Doğru Teknolojik Ürün İçin Üç Altın Kural: Fiyat, Performans ve Güvenirlik

E-ticaretin hacmi ve kullanıcısı giderek artarken sadece en yüksek parayı verip teknolojik ürüne sahip olmak ihtiyaçları karşılamıyor. Üstelik artan dolandırıcılığa karşı da dikkatli olmak gerekiyor. Uzmanlar doğru teknolojik ürün seçimi için fiyat, performans ve güvenirlik kurallarına dikkat çekti.

Türkiye’de e-ticaret hacminde ve kullanıcı sayısında Covid-19’un etkisiyle beraber büyük bir yükseliş yaşanıyor. Verilere göre 45 yaş üzeri tüketicinin de dijital okuryazar olmasının ardından e-ticaretteki yükseliş yüzde 80’i buldu. İşlem hacmi ise 250 milyar TL’ye ulaştı. E-ticaretteki bu rakamın 2020 yılında değil, 2025 yılında gerçekleşmesi bekleniyordu. Covid-19 etkisiyle beraber e-ticarette 5 yılda alınacak mesafe 1 yılda kaydedilmiş oldu. E-ticaretteki bu yükseliş, beraberinde doğru ürün satın almayı da getirdi. İnternette pek çok sitede piyasadakinden çok daha ucuz şekilde teknolojik ürünler pazarlanıyor. Yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle de tüketiciler bu ürünleri satın alma yoluna giderken, ne satıcının ne de internet sitesinin güvencesinde olmayan ürünleri satın alanlar dolandırılabiliyor.

Fazla Ucuz Ürüne Dikkat

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Tüketiciler Derneği Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Güvenirliğine inanmadığınız internet sitelerinden alışveriş yapmamak gerekiyor. Özellikle de fazla indirimli ürünler gördüğünüzde buna şüpheyle yaklaşmanız gerekiyor. Değeri 15 bin TL olan bir cep telefonunu hiçbir marka, hiçbir e-ticaret sitesi tüketiciye 5 bin TL’ye satmaz. Bunda bir hile olabileceğini düşünmek gerek. Öte yandan telefonunuza gelen ve gerçek internet sitelerinden ulaşmayan ilan ve reklam linklerine de tıklamayın. Dolandırıcılık mağduru olmayın” uyarılarında bulundu.

5 Milyar Ürüne Gözaltı

Dünyanın en büyük e-ticaret sitesi Amazon’dan da teknolojik ürün sipariş ederken sahte ürünlere yönelik açıklama geldi. Sahte ürünlerin çok fazla piyasada dolaştığı ve ancak uzmanları tarafından incelendiğinde sahteliğinin anlaşılabildiğine vurgu yapılan açıklamada Amazon Global Müşteri Güvenliği ve Satıcı Desteğinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Dharmesh Mehta, tüketicileri doğru teknolojik ürün konusunda uyardı. Mehta, “Her gün 5 milyardan fazla ürün sahte olduğu şüphesiyle Project Zero adlı uygulamamız tarafından tartılıyor” dedi. Mehta, e-ticaret sitelerinden teknolojik ürün alışverişi yapanların dikkatli olması gerektiğini söyleyerek, kendilerinin de sahte ürünleri raflardan çeşitli uygulamalarla kaldırdıklarını açıkladı.

Temkini Elden Bırakmayın

Dijital Pazarlama & E-ticaret Danışmanı Google Partners Yılmaz Bozan da, 45 yaş üstünün bir e-ticaret tüketicisi haline geldiğini hatırlatarak, doğru ürün konusunda internet satın alma tecrübesi az olan bu kesime uyarılarda bulundu. İnternet satışlarının arttığını bunun da evde kal dönemlerinin etkisiyle daha da büyüdüğünü anlatan Bozan, 45 yaş üzeri tüketicinin önceki yıllarda AVM’ye giderek görerek ve deneyerek ürün aldığını ama şimdi teknolojik ürünleri satın alırken e-ticaretin kullanıldığını söyledi. “E-ticaretten alışveriş yaparken dikkatli olmak gerekiyor” diyen Bozan “Covid-19 ile beraber önce market alışverişleri ilk başta hızlandı, sokağa çıkma yasaklarının gelmesi ile giyim, aksesuar, tüketici elektroniği satın almaları da eklenince bu sonuçlar ortaya çıktı” dedi. İnternet sitelerine doğru teknolojik ürünlerin doğru kitle ile buluşması konusunda uyarılarda bulunan Bozan, şunları aktardı:

“E-ticaret sitenizin tasarımını basit, anlaşılır ve sade yapın. Sayfanın yüklenme hızı çok önemli, olabildiğince optimize edin ve hızlı açılmasını sağlayın.  Kötü tasarım her şeyi kötü etkiler, empati eylemi olumlu etkiler.  Daha fazla ürün detayı ve daha iyi sunum, kazanç getirir.   Video işe yarar ama optimize edilmeli, bu konuya ağırlık verin. Temel amacınızı ortaya koyun. Kafa karıştıracak kadar çok seçeneği sunmayın.   Alışveriş deneyimi yaşamış olan insanların ürün eline ulaştıktan sonra siteye yorum yapmasını sağlayın. Aşırı banner kirliliği yapmayın.”

