Distribütör Garantili ve İthalat Garantili Ürün Arasındaki Farklar

Konuk yazarımız Arda Meriç, ithalat garantili cihazlar ile distribütör garantili cihazlar arasındaki farkları ele alıyor.

Ürün alırken en çok merak edilen ve araştırılan konulardan bir tanesi ürünün resmi distribütör garantili mi? İthalat garantili mi? olduğudur. Bu makalemde sevgili Teknotorite kullanıcılarına özel olarak bu sorunun kafanızı karıştırmaması adına, konuyla ilgili en çok merak edilen noktalara birer birer değineceğim.

İlk olarak size açıklayacağım konu başlığı Resmi Distribütör Garantili ürünün ne anlama geldiği olacak
Markanın Türkiye Ofisi veya yetkilendirilmiş distribütörü tarafından ithal edilen ürünlere resmi distribütör garantili ürünler denilmektedir. 

Peki İthalat Garantili ürün ne anlama geliyor?
Türkiye Cumhuriyeti kanunları çerçevesinde resmi olarak ithalat yapma yetkisine sahip olan firmaların, ithalatını gerçekleştirecekleri markanın Türkiye Ofisi, Türkiye Resmi Distribütörü veya Türkiye Ofisi Yetklilerinin onayını almadan ithalatını gerçekleştirdikleri ürünlere ithalat garantili ürünler denilmektedir. 

Resmi Distribütör Garantili ürünlerin teknik servis hizmeti nasıl sunulmaktadır?
Resmi distribütör garantili ürünlerin teknik servis hizmeti markanın anlaşmalı servis merkezleri tarafından verilmektedir. Distribütör firma teknik servis hizmetini kendi sağlayabileceği gibi markanın anlaşmalı olduğu farklı teknik servis merkezleri tarafından da sağlayabilmektedir.

İthalat Garantili ürünlerin Teknik Servis Hizmeti nasıl Sunulmaktadır?
İthalat garantili ürünlerin teknik servis hizmeti, yetki belgesine sahip olan ithalatçı firma tarafından verilebileceği gibi yine yetki belgesine sahip olan teknik servis merkezleri tarafından da verilebilmektedir.

İthalat Garantili ürün için pasaport kaydı yapılmalı mı?
İthalat garantili ürün, Türkiye Cumhuriyeti kanunları ve belirlenen mevzuatlar çerçevesinde resmi olarak ithal edilmiştir ve pasaport kaydı yapılmasına gerek yoktur.

İthalat Garantili ürün alımında nelere dikkat edilmeli?
İthalat garantili ürünler alınırken ithal eden firma ve anlaşmalı yetkili teknik servis merkezinin nereleri olduğuna dikkat edilmelidir. Güvenilir bir firma olduğuna kanaat getiriyorsanız, satın almış olduğunuz ürün tıpkı resmi distribütör ürünü gibi Türkiye’ de yer alan minimum teknik servis garantisi olan 2 yıl boyunca fabrikasyon ve kendiliğinden gerçekleşebilecek olan arızalara karşı garantili olacaktır.

İthalat Garantili ürünler, Türkiye’ deki GSM operatörlerinin frekansları ile uyumlu mudur?

İthalat garantili ürünler, ithalat esnasında mevzuatın gerektirdiği yeterliliği karşılamalıdır. Ancak bazen farklı ülkelerden ithal edilmiş ürünlerin frekans bandlarının bazılarında eksiklik görülebilmektedir. Bu tür durumların önüne geçmek için, resmi distribütör garantili ürün ile ithalat garantili ürünün model numarasının aynı olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

İthalat garantili ürünlerin şarj adaptörü başlıkları Türkiye ile uyumlu mudur?
Genelde ithalat garantili ürünlerin şarj adaptörü başlıkları Avrupa uyumlu olduğundan Türkiye ile uyumlu olmaktadır. Zaman zaman Avrupa prizine uyumlu olmayan cihazlar için kutunun yanında şarj adaptörü verildiği de görülmektedir. Ürünü satın almadan evvel böyle bir durum olup olmadığını da sorgulayabilirsiniz.

Resmi distribütör garantili ürün ile ithalat garantili ürün arasında neden fiyat farkı var? Ve neden genelde ithalat garantili ürünler daha uygun fiyatlı olarak satılmaktadır?

Resmi distribütör garantili ürünler, markanın Türkiye ofisinin bulunması, distribütöre sağladığı karlılık, harcadığı pazarlama bütçesi, sağladığı istihdam ve verdiği teknik servis hizmetlerinin kusursuz olmasını sağlamak istemesi gibi sebeplerle fiyatları dengeli tutmak zorundadır. İthalat garantili ürün ise, ithalatçının ürün fiyatının üzerine ön gördüğü karlılığa istinaden belirlenmekte ve diğer birçok masraf yapılmamaktadır. Bu gibi sebeplerle ürünler daha uygun fiyatlı olarak satışa sunulabilmektedir.

İthalat Garantili ürünün yazılımı nasıl olmalıdır?
İthalat garantili olarak almak istediğiniz üründe global rom yüklü olmasına özen gösteriniz. Bu sayede Türkiye Cumhuriyeti mevzuatı ile uygunluğunun sağlanmasının yanı sıra gelecek olan güncellemeleri de almanız sağlanmış olacaktır. Özellikle android işletim sistemine sahip ürünlerde bu durum çok büyük bir önem taşımaktadır.

Tüm Teknotorite okurlarının yeni yılını içtenlikle kutlarım. Bir sonraki makalemde siz değerli değerli okurlarım ile yeniden görüşmek üzere.

Teknolojiyi merak edin, öğrenin ve kullanın…

Kaleme alan
Arda Meriç
Tüm İçerikleri Göster
Yorum Yap

Kaleme alan Arda Meriç