Dominos Robotla Pizza Teslimatına Başlıyor

Geçtiğimiz Şubat ayında 940 milyon dolar yatırım alan teslimat firması Nuro, Domino’s Pizza’nın robotla pizza teslimat işini üstlenecek.

Dünyaca ünlü pizza markası Domino’s bu yıl sonunda otonom robotlarla pizza teslimatı özelliğini Houstan’da faaliyete geçirecek. Şirket teslimat için Silikon Vadisi girişimlerinden Nuro’nun araçlarından faydalanacak.

Domino’s yaptığı basın açıklamasında Nuro tarafından geliştirilmiş robot araçların tam anlamıyla yemek teslimat sürecine odaklı olduğunu ve bu sebeple firmanın başlayacak olan otonom araçla teslimat macerasında partner olarak tercih edildiğini vurguladı.

Geride bıraktığımız Şubat ayında Softbank Vision Fund tarafından 940 milyon yatırım alan Nuro halihazırda bir perakende zinciri olan Kroger için Houstan bölgesinde teslimat işini yürütüyor. Pizza teslimatı uç noktaya kadar gerçekleşen, yani doğrudan müşteriye ulaştırılan servis hizmetlerinden birisi ve Domino’s günde 3 milyon pizza sunarak bu işi başarıyla gerçekleştiren öncü firmalar arasında. Şayet Houston’daki otonom robotla pizza teslimatı başarılı bir sonuç verirse, Nuro için büyük bir iş potansiyelinin de önü açılmış olacak.

Nuro’nun otonom araçları yemek siparişi odaklı

Otonom araç işindeki pek çok firma teknolojisini binek araçlara veya uzun mesafe teslimatta kullanılan kamyonlara odaklamış durumda. Nuro ve rakipleri Udelv ve Robomart ise uç nokta teslimat konusunda uzmanlaşmayı amaçlıyor. Bu hedef doğrultusunda geliştirilen R1, klasik bir binek otomobilin hem genişlik hem de uzunluk olarak yaklaşık yarısı kadar. Üstelik R1 sürücüye ihtiyaç duymadığı için sürücü alanı da içermiyor. Saatte 40 km hız ile yol aldıkları için otonom araçlar ciddi kazalar ve taşıma esnasında siparişin zarar görmesi gibi tehlikeleri de ortadan kaldırıyor.

Araçlar insansız olsa da Nuro sipariş teslimat sürecini gözetmeleri adına her araç için operatör insanlar atamış durumda.

Kaynak: ArsTecnica

Total
0
Shares
Önceki haber

MIT’in Yeni Robotu Nesneleri Hissederek Tanımlayabiliyor

Sonraki haber

Kadın Liderlerin Gücü Adına!

İlginizi çekebilir

Nike Ayağınızı Dijital Olarak Ölçerek Uygun Ayakkabıyı Bulmanızı Sağlayacak

Spor giyim ürünlerinde öncü markalardan olan Nike, teknoloji alanındaki yatırımlarıyla da dikkat çekiyor. Geçtiğimiz yıl akıllı ayakkabı teknolojisiyle dikkat çeken firma bu kez de Nike Fit isimli dijital uygulamasıyla gündeme geldi. Amsterdam’da düzenlenen sunumda sahneye çıkan Nike Dijital Ürünler Başkanı Michael Martin, tüketicilerin doğru ayakkabıyı tercihinde katkı sağlayacak olan Nike Fit isimli uygulamayı tanıttı. ABD’de nüfusun %60 oranında yanlış ayakkabı numarası kullandığını belirten Martin, bunu geleneksel ölçüm yöntemlerinin yetersizliğine bağladı. Bilgisayar görüşü, veri bilimi, makine öğrenmesi ve yapay zekadan faydalanan Nike Fit isimli tarayıcı sadece birkaç saniye içerisinde ayağın 13 farklı noktasından topladığı verilerle uygun bir ölçüm çıkararak tüketicinin ayakkabı seçiminde fayda sağlıyor. Nike Fit uygulaması ayak ölçünüzü ileride yapacağınız alışverişler için kayıt altına alıyor ve misafir bölümünde sizin dışınızda bu özellikten faydalanmak isteyenler için ek kayıtlar oluşturabiliyor. Uygulama aynı zamanda müşterilerin mağaza görevlileriyle etkileşime geçmesi ve satın almak üzere oldukları ayakkabı hakkında daha fazla bilgi edinmesine de yardımcı oluyor.
Devamını oku