Doğru Cep Telefonu Nasıl Seçilir?

Türkiye’de oynak döviz kurunun yaşanması ve cep telefonlarının da hem sık kullanımla bozulması ve yıpranması nedeniyle sık sık değiştirilmeye muhtaç olması birçok sorunu da beraberinde getiriyor. İşin esası, doğru cep telefonu ve doğru fiyat dengesini sağlayabilmekte.

Türkiye’de oynak döviz kurunun yaşanması ve cep telefonlarının da hem sık kullanımla bozulması ve yıpranması nedeniyle sık sık değiştirilmeye muhtaç olması birçok sorunu da beraberinde getiriyor. İşin esası, doğru cep telefonu ve doğru fiyat dengesini sağlayabilmekte.

Beklentiniz nedir?

Bir cep telefonunu hangi amaçla istediğinizi iyi seçmeniz gerek. Gazeteci olarak benim fotoğraf ve video çekmek için yüksek çözünürlüklü, kamera sistemi gelişmiş bir telefon almam gerekir. Ama bu tür telefonlar kullanılan kaliteli lensler nedeniyle oldukça pahalı.

20 MP ve üzeri telefonların ortalama satış fiyatı marka fark etmeksizin  5.500 – 8.500 TL bandında. Bu fiyat da 64 MB hafızası olan telefonlar için geçerli. Hafıza oranı 128 ve 254 MB’ya yükselince fiyat da 10.000 TL’yi rahatça aşıyor.

Ben yüksek çözünürlüklü kamerası olan bir cep telefonunu almak istediğimde eğer daha ucuz olsun diye hafızası 64 MB olan bir ürünü seçersem, yüksek çözünürlükteki fotoğrafları saklamak için hafızam yeterli olmayacak. Bu da bana kısıtlı bir depolama alanı demek. Ama yüksek depolama alanı da + 1 telefon parası ödeme anlamını taşıyor. Demek ki, 20 MP ve üzeri kamera sistemi olan bir telefonu almak benim için akıllıca değil.

13 MP bir cihaz almalıyım. Fiyatlar 2.500 – 4.000 TL arasında değişiyor. Buradaki cihazlarda da devreye, ekran boyutu, pil ömrü, ekran boyutu, işlemci hızı gibi teknik konular giriyor.  

Eğer büyük bir çok büyük bir ekran alırsam bu benim rahat görmemi sağlar. Ama ileride göz hastalıklarına yol açabilir. Küçük ekran için de aynı durum var. Demek ki yaşıma göre uygun bir orta boy ekran seçmeliyim. İşlemci hızı çok teknik bir konu. Eğer telefonu bir laptop gibi kullanmayacaksınız, bu konuyu markanın güvenilirliğine teslim edebilirsiniz. Öte yandan pil ömrü ise çok hayati bir önem taşıyor. Pil ömrü oldukça uzun bir telefon her durumda ve acil konuda iş görecektir. Kablosuz şarj ise şu anda çok yaygın olmayan bir uygulama. Geleneksel şarj yöntemli bir telefon da iş görür. Yine de telefon alırken artırılabilen hafızaya sahip olması bir artı değer olarak işime yarar. Yüz tanıma sistemi ise benim çok kullanmadığım ama güvenliğin giderek kıymetlendiği dünyada oldukça önemli bir uygulama olarak ön planda. Ve tabi ki garanti süresinin uzun olması ya da uygun fiyatlarla uzatılabilmesi de cihaz alırken olmazsa olmaz kriterlerimden olmalı.  

Total
1
Shares
Önceki haber

Zoom’un Yeni Filtre Özellikleri Toplantılara Renk Katıyor!

Sonraki haber

Toshiba, 35 Yıl Sonra Dizüstü Bilgisayar İşinden Çekiliyor

İlginizi çekebilir