Dijital Pazarlama, Doğru Ürünü Doğru Müşteriyle Buluşturuyor

Kişiye özel, etkisi gözlenebilir ve düşük maliyetli olmasıyla dijital pazarlama, geleneksel pazarlama yöntemlerinden çok daha etkin sonuçlar ortaya koyuyor. İnternetle iletişim bir standart halini alırken, dijital pazarlama markaların yerel ve küresel ölçekte doğru müşteriyle buluşmasını mümkün kılıyor.

Teknolojik gelişmeler yepyeni iletişim araçlarına kapı araladı ve milyarlarca insanın internet platformlarında buluşmasını sağladı. Günümüzde çevremizle iletişimimizi sosyal medya aracılığıyla sürdürüyor, akşam yemeğimizi akıllı telefon uygulamaları üzerinden sipariş edebiliyor, tatil fırsatlarını arama motorları üzerinden araştırıyor veya almayı planladığımız ürünün indiriminden e-posta aracılığıyla haberdar oluyoruz. Yaşanan dijital dönüşüm hem üretici hem de tüketici tarafında fark oluşturarak, geleneksel pazarlama yöntemlerinin aksine doğru ürünün doğru müşteriyle buluşmasını da sağlıyor.

Tüketicinin ilgi alanına göre ürün konumlandırma satın almaya fayda sağlıyor

Akıllı telefon ve tabletlerin tüketiciler için ayrılmaz bir parça haline gelmesi, mobil internetin gelişerek büyük veri aktarımlarını dahi kablosuz sağlayabilmesiyle,  mobilite günbegün daha çok ağırlık kazanıyor. Tüketiciler her an her yerde izlemek, dinlemek veya okumak istediği içeriğe erişebiliyor. Hem internetin insanları birbirine bağlama gücü hem de yükselişte olan mobilite ihtiyacı, dijital dönüşüm sürecinde kitle iletişim araçlarının da yeniden tanımlanmasını sağlıyor.

Dijital dönüşümün etkisiyle televizyon, radyo, dergi ve gazete gibi geleneksel kitle iletişim araçları akıllı televizyon ve radyolara, e-dergi ve e-gazetelere evriliyor. Dijitalleşen  ve tek bir noktada buluşan kitle iletişim araçları tüketicilerin davranışları, tercihleri, kişisel ilgi alanları ve zevklerini anlamada gözlemlenebilir bir süreç sağlıyor. Elde edilen veriler ışığında tüketiciye yalnızca ilgi alanına giren konular hakkında reklamlar sunuluyor. Dijital dünyanın bu çekiciliği, dijital pazarlamanın da genele değil kişiye özel çalışmasını sağlıyor. Televizyon reklamlarındaki kitle odaklı pazarlama anlayışının aksine dijital pazarlama, tüketiciye akıllı televizyonda izlemeyi tercih ettiği program ve şovlara dayalı konulara ilişkin reklamlar hazırlıyor. Veriye dayalı kişiselleştirilebilir reklam gösterimleri sayesinde internete bağlanan her cihaz kişiye özel bir reklam alanına dönüşüyor. 2019 yılı itibariyle internet reklamcılığı tüm harcamaların %50’sini geçerek küresel anlamda en büyük reklam mecrası haline geliyor.

Tüketicilerin takip ettiği trendler, beğeni ve ilgi alanlarına göre şekil alan kişiselleştirilmiş reklamlar, doğru yer ve doğru zamanda ortaya çıkarak satın alma kararında olumlu bir etki bırakıyor. Gelişen teknoloji aracılığıyla ihtiyacını hızlı karşılama alışkanlığı edinen tüketici, hali hazırda satın almak istediği ürünün reklamıyla karşılaştığında birkaç tıklamayla ilgili ürüne erişim sağlayabiliyor. Pazarlama stratejisinde web analitiği ve benzeri çevrimiçi ölçüm araçlarından faydalanan ve buna göre kampanyalar oluşturan şirketler rekabet yarışında bir adım öne çıkıyor.

Her ölçekte firmaya uygun pazarlama çözümleri

Markaların müşterilerle doğrudan buluşmasını ve etkileşime geçmesini sağlayan internet, tüketicilerin tüm bir satın alım sürecinin gözlemlenebilmesini ve elde edilen veri ışığında pazarlama stratejisi oluşturmasını mümkün kılıyor. SEM olarak, 2006’dan bu yana dijital pazarlamanın merkezinde “analitik zeka” olduğuna inandık. Verinin her geçen gün daha önemli hale geldiği günümüzdeyse, veriyi yorumlamanın ve doğru konumlandırmanın da bir o kadar önemli olduğunu görüyoruz. Doğru analiz edilen veri sadece yerel ve küresel pazarda yeni müşterilere ulaşma şansı tanımakla kalmıyor, geleneksel pazarlama yöntemlerinin aksine her ölçekte firma için daha az maliyetli dijital pazarlama hedefleri oluşmasına katkı sağlıyor.

Ürünlerini müşterilerine tanıtmak için dijital pazarlamayı tercih eden firma yöneticileri, reklamların markalarına olan etkisini de bu analitik araçlar sayesinde rahatlıkla takip edebiliyor. Reklam kaç defa görülmüş, kaç kişi reklamla etkileşime geçmiş ve bu etkileşimlerin kaçı satışa dönüşmüş, adım adım analiz edilebiliyor. Bir yandan ürün doğru müşteriye gösterilmiş oluyor, diğer yandan şirket sahipleri etkili satış stratejileri geliştirmek için yeni bir kaynağa erişiyor.

Total
1
Shares
Önceki haber

Oyun Endüstrisinde Dev İş Birliği

Sonraki haber

Huawei’ye Kötü Haber: Amerika Kara Listeye Aldı

İlginizi çekebilir

vivo, Y Serisi ile Öğrencilere Avantajlı Telefon Fırsatı Sunuyor

Hükümetin 7 milyon üniversite öğrencisine bir kereye mahsus olmak üzere cep telefonu desteğine dair karar 1 Kasım’da yürürlüğe giriyor. Şık tasarıma, güçlü performansa ve Android güncelleme garantisi ile uzun kullanım ömrüne sahip uygun bütçeli telefon sahibi olmak isteyen gençler, uygulama kapsamında vivo’nun Türkiye’de üretilen Y Serisi’nden kendilerine uygun modeli seçebiliyor. vivo; Y36, Y35, Y22s, Y27, Y17s ve Y16 modelleri ile kullanıcılara seçim yapabilecekleri geniş bir avantajlı akıllı telefon yelpazesi sunuyor.
Devamını oku

Black Friday’de Milyarlarca Ziyaret

Bu yıl covid-19’un etkisiyle evde kal döneminde tüm alışverişini internet üzerinden yapmaya ve temassız ödemeye alışan Türkiye’de, 2019 yılına göre bu yıl yüzde 70’e varan indirimlerle gerçekleşen Black Friday, e-ticarette patlamaya sebep oldu. Teknotorite’nin e-ticaret devleri ve analizlerini yapan şirketlerden edindiği bilgiye göre; 2020’de Black Friday’de internet sitelerinin ziyaret oranı 3 milyarı aştı. Bazı firmaların cirolarında yüzde 400’ü varan artışlar yaşandı. Bu yılın sürprizi ise sepet ortalamasında erkek tüketicilerin kadınları geçmesi oldu.
Devamını oku