Dolandırıcılar Bilgilerinizi Çalmak İçin QR Kodlarına Zararlı Bağlantılar Gizliyor

QR kodları her yerde karşınıza çıkıyor. Bir restoranda menüyü görmek veya otopark ücretini ödemek için QR kodları taratabiliyorsunuz. Ayrıca bir konsere veya spor etkinliğine girmek ya da bir uçağa binmek için telefonunuzda kullanmış olabilirsiniz. Bunları kullanmanın sayısız başka yolu var, bu da popülerliklerini açıklıyor. Ne yazık ki, dolandırıcılar kişisel bilgileri çalmak için QR kodlarına zararlı bağlantılar gizliyor.

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) QR kodlar konusunda kullanıcıları uyarıyor. FTC yaptığı açıklamada dolandırıcıların park yerlerindeki QR kodlarını, kendi QR kod yapıştırıcıları ile değiştirdiğini söylüyor. FTC ayrıca, dolandırıcıların sms veya e-posta yoluyla QR kodu gönderip, bunun taramamız için çeşitliği bahaneler sıraladıklarını konusunda uyarıyor. Dolandırıcıların bizi kandırmak için söylediği bazı yalanları ise şöyle sıralıyor:

  • Kargomuzu teslim edemediklerini söyleyip, yeniden planlama yapmak için iletişime geçmemizi söylüyorlar
  • Banka hesabımızla ilgili bir sorun olduğunu söyleyip bilgilerimizi onaylatmaya çalışıyorlar
  • Banka hesabımızda şüpheli bir etkinlik olduğunu iddia edip, şifremizi değiştirtmeye çalışıyorlar.

FTC, bunların hepsinin aciliyet hissi yaratmak için dolandırıcıların bize söyledikleri yalanlar olduğunu vurgulayarak, dolandırıcıların QR kodunu taramamızı ve hiç düşünmeden URL’yi açmamızı istediklerini dile getiriyor.

FTC devamında şunları söylüyor: “Bir dolandırıcının QR kodu sizi gerçek gibi görünen ancak gerçek olmayan sahte bir siteye götürebilir. Sahte siteye giriş yaparsanız, dolandırıcılar girdiğiniz tüm bilgileri çalabilir. Ya da QR kodu, siz farkına varmadan bilgilerinizi çalan kötü amaçlı bir yazılım yükleyebilir.”

FBI da benzer şekilde uyarıda bulunuyor: “Kötü niyetli QR kodları, bir suçlunun kurbanın mobil cihazına erişmesine ve kurbanın konumunun yanı sıra kişisel ve finansal bilgilerini çalmasına olanak tanıyan gömülü kötü amaçlı yazılımlar da içerebilir. Siber suçlular çalınan finansal bilgileri kullanarak kurbanların hesaplarından para çekebilir.”

FTC, kendimizi dolandırıcılardan korumak için şunları yapmamızı öneriyor:

  • Beklenmedik bir yerde bir QR kodu görürseniz, açmadan önce URL’yi inceleyin. Tanıdığınız bir URL’ye benziyorsa, sahte olmadığından emin olun- yazım hataları veya değiştirilmiş bir harf olup olmadığına bakın.
  • Beklemediğiniz bir e-posta veya kısa mesajdaki QR kodunu taramayın- özellikle de sizi hemen harekete geçmeye çağırıyorsa. Mesajın yasal olduğunu düşünüyorsanız, şirketle iletişime geçmek için gerçek olduğunu bildiğiniz bir telefon numarası veya web sitesi kullanın.
  • Telefonunuzu ve hesaplarınızı koruyun. Bilgisayar korsanlarına karşı korunmak için telefonunuzun işletim sistemini güncelleyin ve çevrimiçi hesaplarınızı güçlü parolalar ve çok faktörlü kimlik doğrulama ile koruyun.
Total
0
Shares
Önceki haber

INFINIA’nın İletişim Ajansı PİAR İletişim Oldu

Sonraki haber

2024’te Siber Suçların Dünyaya Maliyeti Yıllık 9,5 Trilyon Dolar Olacak

İlginizi çekebilir

Yapay Zeka İle Geleceğin Yazılım Testine Hazırlan!

Yazılım Test ve Kalite Derneği (Turkish Testing Board – TTB) tarafından hayata geçirilen Güney Doğu Avrupa ve Orta Doğu’nun en büyük yazılım test etkinliği olan Uluslararası TestIstanbul Konferansı, bu yıl 11’inci kez “Test ve Test Otomasyonunda Robotik Süreç Otomasyonu” ana temasıyla gerçekleştiriliyor. 8 Ekim 2020 tarihinde online olarak hayata geçirilecek olan konferans, çok sayıda konuşmacı ve katılımcıya ev sahipliği yapacak. Dünyanın dört bir yanından katılacak 6 keynote ve 30 konuşmacı 25’in üzerinde oturumda sektör profesyonelleriyle buluşacak.
Devamını oku

Sensormatic Finans Bölümü’ne Yeni Atama Kaan Sümer Sensormatic CFO’su Olarak Görev Yapacak

Türkiye’nin önde gelen elektronik güvenlik entegratörü Sensormatic’in finans bölümünde önemli bir atama gerçekleşti. Uzun yıllar boyunca finans, telekom ve teknoloji alanında faaliyet gösteren önemli şirketlerde yönetici pozisyonunda çalışan Kaan Sümer, Mayıs 2021’de Sensormatic’in Mali İşler organizasyonunun lideri olarak CFO’luk görevine getirildi.
Devamını oku