Drone, Hastalara İlk Yardım Taşıma Yarışında Ambulansı Alt Etti

Ruanda’da kan torbaları taşıması için görevlendirilen drone’ların ardından, Irak ve Avustralya’da ilk yardım ulaştıran drone’ların testleri başladı.

Drone teknolojilerinin tıp alanında kullanımına güç geçtikçe yeni örnekler ekleniyor. Irak ve Avustralya’da faaliyet gösteren bir ekip drone teknolojisini kullanarak sağlık hizmetlerine farklı bir yaklaşımda bulundu. Sistem yaşlı insanlar düştüğünde durumu tespit ediyor ve ilk yardım için drone’ları bölgeye gönderiyor.

Irak’ın kalabalık bir şehrinde test edilen Sensor isimli sistem şu ana kadar test amaçlı olarak gerçekleştirilen tüm sahte hastalara başarılı bir şekilde ambulanstan 90 ila 120 saniye daha erken ulaşmayı başardı. Bu drone’lar aracılığıyla defibrilatör, adrenalin ve benzeri tıbbi gereçlerin sevkiyatı süratle gerçekleşebiliyor.

Tıbbi drone teknolojisi üzerine çalışan  Güney Avustrayla Üniversitesi  profesörü Jvaan Chahl konuya ilişkin olarak şunları dile getirdi: “Kulağa çok da uzun bir süre gibi gelmeyebilir. Ancak 90 saniyeliğine kalbiniz atmasa veya nefes alamasanız, bu gerçekten uzun bir süre olurdu. Bu tarz acil durumlarda ne kadar erken müdahale edilirse o kadar iyi sonuçlar alınır.”

Test amaçlı olarak hasta adaylarının koluna takılan düşüş saptama cihazı (FDD) takılıyor. Bu cihaz ile gönüllülerin ileriye doğru, geriye veya dizleri üstüne düşmeleri isteniyor. Bu düşüş esnasında yaşanan biyolojik değişiklikler sisteme uyarı olarak gidiyor ve hasta bakıcısının cep telefonundaki uygulamaya haber veriliyor. Üç farklı bölgede yapılan testlerde FDD başarılı bir şekilde hasta bakıcıyı konuya ilişkin olarak uyarmış durumda.

Araştırma ekibi sistemin daha verimli çalışabilmesi için batarya ömrünü uzatmayı ve tamamen insansız olarak harekete geçen drone sistemi oluşturmayı hedefliyor.

Total
44
Shares
Önceki haber

Dijital KOBİ’ler ‘Kara Kıta’yı Iskalamayın!

Sonraki haber

Bu Siber Ayakkabılar Oturduğunuz Yerden Koşup, Zıplamayı Mümkün Kılıyor!

İlginizi çekebilir