Devrimsel Bir Tedavi Yöntemi: Kanser Hastasının Akciğerleri Çıkarılarak Temizlendi

İsrail’in Beilinson Hastanesinde gerçekleştirilen yeni bir cerrahi prosedür, kanser tedavi şeklini değiştirebilir.

Tarihte yalnız bir kaç kez gerçekleştirilmiş olan uygulamada hastanın akciğeri çıkarılarak tömürlü bölgelerden arındırıldı ve tekrar yerine konuldu.

Sol akciğer lobunda meydana gelen tümörün ana arterini bloke etmesi sebebiyle hastaneye kaldırılan 40’lı yaşlarındaki hasta, organ nakli için beklerken doktorlar kritik duruma müdahale edilmesi ve akciğerin yeniden bölümlenmesi gerektiği kararına vardılar.

Bu yeni prosüder belki de yıllarca sürecek organ nakli sürecinde hastanın yaşayacağı sıkıntıları bertaraf etmekle kalmayacak, aynı zamanda kemoterapinin vücutta sebep olabileceği hasarın da önüne geçecekti. Bu karmaşık ve uzun saatler sürecek operasyon için cerrah, anestezist ve teknisyenlerden oluşan büyük bir ekip hazırlandı.

Beilinson Kalp ve Göğüs Cerrahisi Birimi Dr. Yuri Faiscowitz yaptığı açıklamada akciğerden parça alıp, uygun organın bulunması için beklemeye devam etselerdi hastanın durumu ciddiyetini korumaya devam edeceğini dile getirdi.

Operasyon sırasında hasta sağlam olan sağ akciğer lobundan solumaya devam ederken diğer lobunun vücutla ilişiği kesildi, tümörden arındırıldı ve temizlenen akciğer lobunun sağlıklı bir şekilde çalıştığından emin olmak için şişirilerek kontrol edildi. Daha sonra sol lob yeniden hastaya yerleştirildi.

En ölümcül kanser türleri arasında yer alan akciğer kanserinde ölüm oranları dünya genelinde 90’lı yıllardan bu yana düşüşe geçmiş durumda. Bu yeni prosedür ise hastalar için yeni bir umut kaynağı olabilir.

Kaynak

Kaleme alan
Teknotorite
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Teknotorite