bu uygulama USGS’den bilgi topluyor, daha fazla bilgi ve paylaşım amacıyla deprem etiketine dokunmanıza izin veriyor.

Total
9
Shares
Önceki haber

FinTech Girişimlerini RegTech ve InsurTech Sırtlayacak

Sonraki haber

Elon Musk’ın Yıldız Gemisi 6 Ay İçinde Yörüngede Olacak

İlginizi çekebilir