Drone’la Teslimat Bekliyoruz

“Eve geldik yoktunuz, size telefonla ulaşamadık, gönderinizi merkez büromuzdan alabilirsiniz, kargo dağıtıma çıkmadı, kargonuzu teslim edemedik, paketiniz kayboldu…”

E-ticaret çok hızlı gelişme gösterse de bu sektörün en önemli paydaşı kargo ve lojistik firmaları. Bazı firmalar lojistiği de kendi içlerinde çözüyorlar. Yukarıdaki şikayetlerin çoğu sanal alışveriş yapan herkesin başına birkaç kez gelmiştir….

Ülke olarak kasım ayı itibariyle tam bir alışveriş çılgınlığının içindeyiz. Önce Bekarlar Günü’nü kutladık hatta indirimler halen devam ediyor. Şimdi sıra Black Friday’de. Sonra da Siber Pazartesi ve ardından yılbaşı alışverişi. Sanal ticaretin çok yoğunlaşacağı iki aydayız. Kargo firmaları ve teslimat böyle dönemlerde bir kez daha gündeme geliyor. Siz ne kadar işinizi çok iyi yapsanız da çok iyi fiyatlar sunsanız da teslimat sorununu çözemezseniz müşteri memnuniyeti çok zor sağlanır. Kötü bir teslimat deneyimi yaşayan müşteri de tekrar sizden alışveriş yapmaz.

Kabul etmek gerekir ki çok yoğun alışveriş dönemlerinde kargo ve lojistik firmalarının mucize yaratmasını beklemek çok zor olur. Ya da firmaların kendi lojistik departmanlarının… Hangi sektör olsa bir anda kapasitenin on, yirmi kat üzerindeki bir iş hacminin üstesinden hatasız gelemez. Kasım ayında yoğunluktan dolayı kargo firmalarının teslimatları biraz daha uzun sürebiliyor. Kaybolmalar, teslim edilmeyen sipariş sayıları artabilir. Ancak sanal ticaretin gelişmesini istiyorsak kargo ve lojistiğin de toptan değişmesi gerekiyor. Anında teslimat çözümleri ve girişimleriyle acil ihtiyacı olanların isteği bir nebze olsun karşılanıyor. Ama bu henüz çok kısıtlı bir alanı kapsıyor. Dünyanın ve teknolojinin çok hızlı değiştiği bu dönemde evde oturup kargo beklemenin de artık tarihe karışması gerekiyor.

FARKLI TESLİMAT YÖNTEMLERİ

Artan talebi karşılayabilmek için kargo firmaları filolarını her geçen gün büyütüyor. Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde kargo firmalarının da daha önceden lanse ettikleri farklı teknolojileri de kullanmasını dört gözle bekliyoruz. Drone’la teslimat öne çıkıyordu. Amazon, DHL, Uber gibi firmalar denemeler yaptı. Ülkemizde de pek çok firma drone’la teslimatı test etti. Ama bu taşımacılık yöntemi henüz pek kullanılamıyor. Drone kullanımı konusunda sıkı kurallar var, drone’ların şehir içinde tam emniyetli olarak her tarafta faaliyet göstermesi konusunda henüz gerekli adımlar atılmış durumda değil. Drone’ların teslimat yapacakları noktaların da müsait olması gerekiyor. Apartmanlara teslimat çok zor. Ayrıca bu taşımacılık şekli biraz daha pahalı kalabiliyor.

İnsansız hava araçlarıyla kargo teslimatı konusunda halen projeler sürüyor ancak henüz tam olarak yaygınlaşan bir uygulama ne Türkiye’de, ne de dünyada var.

E-ticaret kullanıcıları için 7 gün 24 saat hizmet veren kargo dolapları gibi seçenekler de sunuluyor. Çevresine yerleştirilen güvenlik kameraları ile sürekli olarak izlenen ve özel bir yazılıma sahip olan kargo dolapları, sadece kullanıcıların telefonlarına gönderilen şifre ile açılabiliyor. Farklı kargo teslimat noktaları konusunda çalışanlar da var. Aynı gün ya da randevulu teslimat yapanlar da bulunuyor. Kısacası tüketicinin ihtiyaçlarına göre yeni teslimat yöntemleri uygulamaya alınıyor ve alınmaya devam edecek. Ancak genel olarak büyük oranda teslimatlar motor kurye ya da araçlarla sağlanıyor. Bisikletle teslimat yapanlar da var.

Özellikle yemek sektöründe biraz daha yaygın olarak görüyoruz. Temennimiz teknolojik taşıma yöntemlerinin bir an önce yaygın şekilde uygulanması.

Yenilikçi taşıma yöntemleri yanında bazı firmalar da hızlı teslimat konusunda farklı uygulamalara imza atıyor. Amazon Prime bunlardan biri. Prime üyesi olduğunuzda verdiğiniz siparişler ertesi gün en hızlı şekilde elinizde ulaştırılıyor. Günümüzün hızlı dünyasında bu tarz yöntemler gerçekten ihtiyacı karşılıyor. En hızlı şekilde siparişinize ulaşmanızı sağlıyorlar. En büyük temennimiz bunların artması. Hayatın hızlandığı ve kolaylaştığı günümüzde artık geleneksel teslimat yöntemlerinin tamamen dönüşmesi gerektiğini düşünüyorum. Bakalım gelecek neler gösterecek?