Uzmanların uyarılara göre, teknolojik ürün satın alırken şu noktalara dikkat etmek gerekiyor:

-En pahalı ürün en iyi ürün değildir

-Öncelikle teknolojik ürün ihtiyacınızı belirleyin

-Satın alacağınız ürünün niteliklerini gözden geçirin, alacağınız ürünün özellikleri eski ürününüzden daha fazla olmalı

-Teknolojik ürün alırken fiyatı kadar ürünün yedek parça ve servis hizmetlerine de bakın

-Piyasa değerinden çok ucuz olan ürünlerden uzak durun

-Firmaların ve e-ticaret sitelerinin kampanyalarını izleyin

-Kullanıcı deneyimlerini müşterilerine sunan siteleri alışveriş için tercih edin

-Teknolojik ürünün son teknolojiyi sunmasını isteyin, modası geçen ürünleri almayın

-Teknolojik üründe, en az 2 yıl garanti isteyin

-Aynı özelliklere sahip iki üründen pahalı olanını değil, fiyat performans sunanını tercih edin

Türkiye’de 2020 Yılı E-Ticaret Gelişimi

-Covid-1  salgınının dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına aldığı 2020, online alışverişin hız kazandığı bir yıl oldu. Sepet ortalaması 200 TL olurken, erkekler daha çok alışveriş yaptı.

-2019’da %84 olan kredi kartı kullanımı, 2020’de %79’a gerilerken, %16 olan debit kart kullanım oranı ise 2020’de %5 artış gösterdi. İşlem adetlerinde kredi kartının %69 olan payı 2020’de %7 geriledi. –

-2019’da kredi kartı ile yapılan işlemlerde 147 TL olan tek çekim sepet tutarı 2020’de 171 TL oldu. Bununla birlikte 2019’da kredi kartıyla yapılan işlem hacminin %70’ini oluşturan tek çekim alışveriş oranı, 2020’de %67’ye geriledi. İki ve üzeri taksitlerdeki ortalama sepet tutarı 200 TL’nin üzerinde seyretti.

-2019’da online alışverişin %50’sini oluşturan mobil alışveriş, 2020’de %55 oranını yakaladı. 2019’da %70 seviyesindeki masaüstü bilgisayardan işlem hacmi 2020’de %67’ye geriledi.

-Gündelik eşya mağazaları %219 işlem adedi artışı ve %230 işlem hacmi artışıyla büyük ilgi gördü. Kitap mağazaları (%213) ile hobi ve oyuncak mağazaları (%8) işlem adetlerinde en fazla artış gösteren sektörler olurken; kamp malzemeleri (%305), kitap mağazaları (%267) ile işlem hacminde en fazla artış gösteren sektörler oldu.

-2020’de erkeklerin sepet ortalaması %11 artarak 180 TL’yi bulurken, kadınların sepet ortalaması %18 artarak 160 TL oldu.

Total
3
Shares
Önceki haber

Tartışmalara Yol Açan WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Ertelendi

Sonraki haber

Hardware Lab Yayın Hayatına Başladı!

İlginizi çekebilir

Şirketlerin İhtiyaçlarına Özel Veri ve Raporlama Ürünleri LinkteraLABS’ten

Şirketlerin dijital dönüşümünde 10 yılı aşkın süredir yanlarında olan Linktera’nın başarısının arkasında LinkteraLABS’in Ar-Ge gücü var. LinkteraLABS’te bugüne kadar Hazine Yönetimi, Dijital Bankacılık, Risk Yönetimi ve Ödeme Sistemleri alanlarında 6 özel ürün üretildi. 3 ürünün hayata geçirilmesi için ise çalışmalar devam ediyor. Finansal Konsolidasyon ve Bilanço Analitiği alanında hayata geçirilen Finsolidate ürünü, birden fazla iştirağa sahip firmaların ve holdinglerin kullandığı özel çözümler arasına girdi. Ar-Ge’ye büyük önem verdiklerini ve teknoloji ihracatı ile yerli ürünleri dünyayla tanıştırmak istediklerini anlatan Linktera CEO’su Taşkın Aksoy, “LinkteraLABS’teki çalışmalarımızla SpineX, Finsolidate ve Yasal Raporlama Platformu BRM gibi daha nice ürünü kullanıma alarak, global yürüyüşümüzü aralıksız olarak sürdüreceğiz” dedi.
Devamını oku