Donal Trump 2013’ten Beri Hizmette Olan Mac Pro Tesisini “Açtı”

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Apple CEO’su Tim Cook ile birlikte gerçekleştirdiği gezide, Apple’ın 2013’ten beri hizmet veren montaj tesisini, yeni bir Apple fabrikası olduğunu söyleyerek, açtı.

Donald Trump Amerika’nın büyük teknoloji şirketlerinin ülke içerisinde üretim fabrikaları açmasını istiyor ve bunun için çeşitli çalışmalar yapıyor. Tim Cook ile gerçekleştirdikleri geziyi ise, bu amacında bir adım olarak duyurdu. İşin ilginç tarafı ise, bu tesisin söylendiği şey olmaması.

Teksas’ta gerçekleştirilen ziyaret ile birlikte yeni bir fabrika kurulduğu söylense de, Tim Cook ile birlikte gittikleri yer Apple’ın cihazlarını birleştiren bir tesis. Trump’ın henüz göreve başlamadığı 2013 yılında kurulmuş olan, Flex Ltd. adında bir şirket tarafından işletilen birleştirme tesisi.

ABD başkanı bu gezinin ardından Twitter üzerinden “Bugün büyük bir Apple Üretim tesisinin açılışını gerçekleştirdim. Teksas’da bulunan tesis, vatandaşlarımıza yüksek maaşlı iş fırsatlarını sunuyor.” mesajını attı.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1197293250115014656

Apple’ın kurmayı planladığı bir yer olduğu doğru fakat burası bir fabrika değil, Austin’de tasarımcı ekibin de görev alacağı devasa bir kampüs. Trump ile Cook’un gezisine dahil olmayan bu kampüsün açılış günü ise tamamen farklı bir zamanda.

Amerika toprakları içinde üretim tesisleri kurulması için vergi muafiyetleri ve çeşitli teşvikler olsa da, bir çok firma üretimini daha ucuz olan Çin’de yapmayı tercih ediyor. Apple’ın Çin’den parça parça Teksas’a gelen ürünlerin ithali için başvuruda bulunduğu fakat çoğu önemli parçanın muafiyetinin reddedildiği biliniyor. Çin’de montajlanan iPhone ve MacBook’lar ise vergi muafiyeti kapsamında ithal edilebiliyor.

Total
0
Shares
Önceki haber

İndirim Dönemlerinde Alışverişçi Nasıl Davranmalı

Sonraki haber

Xiaomi Kendi 5G Akıllı Telefon Fabrikasını Kuruyor

İlginizi çekebilir