E-TİCARET HACMİ PATLAYACAK

Biraz da e-ticaret rakamlarına göz atalım. Pandeminin ilk etaplarında lojistik ve kargo taşımacılığı biraz zorluklar yaşasa da e-ticaretin yaygınlaşmasıyla adeta şaha kalktı. Paket teslimat talebi arttıkça sektör büyüdü. Araştırmalara göre, şu anda Türkiye’de 13 milyar doların üzerinde değere sahip sektörün 2030’a kadar 22 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşması bekleniyor. PwC araştırmasına göre, sektörün beş yıl içinde yüzde 15 büyüyeceği öngörülüyor. Türkiye Kargo, Kurye ve Lojistik İşletmecileri Derneği’ne (KARİD) göre Türkiye’de bir günde 15 milyon haneye kargo teslim ediliyor.

E-ticaret sektörünün son rakamlarını da hatırlayalım. Ticaret Bakanlığı’nın verilerine göre, 2023 yılı ilk altı ayında ülkemizde e-ticaret hacmi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 109.7’lik artışla 652.7 milyar TL olarak gerçekleşti. 2023 yılı ilk altı ayında sipariş adetleri bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artış ile 2 milyar 131 adetten 2 milyar 556 milyon adede yükseldi. Bu yıl e-ticaret sektörünün toplam son çeyrek ciro rakamının en az 650 milyar TL olmasını bekleniyor.

SİBER SALDIRILARA DİKKAT

Alışveriş çılgınlığının yaşandığı dönemde siber saldırılar da öne çıkıyor. Popüler e-ticaret sitelerini ve kargo şirketlerini taklit ederek sahte e-posta veya SMS yollayan saldırganlar, tüketicilerden teslimat adreslerini veya ödeme tercihlerini değiştirmesini talep ederek, kişisel verileri ve finansal bilgileri ele geçiriyor. 11.11, Efsane Cuma ve yılbaşı fırsatları gibi indirim günlerinde görülen yoğun harcamaların, kimlik avı girişimlerini artırdığını ifade eden Bitdefender Antivirüs Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, abartılı kampanyalara, kredi kartı dolandırıcılıklarına ve sahte alışveriş sitelerine karşı tedbirli olunması uyarısında bulunarak mutlaka sanal kart ile alışveriş yapılması gerektiğini ifade ediyor.

Kendilerini popüler e-ticaret sitesi ya da kargo şirketi adı altında gizleyen saldırganlar, gönderdikleri rastgele e-posta ya da SMS’ler ile tüketicilerden teslimat adreslerini veya ödeme tercihlerini değiştirmesini talep ediyor. Bir anlık zaafiyet ile gönderilen mesajdaki bağlantı adresine tıklayan tüketiciler, istenilen bilgileri doldurduğunda banka hesap bilgilerini ve kişisel verilerini suçluların ele geçirmesine neden oluyor. Herhangi bir saygın işletme veya kurum, böyle bir yöntemle tüketicilerden siparişiyle ilgili bir talepte bulunmaz. Dikkatli olmanız temennisiyle herkese güzel alışverişler diliyorum.

Total
0
Shares
Önceki haber

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü vefatının 85. yılında rahmet, minnet, saygı ve özlemle anıyoruz

Sonraki haber

Kaspersky, Türkiye’de iCloud Kimlik Bilgilerini Çalmaya Yönelik Dolandırıcılık Faaliyetlerinin Arttığı Konusunda Uyardı

İlginizi çekebilir

LC Waikiki’den Sosyal Medya Kullanıcılarına Kazanç Fırsatı

LC Waikiki, bu proje kapsamında Türkiye’nin ilk Nano Influencer Akademisi’ni hayata geçirdi. Temmuz ayında ilk dönemine start veren 6 haftalık sertifikalı eğitim, LC Waikiki ile birlikte büyüyen ve bu alanda kariyer yapmak isteyen 100’den fazla influencer’ın serüvenine destek olarak yeni bir istihdam alanı yarattı.
Devamını oku

Covid-19 KOBİ’lerde Dijitale Hem Yatırım Yapma Hem de Yapmama Sebebi Oldu

TÜRKONFED ve Paynet, KOBİ’lerin dijital, finansal, teknolojik altyapıları ve gelişim seviyeleri ile gelecek beklentilerini tespit etmek üzere yaptıkları “KOBİ’lerin Dijital ve Finansal Karnesi” başlıklı araştırmanın ilk fazını kamuoyuyla paylaştı. 11 ilde 1.000 KOBİ ile görüşülerek yapılan araştırma, COVID-19’un bazı şirketlerde dijitalleşmeyi tetikleyici bir unsur olarak görüldüğünü, bazı şirketler için ise yatırımdan kaçınma gerekçesi olduğunu ortaya koydu. Son üç yılda dijital alanda ağırlıklı olarak internet sitelerine yatırım yapan KOBİ’lerin gelecek üç yılda odaklanmayı hedefledikleri alanlar ise mobil uygulamalar ve e-ticaret oldu.
Devamını oku