Didi ve Petrol Devi BP, Çin’de Elektrikli Araçlar İçin Şarj İstasyonları Kuracak

Elektrikli araçların kullanımındaki artışa paralel olarak dünyanın farklı noktalarında şarj istasyonlarına dair altyapı çalışmaları devam ediyor.

Araç çağırma servisi Didi ve İngiliz enerji devi BP, Çin’de elektrikli araçlar için şarj istasyonları kurulması adına bir ortaklığa gitti. Geçtiğimiz hafta da Toyota’dan 600 milyon dolar yatırım alan Didi, Toyota Motor ile GAC Toyota Motor’un Didi sürücülerine özel araç servisi hizmetinde bir ortaklık gerçekleştireceğini açıklamıştı.

BP’nin ilk şarj istasyonu bölgesi olacak Guangzhou, halihazırda Didi’nin XAS servisine bağlı bir altyapı sunuyor. 2018 yılında Didi tarafından başlatılan XAS (Xiaoju Automobile Solutions) girişimi, tüm araç servislerini tek bir platformda toplamayı hedefliyordu. Didi’nin araç çağırma servisinden mobil servis platformuna dönüşmesinde önemli bir adım olarak görülen XAS ile taşımacılık ve lojistik şirketlerine ait araçlar da servis hizmetlerinden faydalanabilecek. Nitekim BP’nin kuracağı şarj istasyonları da hem Didi sürücülerine hem de diğer sürücülere hizmet verecek.

Didi yaptığı açıklama ile araç kiralama ve teslimat servisinin 550 milyon kullanıcıya ulaştığını ve Grab, Lyft, Ola, 99 ve Bolt gibi firmalarla gerçekleştirdikleri partnerlikle 1.000 üzerinde şehirde hizmet verdiklerinin duyurdu. Şirket aynı zamanda 600.000 elektrikli aracıyla dünyanın en büyük elektrikli araçla hizmet veren servisi olduğunu iddia etti.

BP CEO’su Tufan Erginbilgic ise yaptığı açıklamada bu ortaklıkla BP’nin yeni enerji çözümleriyle düşük karbon üretimi hedefine ulaşmak istediklerini açıkladı.

Total
1
Shares
Önceki haber

Bankalar Kendi Teknoloji Şirketlerini Kendisi Kuruyor

Sonraki haber

Google, Android Uygulamaları ve Oyunları için Premium Üyelik Testine Başladı

İlginizi çekebilir